Rybołówstwo

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zwrócił się do zarządców portów o rozważenie możliwości obniżenia opłat portowych o 90 proc. dla statków wykorzystywanych przez armatorów wędkarskich oraz rybaków - poinformowało w piątek PAP MGMiŻŚ.

Prośba ma związek z obowiązującym od 1 stycznia 2020 roku zakazem połowu dorsza na Bałtyku. Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili 15 października br. w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od 2020 r. Możliwe mają być jedynie tzw. przyłowy (przypadkowe połowy), ograniczone w skali całego roku do 2 ton. Ma to pomóc w odbudowie stada.

Minister zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości obniżenia o 90 proc. opłat portowych pobieranych od statków rybackich oraz od jednostek wykorzystywanych w wędkarstwie morskim. List został skierowany do zarządów portów: w Darłowie, Elblągu, Kołobrzegu, Policach, Ustce, Helu, a także do Związku Małych Portów Morskich, dyrektorów urzędów morskich w Szczecinie, Słupsku, Gdyni oraz do spółki "Szkuner".

"Powyższe działanie pozwoli na poprawienie sytuacji ekonomicznej armatorów statków rybackich oraz wędkarskich - umożliwiając eksploatację jednostek oraz zatrudnienie załóg w okresie zdecydowanego spadku dochodów pochodzących z prowadzonej przez nich dotychczas działalności" - podkreślił w piśmie Gróbarczyk.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż wprowadzenie obniżonych opłat negatywnie wpłynie na sytuację finansową podmiotów zarządzających portami. "Niemniej jednak, wprowadzenie czasowych obniżek opłat przyczyni się do zachowania eksploatacji tych jednostek, a w perspektywie długoterminowej - zapewni zarządzającym portami i przystaniami dochód z tytułu uiszczanych przez nie opłat portowych" - ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że przy redukcji floty, zarządcy portów nie będą mogli liczyć na jakiekolwiek dochody z tytułu opłat portowych.

W czwartek ministerstwo zaapelowało do armatorów wędkarskich, by zrezygnowali z zapowiedzianej na styczeń blokady strategicznych portów.

Firmy wędkarskie zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza domagają się rekompensat w związku z zakazem połowów. Prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno–Sportowych Waldemar Giżanowski zapowiedział, że w styczniu armatorzy zablokują polskie porty strategiczne. W listopadzie 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały już porty na środkowym Pomorzu.

MGMiŻŚ zapewniło, że resort "z ogromną uwagą podchodzi do trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele przedsiębiorstw wędkarstwa rekreacyjnego w związku z zakazem połowu dorsza na wschodniej części Morza Bałtyckiego". Ministerstwo przyznało jednocześnie, że po decyzjach UE, cały sektor polskiego rybołówstwa bałtyckiego znalazł się w "najbardziej kłopotliwej" sytuacji od czasu wejścia Polski do Wspólnoty.

Przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że w poniedziałek 16 grudnia odbędzie się "posiedzenie komitetu monitorującego", na które zaproszono także przedstawicieli Komisji Europejskiej. "Podczas posiedzenia zostaną przedstawione propozycje wsparcia wędkarstwa rekreacyjnego poprzez objęcie ich środkami pochodzącymi z funduszy unijnych" - wyjaśniono.

Ministerstwo chce także umożliwić właścicielom kutrów rekreacyjnych uzyskanie rekompensat za złomowanie jednostek. Chodzi o nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, którą ma przygotować resort klimatu.

Gróbarczyk wskazywał wcześniej, że pozyskanie pomocy unijnej dla wędkarzy morskich będzie niezwykle trudne, ponieważ nie kwalifikują się oni do pomocy z UE. Firmy wędkarskie zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza najczęściej zakładane były bowiem przez byłych rybaków, którzy otrzymali już wcześniej wsparcie ze Wspólnoty na przekwalifikowanie się, zmianę profilu działalności.

Dorsz atlantycki we wschodniej części Morza Bałtyckiego jest jedną z najcenniejszych ryb, stanowiących źródło utrzymania wielu rybaków. Ponad 7 tys. statków rybackich ze wszystkich ośmiu państw członkowskich UE z basenu Morza Bałtyckiego poławiało dorsza we wschodniej części tego akwenu, a dla 182 statków z Litwy i Polski połowy dorsza stanowiły ponad 50 proc. ich całkowitych połowów.

