Stocznie, Statki

Po niespełna dwóch miesiącach prac, prom ro-ro Finnsun należący do Finnlines opuścił Gdańską Stocznię Remontowa SA. To już czwarty statek tego armatora, który wypłynął ze stoczni przedłużony o niemal 30 metrów.

Umowa na przebudowę promów została podpisana w marcu 2017 roku i dotyczyła wówczas czterech statków: Finntide, Finnwave, Finnsky i Finnsun z opcją przedłużenia kolejnych dwóch promów. O modernizacji dodatkowych jednostek: Finnbreeze i Finnsea armator poinformował w marcu br.

Czytaj także: Remontowa SA przedłuży dwa kolejne statki Finnlines [ZDJĘCIA]

Przypomnijmy, że każdy statek w trakcie przebudowy, po rozcięciu kadłuba otrzymuje stalową wstawkę o wadze 1500 ton i wymiarach 29,5 metra długości, 26,5 metra szerokości i 23,5 metra wysokości. Wydłużenie promów o niemal 30 metrów znacznie poprawia ich efektywność energetyczną i tym samym przyczynia się do ograniczenia przez nie emisji szkodliwych dla środowiska związków.

Przedłużenie statków to odpowiedz armatora na rosnący popyt na przewozy na Morzu Bałtyckim. Zmodernizowane jednostki, dzięki zwiększonej powierzchni ładunkowej mogą bowiem efektywniej obsłużyć klientów.

AL

Fot.: Marcin Koszałka

Video: Maciej Bielesz; Marcin Koszałka

1 1 1 1

Newsletter