Rybołówstwo

Komitet Ratowania Bałtyku złożył właśnie do Komisji Europejskiej ostateczne przedsądowe wezwania dotyczące usunięcia naruszeń związanych ze zniszczeniem morskich zasobów biologicznych w Morzu Bałtyckim.

Chodzi o zaniechania unijnych organów dotyczące łamania Traktatu Unii Europejskiej w zakresie art. 3, który mówi o tym, że Unia Europejska ma wyłączne kompetencje w sprawie zachowania morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa.

Wnioskodawcy chcą jednocześnie, aby Komisja Europejska rybakom oraz armatorom jachtów komercyjnych wypłaciła adekwatne odszkodowania wynikające z faktu, że z powodu zaniechań przedsiębiorcy CI nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na morzu.

Według uzasadnienia,  jakie przedstawiciele Komitetu Ratowania Bałtyku zamieścili we wniosku, stan Morza Bałtyckiego jest katastrofalny.

Na morzu nie ma ryb, organizmy morskie wymierają, a rybacy nie mogą prowadzić działalności gospodarczej – czytamy w uzasadnieniu wezwania przedsądowego. – Według raportu naukowców, w tym ICES bałtyckie dorsze są w krytycznym stanie a ich reprodukcja na najniższym poziomie od 1946 roku. Bezspornie, obecny stan zasobów organizmów morskich na Bałtyku jest powszechnie znany. Potwierdzają to nie tylko opracowania naukowe, ale również same działania Komisji Europejskiej i jej organów doradczych wprowadzających całkowity zakaz połowu dorsza i ograniczający kwoty połowowe na inne gatunki ryb. Szczególnie na Bałtyku Wschodnim.

Dlatego właśnie rybacy i armatorzy wędkarstwa komercyjnego zrzeszeni w Komitecie Ratowania Bałtyku złożyli wezwanie do Komisji Europejskiej.

W naszej ocenie za obecny stan Morza Bałtyckiego odpowiadają organy Unii Europejskiej a przede wszystkim Komisja Europejska – wyjaśnia Andrzej Dettlaff z Jastarni, rybak i armator z Jastarni oraz przewodniczący Komitetu Ratowania Bałtyku. – To działania i zaniechania Komisji Europejskiej, a także jej ciał doradczych spowodowały całkowite zniszczenie zasobów żywych Bałtyku, a zważywszy, że Wspólna Polityka Rybacka UE jest prowadzona wyłącznie za pomocą zarządzania Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej to odpowiedzialność spada również wyłącznie na te organy.

W wniosku przedstawiony jest również dokładnie punk, który zdaniem rybaków został złamany przez przedstawicieli unijnych.

Chodzi o artykuł 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który stanowi, że Unia ma wyłączne kompetencje w zachowaniu morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa. W skrócie oznacza, to, że cała odpowiedzialność za błędy w zarządzaniu biologią mórz odpowiada Unia Europejska – dodaje Andrzej Dettlaff.Organy Unii Europejskiej przez lata nie robiły nic, aby powstrzymać niekontrolowane połowy paszowe przez wielkie jednostki rybackie. Unijne przyzwolenie na nieodpowiedzialne połowy szproty i śledzia prowadzone na Bałtyku głównie przez państwa skandynawski było i jest postrzegane jako efekt istnienia silnych interesów różnych grup ludzi. Naszym zdaniem Unia Europejska ponosi odpowiedzialność moralną i prawną. A prawna niesie za sobą konsekwencje również finansowe za popełnione błędy. Dlatego w naszym wniosku pojawiają się również informacje o odszkodowaniach finansowych dla rybaków i armatorów rybołówstwa komercyjnego, którzy z powodu błędów nie mogą teraz prowadzić swojej działalności gospodarczej.

Wiadomo, że przedstawiciele Komitetu Ratowania Bałtyku chcą, aby w pierwszej kolejności wezwanie złożone zostało przez rząd RP. Ma to wzmocnić jego przekaz. Prowadzone są rozmowy w tej sprawie. Jeżeli jednak nie dojdzie do porozumienia, to komitet będzie składał wezwanie jako osobny podmiot. 