Bałtycki dorsz od lat nie może się odrodzić. Zła kondycja gatunku czy brak występowania tej ryby w strefie przybrzeżnej to poważny problem, na który ekolodzy zwracają uwagę od lat. Ograniczenie połowów ma dać szanse na odrodzenie się stada, choć szacunki pokazują, że może być to trudne przed 2024 r., nawet w przypadku całkowitego braku połowów.

W lipcu KE wprowadziła zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego obowiązujący do końca br., wskazując, że załamanie się tego stada miałoby katastrofalne skutki dla źródeł utrzymania wielu rybaków. 

autor: Michał Boroń

 
+24 Oplaty
To może pan minister jeszcze załatwi obniżenie opłat za boksy rybackie na przystaniach opłaty za inspekcje Łodzi opłaty za specjalne zezwolenia opłaty tonażowe zwrot za wszystkie kursy niezbędne do pływania no bo niby po co nam to potrzebne skoro nie mamy możliwości pływania zwrot za środki pirotechniczne które się przeterminują !!! O obniżeniu zusu nie wspomnę !!! I niech nam załatwi bony darmowe na chleb masło smalec itd może jakoś przeżyjemy i jeszcze anuluje opłaty za energię elektryczna na przystaniach bo ***** ktoś za to wszystko musi płacić miesiąc w miesiąc
14 grudzień 2019 : 09:09 Rybak przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 jeszcze
jeszcze przegląd tratwy ,wymiana baterii w kapokach ,wymiana baterii w radioplawie,i dopłata do niezbednych przeglądów PRS i UM
14 grudzień 2019 : 09:37 ..///? Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Rybak przybrzezny
I może jeszcze stara ma ci zastąpić weź ty młota i ***** się w łeb baranie ale tak porzadnie
14 grudzień 2019 : 15:40 Gosc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Sztab kryzysowy
1Protest Rybaków Małoskalowych
Szanowni Państwo ciagle czekamy na odpowiedż z Ministerstwa Gospodarki Morskiej w sprawie naszych postulatów. Jeżeli dalej nie będzie odpowiedzi rozpoczynamy protest. Pierwsza faza protestu odbedzie się w polskich portach 8 stycznia 2020 roku. Do tego czasu w miarę możliwości prosimy oflagować i obanerować jednostki połowowe. Kontaktować się będziemy z kolegami poprzez wyznaczonych dal portów koordynatorów.
Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego.
14 grudzień 2019 : 09:31 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Sztap krezusowy
Człowieku zejdź na ziemie jakiej ty się spodziewasz odpowiedzi z ministerstwa żądając pięćset tysięcy plus rocznie to tylko banda debili mogła ustalić taka kwotę odszkodowań sześćdziesięciolatków prawie na emeryturach minister jedynie co zrobi z tymi postulatami to podetrze se dupe po wigili jak się naje dorsza po grecku przy stole , wytłumacz teraz normalnemu człowiekowi który zarabia miesięcznie 1800zl i daje sobie radę w życiu skąd takie żądania napewno dostaniecie odpowiedz *****jcie !!!! Dziady i emeryty
14 grudzień 2019 : 09:43 Rybak przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Rybackie pieniądze dla rybaków
Będziemy wydawać nasze unijne fundusze tak jak my chcemy czyli na kryzys, wara wam od tego.
14 grudzień 2019 : 09:59 Rybak- Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+16 A ryby dla łowiących
Ryba na konsumpcje a nie dla zwierząt.
14 grudzień 2019 : 12:19 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 popieram sztab kryzysowy
Dla wszystkich członków ,,sztabu kryzysowego"!!!! *****.ć na dorobek za granicę tam się do robicie, a nie wstyd i dziadostwo normalnym rybakom robić ... !!!!!
14 grudzień 2019 : 10:06 miły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Miłyżki. ...h......
MIŁY
Miły....h...u,sam *****aj za granicę, niedorobie antyrybacki, twoja pogarda dla ludzi morza świadczy o tym z jakiego grona pochodzisz, czerwona zarazo
14 grudzień 2019 : 11:09 JasOdpowiedz | Cytuj | Zgłoś
14 grudzień 2019 : 12:03 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wiecej pogardy dla ludzi morza to nie znajdziesz.
Jastarniki zawsze mialy wszystkich w nosie. Nawet sie pie.... Li tylko miedzy sobą i stad dzisiaj same debile albo chore ludzie ktorym malo i malo
14 grudzień 2019 : 12:21 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Komisja sejmowa 10 grudzień
Posłowie PiSu i minister Gróbarczyk wzywają środowiska morskie do poparcia rządu w walce w Brukseli o rekompensaty za zakazy połowów dorsza.

[link usunięty]
14 grudzień 2019 : 10:18 Sejm Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 BIEDA W RYBOŁÓWSTWIE
Stary Rybak już nie może, może umia do pomoże. Zawsze wierny i oddany za unijne utrzymany. Na miliony już czekamy bo na Święta już nie mamy, będziem w domu upłakany jak Grabarczyk nie przebije sztamy. Jedna "bańka" to za mało niech po "pięć" nam dają, wtedy w życiu nam pomogą, bo pod ziemią jestem jedną nogą!!! Nie dajmy się Walczmy razem !!!! Wspieram sztab kryzysowy!!!!
14 grudzień 2019 : 10:57 polak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 MIŁY
Miły....h...u,sam *****aj za granicę, niedorobie antyrybacki, twoja pogarda dla ludzi morza świadczy o tym z jakiego grona pochodzisz, czerwona zarazo
14 grudzień 2019 : 11:09 Jas Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Na tym portalu toczy się odwieczna wojna
Jak okraść rybaków z ich pieniędzy i rozdać różnym mafiom żerującym od lat na rybackich funduszach unijnych, niestety, z tym rządem nie da się robić tych numerów.
14 grudzień 2019 : 12:35 Brunner Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Ten rzad juz drugą kadencje dyma rybaków
Kilku cwaniakow co udaja przedstawicielu ludu sie ustawilo i tyle. Za pis to i rybolowstwo sie ask onczy po 1000 latach tradycji.
14 grudzień 2019 : 14:28 Włodek345 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 kasa kasa kasa
"JAS" człowieku morza, a może tak pokażesz swój dziennik ile razy w morzu byłeś i z tego starać powinnaś się o dopłaty "rekompensaty" pewnie bucu siedzisz i liczysz na miliony a zatrudniasz żonę i dzieci bo na pracownika cię nie stać cwelu!!! Łep w piach albo gadaj o realnych kwotach!!!
14 grudzień 2019 : 12:44 miły Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kopia mądrych słów
,,Pora Zejść Na Ziemię"
Nie dokuczają prawdziwym rybakom którzy naprawdę morze jest jedynym utrzymaniem i tylko z niego wyciągają dochód do życia!!!! Część tej komisji stanu kryzysowego to powinni blokować, ale sobie miejsca na cmentarzu!!!! patrzac relacje strajku to 80% to stare dziady!!! A Skąd uzyskać kwotę 500tys zł???? no chyba że licencja połowów na to pozwoli... może pora zejść na ziemię i pogadać o kwotach realnych do uzyskania!!!
14 grudzień 2019 : 14:27 Piotruś PAN Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 zapytanie
Miałem właśnie przyjemność odczytania pisma skierowanego do ministra. Po przeczytaniu oswieciło się światełko w głowie i bardzo bym chciał się spotkać z autorem pisma i przedstawicielem tej grupy sztabu kryzysu. Gdzie i kiedy z wami mogę sie spotkać? Wiem jak by wam pomóc.
14 grudzień 2019 : 15:06 Tomasz K. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Tylko NIC nie dawać PRACOWNIKĄ POKŁADOWYM. część 1
Cała kasa powinna iść DLA armatorów.
Niby czemu mamy się dzielić z klasą robotniczą ??!
My musimy utrzymać i zatankować nasze mercedesy, doinwestować pensjonaty przed latem.
Teraz zimą do ciepłych krajów polecieć.

Dać parobkom wypowiedzenia, ale tak żeby jeszcze do strajku się przydali.
I tak mają płacone do rejsu, to nic nie dostaną.
Czasem nie zgadzać się na przelewy wypłat, bo się będą upominać, umowy na zlecenia przerobić.
Jeszcze urlopu im się płatnego zachce.
14 grudzień 2019 : 15:48 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 ha ha racja
dobre boprawdziwe
14 grudzień 2019 : 17:30 ryb94 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter