Stocznie, Statki

Usługi pilotażowe różnią się na całym świecie - od niektórych wymaga się dłuższego pobytu na morzu i dalekiego wychodzenia w morze, inne wiążą się jedynie z krótkimi trasami pilotówek. Znane biuro projektowo-konsultingowe z Kanady - Robert Allan Ltd. - zaprezentowało właśnie projekt pilotówki z napędem elektrycznym przeznaczonej do tego ostatniego przypadku, gdzie odległość do statku wynosi do ok. 5 mil morskich. To najprawdopodobniej pierwsza dopracowana koncepcja pilotówki mogącej pływać wyłącznie na napędzie elektrycznym. 

Rally 1600-E to aluminiowa wersja wysokiej jakości poprzednika o stalowej konstrukcji. Łódź jest wyposażona w pełni elektryczny napęd dwuśrubowy z akumulatorami o wysokiej pojemności, które mogą być ładowane z nabrzeża. Dwa małe zespoły prądotwórcze mają zapewniać napęd awaryjny pozwalający na powrót do portu, a czasami zapewnić zwiększenie zasięgu, ale normalnie w codziennej eksploatacji nie jest przewidywane ich używanie.

Łódź, dzięki maksymalnej prędkości 20 węzłów i wyjątkowo cichej, bezemisyjnej pracy, ma szybko przetransportować pilota na statek. 

Silniki napędu głównego, z magnesami stałymi, każdy o mocy 500 kW, przy maks. 2800 obr./min. pracujące na prąd zmienny zasilane są i sterowane (płynnie zmieniają prędkość obrotową w całym zakresie) poprzez falowniki tyrystorowe. Silniki połączone są z konwencjonalnymi wałami i śrubami napędowymi o maks. 840 obr./min. poprzez standardowe przekładnie (nawrotno-redukcyjne) produkcji ZF lub Twin Disc o przełożeniu 3:1.

Kluczowe znaczenie ma system akumulatorów - składa się z 70 modułów Spear SMAR-11N-224 o wydajności 815 kWh. Zgodnie z wymaganiami klasy są one umieszczone w oddzielnym przedziale, który znajduje się na śródokręciu, pomiędzy pomieszczeniami załogi, a siłownią. Akumulatory są chłodzone cieczą, a cała przestrzeń jest dobrze wentylowana i wyposażona w system gaśniczy FirePro. 

Cały projekt kwalifikuje się do uzyskania świadectwa klasy takich towarzystw klasyfikacyjnych, jak Lloyd's Register, ABS lub Bureau Veritas.

AL, PBS, rel (Robert Allan Ltd.)

Wiz., rys.: Robert Allan Ltd.

1 1 1 1