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+110 Twardy Kaszub nie odpuszcza
I za to ich właśnie lubimy.
28 grudzień 2020 : 11:09 Tak trzymać! | Zgłoś
-17 Rozum
Tyle, że jeszcze rozumu i rozwagi należałoby życzyć. Bo osioł to też jest uparty i nie odpuszcza, tylko co z tego?
To pismo raczej g... jest warte, skoro nawet polski rząd nie chce go poprzeć. I nie poprze.
Wyjdzie z tego pewnie kolejny mit, a pismo będzie cytowane na portalu przez następne 20 lat. Tylko co to zmieni?
Nie wystarczy działać, nawet uparcie, trzeba działać mądrze. A tego w działaniach KRB brakuje.
28 grudzień 2020 : 18:55 NieRybacki | Zgłoś
+35 Uczciwi ludzie zawsze mają jaką mendę na karku, taki ich los
Niegdyś zapytano Marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym poznać człowieka uczciwego?
To proste - odpowiedział.
"Natychmiast przeciw niemu sprzysięgają się wszystkie kurrwy i złodzieje".
28 grudzień 2020 : 20:28 Al Capone | Zgłoś
-17 Rybacy-naukowcy
Masz na myśli naukowców czy urzędników przeciw który sprzysięgli się wszyscy rybacy, wbrew faktom i rozumowi>
28 grudzień 2020 : 20:39 NieRybacki | Zgłoś
+19 Kto odpowie za takie "badania" trujące ludzi?
"Nie dajmy się zwariować. Łososie nie są trujące. Kto lubi te ryby, może spokojnie dalej je jadać. Wyniki badań ekspertów amerykańskich podważył Morski Instytut Rybacki w Gdyni.
- Mniej więcej od dwóch tygodni sprzedaż łososia bardzo spadła - dodaje Anita Dewna, sprzedawczyni z hali rybnej w Gdyni. - To była bardzo popularna ryba, dopóki w telewizji nie puszczono tego słynnego programu. Potem sprzedaż nagle się urwała. Klienci zaczęli się dopytywać o łososia bałtyckiego, bo podobno tylko ten gatunek był zdrowy. Inni, kupując rybę, chcieli zobaczyć wyniki badań. W końcu zrezygnowałam z łososia norweskiego. W hurtowni zamawiam tylko bałtyckiego.."

gdansk.naszemiasto.pl/to-amerykanie-truja-a-nie-losos/ar/c1-5867155
28 grudzień 2020 : 21:56 Berlinka | Zgłoś
+2 Bezpieczeństwo żywności
Ze bezpieczeństwo żywności odpowiada w tym kraju Inspekcja Weterynaryjna i Sanepid i te instytucje i tylko te instytucje mogą wydawać wiążące decyzje odnośnie tego czy coś jest bezpieczne dla ludzi czy nie. Warto chyba douczyć się podstaw funkcjonowania państwa prawa w Europie XXI wieku.
29 grudzień 2020 : 08:19 UST_ | Zgłoś
+5 To po cholerę MIR się w to wcinał?
teraz ma przerąbane
08 styczeń 2021 : 22:17 Lek Wet | Zgłoś
+2 Samodzielnie?
A Ty myślisz, że taki Instytut sam sobie wybiera czym się będzie zajmował i w jakiej sprawie wypowiadał? Dostajesz telefon z Departamentu (albo od Ministra) i musisz wydać opinię. Ewentualnie musisz poszukać sobie nowej pracy. Zapytaj poprzednich dyrektorów w MIRze.
To dotyczy nie tylko MIRu. Niezależny to może być uniwersytet albo PAN.
10 styczeń 2021 : 09:20 ZUT | Zgłoś
+1 Myślisz, że Kaczyński promuje trujące, hodowlane łososie?
To straszne , jeśli tak jest.
28 luty 2021 : 10:14 Tetracyklina | Zgłoś
0 .......
Focus.pl
20 najbardziej destrukcyjnych statków rybackich - FocusNauka.pl
04 styczeń 2021 : 14:41 pol | Zgłoś
+36 Ryby
Stan ryb jest ponizej skrajnego ubostwa ktos musi tetaz za to zapłacić
28 grudzień 2020 : 13:46 Dar121 | Zgłoś
+29 W grę wchodzą wyłącznie rekompensaty postojowe takie jak za Covid
jeżeli ktoś kombinuje inaczej to niedługo będzie miał wielką kumulację jakiej jeszcze nie było, zarówno "naukowcy" z bożej łaski jak i ociemniałe unijne brojlery.
28 grudzień 2020 : 15:17 Ocieplenie klimatu | Zgłoś
+3 Kabaret kabaret.
Jeśli myślicie ze rząd będzie wojował przeciwko komisji Europejskiej to radzę wziąć rozbieg i barankiem w polerek. Walczmy o dalsze odszkodowania koronawirus owe a nie bzdury. Wogole co to za pakt z wędkarzami. Rekreacja wam się myli z komercja. Nie róbcie tego błędu. Wędkarze to powinni sami sobie walczyć o odszkodowanie. Nam rybakom należy się koronowieusowe jak psu buda. Oj jak ten nasz minister czyta takie artykuły to dopiero sobie pomyśli o nas...
28 grudzień 2020 : 16:16 Kabaret | Zgłoś
+31 Premier powinien podziękować Dettlaffowi
Dettlaff dostarczył Morawieckiemu prawnych argumentów, jak powinna wyglądać walka o polskie interesy z Brukselą, która zniszczyła życie na Bałtyku, perełce światowej przyrody, Dettlaff pokazał w Europie i europejskim rybakom na Bałtyku jak wygląda europejska "praworządność", do Morawieckiego należy decyzja czy skorzysta z tej broni czy dalej da się obijać Niemcom i tej ich służalczej Czeszce Jourowej.
28 grudzień 2020 : 18:59 TSUE | Zgłoś
+19 Ryby
Nawet foki zaczynają stornie wygryzac z netow i one odczuwaja kataklizm
28 grudzień 2020 : 17:07 Dar121 | Zgłoś
+5 Bonzo
Mam nadzieję, że ta wojenka z KE będzie impulsem do wprowadzenia prawdziwej kontroli rybołówstwa na Bałtyku. Skończy sie kłusownictwo. Te kutry co rokrocznie przeławiały łososia o 50 tys sztuk też chcą odszkodowania?
28 grudzień 2020 : 19:04 Bonzo | Zgłoś
+10 A co ty chcesz tu jeszcze kontrolować?
Łapówki dla inspektorów? Przecież kłusownictwo zawsze było ochraniane przez inspektorów, wiadomo że nie za darmo.
30 grudzień 2020 : 10:41 Jogi | Zgłoś
+8 Ciekawy
Bozno ,ktoś przełowil limit łososia? Hmmm.ciekaw jestem. Powiedz może w jakim porcie chociaż .Bo u nas łososia totalny brak albo same glowy
28 grudzień 2020 : 19:45 Bonzo? | Zgłoś
+9 Tak się walczy o rybaków w beznadziejnej sytuacji
- Mimo, że podtrzymujemy obawy, rząd należy pochwalić za walkę o duńskie rybołówstwo. Niestety, wytrwałe wysiłki nie wystarczyły. Teraz rząd musi pokazać, że wspiera rybołówstwo. Dlatego wzywamy do zwołania negocjacji politycznych w sprawie pakietu brexitowego dla duńskiego rybołówstwa. Pakiet musi zapewnić utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy w perspektywie krótko- i długoterminowej, a także wyposażenie rybołówstwa, podsumowuje Svend-Erik Andersen.

W październiku premier Mette Frederiksen odwiedziła port w Skagen, aby dowiedzieć się więcej o stawce podczas negocjacji w sprawie Brexitu i wesprzeć duńskie rybołówstwo. Premier podkreślił w tym miejscu, że rybołówstwo nie zostanie pozostawione na lodzie w przypadku zawarcia porozumienia, które szkodzi duńskiemu rybołówstwu. Komunikat premiera daje nieco nadziei prezesowi Duńskiego Stowarzyszenia Rybackiego.
28 grudzień 2020 : 20:49 Europa dla rybaków | Zgłoś
+1 Bonzo
The total catch of the Polish offshore fishery decreased significantly until 2014, but have increased again after that, and in 2017 and 2018, it grew strongly. The total estimated misreporting
in 2018 was 42 600 salmon, almost three times more than as estimated for 2014 (Table 2.2.1.2).
This increase has mainly been due to an increase of effort, but partly also due to increase in CPUE
in the offshore fishery. The Polish reported catch in the 2018 offshore fishery was 7012 salmon
and 44 085 sea trout. Misreporting in the coastal gillnet fishery has not been estimated, although
potential misreporting could take place there too.

Inne kraje raportując połowy łososi na tych samych akwenach w tych samych porach roku i przy użyciu tych samych narzędzi połowowych raportowały maksymalny udział troci w połowach na poziomie 3 % a u nas wyszło 86% i za pewne część tych ludzi krzyczy teraz o pieniądze od KE za zniszczenie Bałtyku.
28 grudzień 2020 : 21:22 Bonzo | Zgłoś
+1 Bonzo
A w wyniku tych działań naszych dzielnych i szlachetnych rybaków walczących o rybny Bałtyk powstał ten przepis na 2021 rok:

Środki dotyczące połowów troci wędrownej i łososia atlantyckiego w podrejonach 22–32
1. Zakazuje się statkom rybackim połowów troci wędrownej w odległości powyżej czterech mil morskich mierzonych
od linii podstawowych w podrejonach 22–32 od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2021 r. Podczas połowów łososia
atlantyckiego w tych wodach przyłowy troci wędrownej nie mogą przekraczać 3 % całkowitego połowu łososia atlantyckiego i troci wędrownej znajdujących się w dowolnym momencie na statku lub wyładowanych po każdym rejsie połowowym.
28 grudzień 2020 : 21:27 Bonzo | Zgłoś
+7 Jeden głupek z zespołu doradczego zrobił szkolenia łososiowe
i dziś sam cienko pierdzi, na szczęście.
28 grudzień 2020 : 22:00 Salmon | Zgłoś
+21 Patologiczna administracja rybacka po komunizmie, łapówki, zastraszanie, kasacja floty
kraje skandynawskie fałszowały statystyki połowowe swoich rybaków a sowiecka administracja w Polsce sprzedawała polskich rybaków służbom kontrolnym w Brukseli, niedługo to się skończy

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/22980-rekordowy-polow-lososia-rybacy-chca-zmian-w-limitach
28 grudzień 2020 : 22:30 Bez sklerozy | Zgłoś
0 ?
Albo łapiesz łososia albo troć. Czego tu nie rozumiesz ???
Aaaaaaa... ty chciałeś łapać łososia ale wpisywać troć. OK, już rozumiem skąd te wycie.
29 grudzień 2020 : 00:05 klekotek | Zgłoś
+2 Ratunku
Panie dettlaf ratuj pan wszystko poki do poty sie jeszcze da dales pan cien nadzieji na lepsze jutro
28 grudzień 2020 : 22:06 Dar121 | Zgłoś
-8 Naiwny
Oj Ty naiwny, naiwny. Tak naiwny, że chyba i głupi.
28 grudzień 2020 : 23:16 KJ | Zgłoś
+2 Ryby w Bałtyku...i co dalej?
Po co istnieje np. Morski Instytut Rybacki albo na Uniwersytecie jakaś Oceanografia czy coś związanego z rybną gospodarką morską. Wynika wtedy ze to darmozjady!!!
29 grudzień 2020 : 10:13 wacwac | Zgłoś
-11 Mało wiesz
Jak Ty mało wiesz. Morze to nie tylko ryby, ryby dzisiaj to wręcz mało znaczący sposób korzystania z morza, raczej już folklor niż gospodarka.
Natomiast zapotrzebowanie na wiedzę o morzu rośnie, z roku na rok Bałtyk jest ważniejszy, stąd na badania idzie i pójdzie jeszcze więcej kasy potrzeba nam więcej naukowców, instytutów, statków itd... I Unia to widzi i jest to jeden z jej priorytetów.
Silne ograniczenie rybołówstwa jest dziś wręcz pożądane, bo to jeden z czynników najmocniej, niszcząco wpływający na morze. I to też się dzieje.
29 grudzień 2020 : 10:32 ZUT | Zgłoś
+14 Jak Duńczycy chronią swoje wody Bałtyku Zachodniego przed zbrodniczymi połowami paszowymi
Duńska Agencja Rybołówstwa opublikowała w załączniku 6 obwieszczenie dotyczące warunków połowów niektórych gatunków przemysłowych w Morzu Północnym, Skagerrak, Kattegat i Morzu Bałtyckim w 2021 r . :

Niniejsze zawiadomienie zostało wydane zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Środowiska i Żywności nr 1249 z dnia 24 sierpnia 2020 r., Sekcja 2, por. Załącznik 6.

4. Połowy szprota w zachodnim Morzu Bałtyckim (podobszary ICES 22–24)
W 2021 r. Połowy szprota w zachodnim Morzu Bałtyckim są zabronione (podobszary ICES 22-24).

5. Połowy szprota we wschodniej części Morza Bałtyckiego (podobszary ICES 25–32)
Połowy są zabronione na podobszarach ICES 25 i 26 w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu.
29 grudzień 2020 : 11:02 Duński złodziej | Zgłoś
-3 Dostosowali się do rozp rady .
Uruchamiają pomoc na 2021 . Za wprowadzony okres ochronny uruchomią art 35 i przetrzymają . W 2020 też reagowali na wysokim poziomie , nie to co Polska administracja . Gdyby nie ich błędy , układy i rekompensaty dla wybranych to wszyscy w branży byli by zabezpieczeni w tych Nadzwyczajnych okolicznościach . A tak w Polsce znowu robi się cyrk i klasyczna już wersja zarządzania pt. Dziel i rządź . Uczcie się od ludzi którzy chcą pracować na morzu a nie od tych co tylko stają w porcie i narzekają . Ja kolegą w Danii życzę spokojniejszego Nowego Roku . Oby przez umowę brexitu. Nie musieli łowić na Bałtyku swoimi 60 metrowymi trawlerami.
29 grudzień 2020 : 11:33 Rybacki | Zgłoś
+12 Na Bałtyku Wschodnim nie ma już żadnych ryb, skandal na skalę światową
Możesz spać spokojnie, nie przypłyną tu, skandynawscy złodzieje wyrżnęli już wszystko wcześniej niszcząc całkowicie cały łańcuch pokarmowy w Bałtyku, Unia Europejska stoi dziś przed koniecznością ratowania wszystkich rybaków ze wszystkich krajów, tak się kończy zwierzęca pazerność na pieniądze kosztem środowiska naturalnego.
29 grudzień 2020 : 11:51 RybaKK | Zgłoś
+6 Co łowią
To co łowią wszystkie te rufowce na Zatoce i nad półwyspem? Przed świętami nawet Świnoujście, Dziwnów i inne zachody tu trałowały!! Z czego żyje cały Hel, Władek i Jastarnia? Jak wyjdą w morze, to nie ma jak przepłynąć. Co Ty pie.... o jakiejść katastrofie? Zobacz ile ryby pompuje się w portach, ile ton każdy w tych kutrów przywozi. Jakie skandynawskie paszowce? Zatokę do dna orze polska pasza, od Świnoujścia do Helu i ....cały czas ma co łowić!!!
29 grudzień 2020 : 12:17 UST_ | Zgłoś
+23 Co łowią?, szpilkę łowią.
To już ostatni taki rok, stado tarłowe nie istnieje, przy pierwszej okazji zostaną zaprezentowane próbki zamrożonych ryb, pierwsza prezentacja 14 stycznia podczas spotkania ICES.
29 grudzień 2020 : 12:29 Rybacki | Zgłoś
+5 I co?
I co? wszyscy na to patrzycie i nic nie robicie? Komitet chce ratować, ale czeka aż nie będzie czego ratować? Wszyscy co patrzą i nic nie robią są tak samo winni. Tak, to właśnie rybacy zabijają Bałtyk. Obecnie łowiąc ostatnią szpilkę, albo w milczeniu na to patrząc.
29 grudzień 2020 : 20:21 Tolek | Zgłoś
+17 Brexit, czyli katastrofa wielkoskalowego rybołówstwa w Unii Europejskiej
Duńscy rybacy mogą spodziewać się strat sięgających nawet 200 mln DKK w wyniku umowy między UE a Wielką Brytanią, która będzie kosztować duńskie kwoty rybaków na wodach brytyjskich.

Szacuje, że minister ds. Żywności, rolnictwa i rybołówstwa Rasmus Prehn (S) twierdzi, że rząd zamierza zebrać fundusze unijne na pomoc rybakom.
Dalej wyjaśnia, że ​​Komisja Europejska przeznaczyła 600 milionów euro (około 4,5 miliarda koron, red.) Na pulę, która ma pomóc narodom rybackim.
„Jest klucz do dystrybucji. Ale Dania jest jednym z krajów, które stosunkowo dużo łowią na wodach brytyjskich. Zatem zgodnie z tą logiką musimy być również tymi, którzy mają w nich największy udział” - mówi.

.„Ale jest to wyraźne polityczne pragnienie zapewnienia możliwie najlepszej pomocy i zapewnienia, że ​​duńskie rybołówstwo przejdzie przez to tak bezboleśnie, jak to możliwe” - mówi Rasmus Prehn.
29 grudzień 2020 : 15:05 Gang Olsena | Zgłoś
+15 Dania, Szwecja i Niemcy co roku zakazują połowów szprota na Zachodnim
powinieneś to już dawno wiedzieć, dlatego też Bałtyk Zachodni kwitnie a Wschodni umiera. Nie popisałeś się, jak zwykle.
29 grudzień 2020 : 13:58 Duński złodziej | Zgłoś
+15 Brukselskie brojlery
Unia widzi to co wylobbują lobbyści , a jest tam ich przynajmniej kilkanaście tysięcy z czego jednego pochowano na jesień. Należy się zgodzić ze stwierdzeniem, że na badania naukowe będzie więcej kasy, ale należy także zapytać ile wspólnego będą one miały z nauką ?
29 grudzień 2020 : 18:26 steve | Zgłoś
+12 Ten pochowany przyda się teraz pośmiertnie
każdy w Unii powinien teraz zrozumieć co oznacza dla europejskiej przyrody paszowy lobbysta na czele ciał doradczych
29 grudzień 2020 : 23:29 Karol Gustav | Zgłoś
+9 Czym się różni Brexit od zdewastowanego Bałtyku?
Rybacki Brexit można jeszcze w każdej chwili z Brytyjczykami negocjować, natomiast zniszczony pusty Bałtyki, w którym zagłodzono nawet foki i morświny nie podlega już żadnym rozmowom i negocjacjom, poza oczywiście odszkodowaniami, o które walczy Andrzej Dettlaff razem ze swoimi członkami Komitetu Ratowania Bałtyku.
30 grudzień 2020 : 10:25 Tak trzymać! | Zgłoś
+18 MIR idzie do likwidacji
Ostatnie informacje o ukrywaniu ważnych badań, zrobiły z tej instytucji kosztowny, niereformowalny, nikomu niepotrzebny ciężar dla rządu i rybaków, wstyd dla europejskiej nauki.
30 grudzień 2020 : 10:52 Marian | Zgłoś
+10 Gróbarczyk już dał MIRowi ostrzeżenie
ale Kaczyński raczej nie będzie już taki wyrozumiały po tych ostatnich wałkach naszych "badaczy morza"
30 grudzień 2020 : 15:12 Marianna Bartoszko | Zgłoś
-6 Niepotrzebny
Niepotrzebny może Tobie. Departamentowi, ministerstwu i rządowi jest niezbędny. Bez niego nie da się rozmawiać z Unia i ICES. Gróbarczyk też kiedyś chciał MIR zlikwidować, ale jak został ministrem to szybko zmienił zdanie. Dlaczego? No właśnie.
Bez wsparcia naukowego nikt nie będzie z nami rozmawiał i traktował nas poważnie.
31 grudzień 2020 : 07:27 ZUT | Zgłoś
+16 Nie ma większej zbrodni dla naukowca
jak ukrywanie niewygodnych badań, którego konsekwencją jest zniszczenie przyrody i upadek gospodarczy krajów nadbałtyckich wraz z poważnym naruszeniem bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej, takie działania nie mogą i nie ujdą nikomu płazem.
31 grudzień 2020 : 11:58 Komissario | Zgłoś
-8 Oczywiście
Cytując klasyka - jest to oczywista oczywistość, ale nie sądzę by w Polsce był aktywny zawodowo naukowiec który by ukrywał czy też dobierał do potrzeb wyniki. Przy takiej wzajemnej kontroli, recenzjach czy wręcz zwykłej zawiści w środowisku to prawie niemożliwe, zwłaszcza, że to malutki światek i każdy wie o każdym dużo, czasem za dużo.
Rozumiem, że skoro wysuwasz tak poważne oskarżenia, to ma na to dowody, jesteś w stanie podać imię i nazwisko osoby winnej i masz dostęp to wyników które powstały w czasie badań, a które nie zostały rzetelnie opublikowane? Czy wręcz zatajone?
31 grudzień 2020 : 15:01 ZUT | Zgłoś
+16 Andrzej Dettlaff zrobi ci w styczniu badania
i będziesz wszystko wiedział, na razie zachowaj spokój.
31 grudzień 2020 : 19:10 Szmir | Zgłoś
-3 :)
Normalnie cały świat nauki zamarł w wyczekiwaniu na Jedyne Prawdziwe Badania Profesora Detlafa.
Pal licho, że od dziesięcioleci każdy kraj obowiązkowo, w ramach monitoringu robi takie badania, a ich wyniki są powszechnie dostępne dla każdego chętnego.
31 grudzień 2020 : 19:59 Szmirek | Zgłoś
+11 Wszystko jest już pomierzone, tylko źle zinterpretowane, ale to najmniejszy akurat problem
brakuje tylko precyzyjnych pomiarów tlenu na dnie


conrad.pl/p/miernik-tlenu-voltcraft-do-101-0-20-mg l-1668324?&vat=true&gclid=EAIaIQobChMIguiKgIP57QIV xQwGAB1-OwX3EAQYBCABEgITHPD_BwE&gclsrc=aw.ds
31 grudzień 2020 : 20:19 Mikołaj K. | Zgłoś
+5 Winkler
Tlen proszę Pana to oznacza się najdokładniejszą metodą Winklera, a nie zawodnymi sondami, a już na pewno nie takimi zabawkami.
To podstawy pierwszego roku studiów.
31 grudzień 2020 : 21:43 ZUT | Zgłoś
+4 Winkler też będzie, dla pewności
to proste badanie

conatex.pl/catalog/ekologia/zestawy_walizkowe_do_analiz/analiza_srodowiska/product-zestaw_do_analizy_tlenu/sku-1003731#.X-8989JKgdU
01 styczeń 2021 : 15:23 Mikołaj K. | Zgłoś
-3 Żart?
Rozumiem, że to żart? W załączonym linku są POMOCE NAUKOWE, dla uczniów, a nie sprzęt do przeprowadzania badań naukowych! :)
01 styczeń 2021 : 23:41 ZUT | Zgłoś
+4 Winkler to ten z wędzarni z Katowic?
co paszę łowił w 1996 roku?
07 styczeń 2021 : 12:04 Arleta | Zgłoś
-11 Kabaret kabaret
Faktycznie kabaret jak oni myślą że Bruksela przestraszy się ich super drona. Taki dron to morze gaci szukać na dnie jak wczasowicz zgubi. A co do waszych postulatów to Tmmermans nie spał ponoć trzy noce, a Ursula van der Leyen kontaktowała się w tej sprawie z Putinem. Świat zadrżał i szykuje każdemu worek szmalu.
29 grudzień 2020 : 10:43 Kabaret | Zgłoś
-12 Dokładnie
Dokładnie, to jest kabaret. Smutne jest tylko to, że tak wielu naiwnych dało się na to złapać i wierzy, że to jakieś poważne, profesjonalne działania które mogą coś zmienić. A to tylko kabaret i kręcenie własnych biznesów (takim dronikiem kupionym nie za swoje, można trochę kasy zarobić na inspekcjach podwodnych).
29 grudzień 2020 : 12:13 UST_ | Zgłoś
+9 Badania pójdą do szwedzkich związków rybaków łodziowych i mediów
oni będą wiedzieć co z tym zrobić, wtedy będziesz miał swój kabaret.
08 styczeń 2021 : 13:08 Lokis | Zgłoś
+24 zachód = Barbaria
Celowo wykończyli dorsza. Teraz mogą wiecej paszy trzepać....
29 grudzień 2020 : 13:47 Kali | Zgłoś
+8 14 stycznia posiedzenie ICES a tu taki numer, szwedzkie radio ujawnia masowe zdychanie fok z głodu
"Foki szare głodują w Morzu Bałtyckim, o czym świadczą rybacy, badacze i łowcy fok.
Może to wynikać z przełowienia, że ​​populacja fok jest zbyt duża dla istniejących zasobów pożywienia lub z innego powodu zachwiana równowaga ekosystemu.
„Myślę, że nastąpi wielka i bolesna śmierć foki” - mówi Anna-Carin Westling, właścicielka sprzedaży z Båsfjärden pod Hudiksvall.
Foki szare w Bałtyku i Morzu Botnickim głodują z powodu niedoborów żywności - obecnie wielu z nich grozi długa i bolesna śmierć.

- Dlaczego nie wydać na to pieniędzy teraz, zamiast zabijać foki, gdzie wzdłuż brzegów jest 50 000 martwych fok, mówi Anna-Carin Westling, właścicielka fok w Båsfjärden pod Hudiksvall."

sverigesradio.se/artikel/7640520

expressen.se/nyheter/klimat/oron-for-salarna-svalter-och-dor/
09 styczeń 2021 : 12:34 Koniec paszy | Zgłoś
+10 14 stycznia posiedzenie ICES a tu taki numer, szwedzkie radio ujawnia masowe zdychanie fok z głodu
"Coraz więcej fok obserwowanych na wschodnim wybrzeżu Szwecji jest chudszych niż zwykle. Prawdopodobne przyczyny to przełowienie, przerośnięta populacja fok i niezrównoważony ekosystem.

Teraz właścicielka sprzedaży Anna-Carin Westling ostrzega o bolesnej i przedłużającej się śmierci foki, jeśli nic nie zostanie zrobione.

- My, ludzie, jesteśmy za to odpowiedzialni. Po pierwsze, mamy o wiele za dużo fok. Po drugie, mamy o wiele za dużo stawów. Po trzecie, mamy rybołówstwo przemysłowe, które oczyszcza dno ryb. Więc to staje się za dużo wszystkiego".

sverigesradio.se/artikel/7640520

expressen.se/nyheter/klimat/oron-for-salarna-svalter-och-dor/
09 styczeń 2021 : 12:38 Koniec paszy | Zgłoś
+15 14 stycznia posiedzenie ICES a tu taki numer, szwedzkie radio ujawnia masowe zdychanie fok z głodu
"„Nie powinno być okrucieństwem wobec zwierząt”
Świadczy o tym, jak foka w poszukiwaniu pożywienia zaczęła jeść ryby, takie jak dorsz i szczupak, których zwykle nie ma w głównym pożywieniu foki. Opisuje także lato jako „straszne”, kiedy musiała strzelać do dużej liczby chudych fok.

Ostatecznym rozwiązaniem jest zarządzanie zwierzyną łowną i zmniejszona populacja fok, twierdzi Anna-Carin Westling.

- Chcę zachować swoje foki, ale nie sądzę, że powinno to być okrucieństwo wobec zwierząt.

- Dlaczego nie wydać na to pieniędzy teraz, zamiast zabijać foki, gdy wzdłuż plaż jest 50 000 martwych fok, które gniją i trzeba je zrywać. Musimy mieć piece, musimy mieć pojemniki, musimy mieć ludzi, którzy je zbierają. Dlaczego więc wcześniej nic nie robiliśmy?"

