Stocznie, Statki

Przed 60 laty, 7 listopada, Przedsiębiorstwo Państwowe Baza Remontowa w Gdańsku na wyspie Ostrów na Martwej Wiśle, przekształcono w Gdańską Stocznię Remontową. Dzisiaj to wielka grupa stoczniowa.

Stocznia przeobraziła się w firmę okrętową, dziś będącą grupą kapitałową Remontowa SA, do której należy 20 spółek branży okrętowej i żeglugowej, w tym Gdańska Stocznia Remontowa SA i Remontowa Shipbuilding SA, budująca seryjnie statki offshore, do obsługi podmorskich pól naftowych i gazowych oraz promy.

W czwartek, z okazji 60-lecia Remontowej odbyła się gala w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W trakcie tej uroczystości Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wręczył Piotrowi Soyce, przewodniczącemu rady nadzorczej Remontowa SA, prestiżową nagrodę gospodarczą Gryfa Pomorskiego.

Remontowa SA jest jedną z największych 10 stoczni na świecie, zajmujących się remontami i przebudową oraz budową nowych statków i innych obiektów morskich. W ostatnich latach specjalnością Remontowej SA stały się remonty gigantycznych platform offshore, do poszukiwania, wydobywania i obsługiwania podmorskich złóż ropy oraz gazu. Rocznie w GSR odnawia się do 200 statków. Około 95 proc. usług remontowych i produkcji stoczniowej firmy przeznaczonych jest na eksport, na rynki Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki Zachodniej.

Oprócz remontów statków, firmy Grupy Remontowa budują nowe. Stocznia Remontowa Shipbuilding SA zbudowała dla armatorów ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Azji całe serie statków offshore i buduje kolejne. Dostarcza też firmom przewozowym z Norwegii różne typy komunikacyjnych promów pasażersko-samochodowych, w tym najbardziej skomplikowane technicznie, ekologiczne, z napędem gazowym.

W roku 2011 przychody Grupy Remontowa ze sprzedaży wyniosły 1,49 mld zł, a zysk netto - 114,5 mln zł. Remontowa SA jest największym, prywatnym pracodawcą w regionie pomorskim. Zatrudnia na stałych umowach 3,5 tys. pracowników i daje pracę 4 tys. osobom u kooperantów.

+2 GRATULACJE....
WIELKIE GRATULACJE....
03 grudzień 2012 : 14:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 60-lecie...
Gratuluje i zycze nastepnych udanych 60-ciu lat!
03 grudzień 2012 : 17:24 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter