Stocznie, Statki

W norweskiej stoczni Ulstein Verft AS zwodowano pierwszy z dwóch statków do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV (Service Operation Vessel), którego kadłub zbudowała i przekazała w grudniu ubiegłego roku polska spółka Crist. 

Jednostki wyczarterowano firmie Siemens i początkowo eksploatowane będą głównie na farmach wiatrowych Gemini i Sandbank na Morzu Północnym. 

Statki do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV zbudowano na podstawie nowatorskiego projektu SX175, w którym po raz pierwszy zastosowano rozwiązania kształtu kadłuba zarówno części dziobowej, jak i rufowej według opatentowanej koncepcji X-Bow / X-Stern. Projekt ten pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wschodzi w falę, co ułatwia wykonywanie prac przy obsłudze farm wiatrowych.

Charakteryzuje je długość całkowita 88 m, szerokość 18 m, wysokość do pokładu głównego 8 i zanurzenie 6 m. Mogą pomieścić 60 osób w pojedynczych kabinach, z czego 40 miejsc jest przeznaczonych dla serwisantów wież wiatrowych.

Operatorem i głównym odbiorcą jednostek jest WINDEA Offshore GmbH & Co. KG, której partnerem jest niemiecka grupa armatorska Bernhard Schulte, EMS Maritime Offshore oraz SSC Wind. Kontrakt na ich realizację podpisano w 2015 roku.

Szerzej o pozyskaniu kontraktu przez Crista we wcześniejszych publikacjach Portalu Morskiego. Znaleźć tam można także więcej szczegółowych informacji zarówno o tych konkretnych statkach, jak i o zastosowanej w nich wspomnianej koncepcji kształtu kadłuba X-Bow i X-Stern: Zamówienie stoczni Crist na częściowo wyposażone kadłuby statków do obsługi morskich farm wiatrowych | Kadłub pierwszego w świecie statku z X-Bow i X-Stern gotowy

AL,  rel (Ulstein)

Video, fot.: Ulstein

1 1 1 1

Newsletter