sverigesradio.se/artikel/7640520

expressen.se/nyheter/klimat/oron-for-salarna-svalter-och-dor/
09 styczeń 2021 : 12:39 Koniec paszy | Zgłoś
+3 Szwedzkie media dają sygnał do rzezi naukowców
Jeżeli największa szwedzka gazeta pisze otwartym tekstem o 50 tysiącach zagłodzonych, gnijących foczych trupach to jest to naprawdę mocny sygnał, że następni będą "naukowcy", w tym zakłamanym , szowinistycznym kraju nic tak poważnego nie dzieje się bez przyczyny.
09 styczeń 2021 : 22:43 Szwedzkie media | Zgłoś
-8 Nie wiesz
Nie wiesz co piszę, bo nie znasz szwedzkiego i nie możesz sprawdzić ile bzdur w tłumaczeniu zrobił Translator. Takie są skutki braków w edukacji...
09 styczeń 2021 : 23:53 Hel | Zgłoś
+7 A jakie są błędy w tym tłumaczeniu?
tak konkretnie.
10 styczeń 2021 : 00:32 Hellen | Zgłoś
-5 Jest/może
Np. taka "drobna różnica" - "na plażach gnije 50 000 martwych fok" czy "jeśli nic nie zrobimy, to może się okazać, że na plażach będzie gniło 50 000 martwych fok".
Dalej, mowa jest o tym, że w tym sezonie upolowano jedynie 1000 sztuk fok, choć było pozwolenie na 2000 sztuk.
10 styczeń 2021 : 09:35 Hel | Zgłoś
+3 To ty hodujesz foki w helskiej świniarni?
to chyba będzie już koniec twojej działalności.
10 styczeń 2021 : 09:46 Z Helu | Zgłoś
+7 Szwedka mówi, że nie ma sensu strzelać jak masowo same zdychają
"Zastrzelono 1000 fok
Polowanie na licencje na foki dotyczy 2000 fok rocznie. Anna-Carin Westling mówi, że tylko około 1000 fok zostanie rozstrzelanych w 2020 roku, co jest wyraźnym wyjaśnieniem braku pożywienia dla fok."
10 styczeń 2021 : 10:08 Hellen | Zgłoś
+3 SKROMNYM ZDANIEM.
SZANOWNI KOLEDZY.
OD 30-STU LAT POŁAWIAM NA ZALEWIE SZCZECIŃSKIM NA ŻAKI.
PAMIĘTAM JAKIE PRZEPISY OBOWIĄZYWAŁY DO ROKU 90-TEGO.MIELIŚMY MINIMALNY WYMIAR OCZKA NA SANDACZA MINIMALNY WYMIAR OCZKA NA DORSZA I W MODZIE BYŁO PRZYSŁOWIE ''LUDZIE JEDZCIE DORSZE BO G....NO GORSZE;; A MY NA ZALEWIE NA WIOSNĘ STAWIALIŚMY 10 ŻAKÓW BO NIE MOGLIŚMY WYWIEŚĆ RYBY TERAZ STAWIAM 60 ITO NIE DAJE WYNIKÓW.
WSZYSCY JESTEŚMY PO TROSZE WINNI OBECNEJ SYTUACJI.MYŚLĘ ,ŻE NIE POWINNIŚMY OBRZUCAĆ SIĘ WZAJEMNIE .
DOSKONALE WIEMY ,ŻE OBECNE PRZEPISY STWARZAJĄ NAM MOŻLIWOŚCI POŁAWIANIA GATUNKÓW ,KTÓRE POWINNIŚMY WYPUŚCIĆ ALBO NIE ŁOWIĆ.DLATEGO APELUJĘ DO WSZYSKICH PREZESÓW I PRZEWODNICZĄCYCH ORGANIZACJI RYBACKICH SPRÓBUJMY SIĘ SPOTKAĆ I NA POWAŻNIE POROZMAWIAĆ O NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.
POZDRAWIAM.
29 grudzień 2020 : 18:24 TOMEK DZIK | Zgłoś
+8 Tomek, jak czujesz się winny, że łowiłeś zgodnie z unijnymi przepisami to sobie worek po kartoflach na głowę załóż
i tak chodź po porcie.
30 grudzień 2020 : 10:00 Zalew | Zgłoś
+5 ODPOWIEDŻ
JA AKURAT NIE MAM CZEGO SIĘ WSTYDZIĆ.PORTAL NIE JEST MIEJSCEM DO WZAJEMNEGO OBRZUCANIA SIĘ.JEŻELI KTOŚ MA CHĘĆ POROZMAWIAĆ TO NALEŻY ROZMAWIAĆ ,ALE NIE TU. TRZEBA MIEĆ TROCHĘ ODWAGI MÓWIĆ FACE TO FACE.
30 grudzień 2020 : 23:56 TOMEK DZIK | Zgłoś
+11 Dziku o co ci chodzi
Chcesz się spotkać to zorganizuj spotkanie z paszowcami i im to opowiadaj. Ja od 20 lat polawiam i nie czuję się winny tej sytuacji. Moja łódka nie zarznela Bałtyku.
29 grudzień 2020 : 19:01 Dziku o co ci chodzi | Zgłoś
-3 Niewinny?
Niewinny? A co zrobiłeś jak obok na kei "koledzy" z jednego portu (z którymi pewnie wódkę pijesz ) pompowali szpilkę z dorszykiem, albo nocami o krzakach sprzedawali dorsze ze skrytek? Nic. Twoje nic nie robienie to akceptacja tego co robili inni i jesteś dokładnie tak samo WINNY!!!
29 grudzień 2020 : 20:26 Tolek | Zgłoś
+7 Wódki nie pijam
Brzydzę się pijakami. A Ty lepiej nie pisz na forum bo ci szkodzi.
29 grudzień 2020 : 23:57 Abstynent | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter