Rybołówstwo

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne zapowiedzieli na styczeń 2020 r. przeprowadzenie blokady morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu - poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Waldemar Giżanowski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych.

Protest ten jest związany z wprowadzonym przez Unię Europejską zakazem wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od stycznia 2020 r.

"Rybołówstwo rekreacyjne opierało się zawsze na zasobach dorszowych. Panie ministrze (...) w związku z postawieniem rybołówstwa rekreacyjnego w stan likwidacji związanym z zakazem połowu dorsza od 1 stycznia 2020 roku, oraz brakiem propozycji ministerstwa gospodarki morskiej rozwiązania tragicznej sytuacji armatorów i pozostawionych bez pracy załóg, zostaje powołany sztab kryzysowy rybołówstwa rekreacyjnego. Domagamy się odszkodowania dla armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego za wprowadzenie zakazu połowów dorsza od 1 stycznia 2020 roku, rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy i możliwości trwałego wycofania jednostek rybołówstwa rekreacyjnego z działalności połowowej" - powiedział Giżanowski.

"Oświadczamy jednocześnie, że w miesiącu styczniu 2020 roku zostanie przeprowadzona do odwołania blokada strategicznych portów wybrzeża polskiego" - dodał.

Obecny na posiedzeniu komisji minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przypomniał, że za wprowadzenie zakazu odpowiada Unia Europejska a nie polski rząd i wskazał jednocześnie, że pozyskanie pomocy unijnej dla wędkarzy morskich będzie "niezwykle trudne", ponieważ nie kwalifikują się oni do pomocy z UE.

Firmy wędkarskie, zajmujące się rekreacyjnym połowem dorsza najczęściej zakładane były bowiem przez byłych rybaków, którzy otrzymali już wcześniej wsparcie ze Wspólnoty na przekwalifikowanie się, zmianę profilu działalności.

"Rozpoczęliśmy szereg działań na forum unijnym i forum krajowym w zakresie uzyskania możliwości finansowego wsparcia przede wszystkim tych, którzy posiadają jednostki do celów rekreacyjnych, aby umożliwić z jednej strony czy to wyjście, czy kontynuacje działalności" - powiedział Gróbarczyk.

"Przekazaliśmy Komisji Europejskiej pakiet zmian w zakresie programu operacyjnego a bieżącym działaniem na 16 grudnia zwołaliśmy posiedzenie Komitetu Monitorującego środki unijne w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, tak aby wysłuchać naszych propozycji w zakresie zmiany programu operacyjnego i uruchomienia środków w wysokości 16 mln euro na złomowanie jednostek wędkarskich" - dodał minister.

Gróbarczyk powiedział też, że prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o odpadach w celu wprowadzenia możliwości złomowania jednostek rekreacyjnych w procesie recyklingu. Przyznał jednocześnie, że prace nad nowelizacją nie zakończą się do końca tego roku.

"Będzie nowelizowana ustawa recyklingowa, która ujmie wszystkie aspekty związane z odpadami, również jednostki, natomiast nie do końca roku. To co możemy zrobić do końca roku to środki unijne w ramach tych 16 mln euro na złomowanie, ale musi być zgoda Komisji Europejskiej" - podkreślił.

Armatorzy już w listopadzie protestowali w odpowiedzi na wprowadzenie unijnego zakazu połowu dorsza. Wtedy to 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały porty na środkowym Pomorzu.

Protest ostrzegawczy został przeprowadzony przez armatorów skupionych w Stowarzyszeniu Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych oraz Bałtyckim Stowarzyszeniu Wędkarstwa Morskiego.

Łukasz Pawłowski

 
+4 Blokowac
Mają rację niech blokują i rybacy powinni się do tego dołączyć ***** z takim żaden a ten spasiony minister wszystkie rozumy pozjadał ***** nie minister do pchania karuzeli się nadaje zamiast pomagać najlepiej wykasowac za marne grosze mam nadzieję że jego rodzina razem z nim będzie na starość puszki zbierać życzę tego
11 grudzień 2019 : 13:40 Gosc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Co na to nasz sztab kryzysowy ?
Dalej będzie dzielił nas na jeszcze więcej segmentów ! Jak ,byliśmy razem to zamarzyło się kilku osobą ,że zawładną całą władzę i rozpieprzyli jedność rybaków w imię swoich interesów ,jak ktoś powie prawdę to od razu komentarz ,że był bity w dzieciństwie i nikt go nie kochał ,paranoja !
11 grudzień 2019 : 14:10 Łodziowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Otwórz oczy
Łodziowy ,to ty bredzisz, są rybacy co nie chcą płacić characzu dla zrzeszenia za programy jak tobie to odpowiada to liż dalej d...ę cwaniakom ,jedność rybacka wcale nie została rozbita lecz bardziej się umacnia i zaczyna widzieć szkodliwość ludzi trzymających władzę, znasz taką chorobę syndrom sztokholmski jeśli nie, to się zapoznaj ,ofiara będzie nadal popierać działanie osobników szkodzoncym ,poszkodowanemu
11 grudzień 2019 : 16:16 Łodziowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 to Ty przetrzyj oczy!!
to komu by płacili jak nie zrzeszeniom? Innym zrzeszeniom pewnie!? Płytki plan !!
11 grudzień 2019 : 20:16 ludwik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 A po drugie
Jakie wy programy chcecie prowadzić? Po dotychczasowych dokonaniach domniemywam że nadzór nad kasacją wam się marzy i pozostał.To by było takie zwięczenie dzieła działaczy ze sztabu rekompensatowego z Darłowa i okolic.Kwiaty ,praliny, podziękowania na koniec też się mażą pewnie! ?
11 grudzień 2019 : 20:27 ludwik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 O prawdę proszę...
Po raz kolejny , następny wszechwładny przypomina , że wędkarzom połów dorsza zablokowała Unia. A KTO ZABLOKOWAŁ RYBAKOM POŁÓW DORSZA PANIE MĄDRY - SOBÓR WATYKAŃSKI???!!! Dla rybaków masz pieniądze , więc nie gadaj bzdur ministrze , bo przedszkolaki się śmieją z Twojej operatywności i wiedzy!!! ŻENADA TOTALNA! Unia zablokowała WSZYSTKIM połów dorsza , a ty masz kasę tylko dla rybaków - DLACZEGO?
11 grudzień 2019 : 14:20 Ted Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Sam sobie odpowiedziałeś!
Skoro tego nie widzisz to przeczytaj jeszcze raz co napisałeś.Rybacy to rybacy a wędkarze to wędkarze,Minister wczoraj powiedział,że możecie łowić dorsze tylko nie wolno ich zatrzymywać.
11 grudzień 2019 : 15:06 wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 baranie
Bo UE dała kasę w programie 2014 -2020 na rybołówstwo a nie wędkarstwo
11 grudzień 2019 : 19:29 stary rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 połączmy siły
A może dogadajmy się z wędkarzami i razem zacznijmy blokować porty i żądać solidarnie abyśmy wszyscy dostali po równo oni tak jak my pracują na morzu a ten żydek minister to menda i tak kręci aby wszystkich skłócić, im bardziej się kłócimy tym mniej dostajemy. może czas abyśmy wszyscy się dogadali i rozgonimy to towarzystwo. powinnismy wszyscy dostać odszkodowania solidarnie za to że nie możemy łapać dorsza, my dostajemy cokolwiek, oni nic
11 grudzień 2019 : 15:14 rybak kołobrzeg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Prawnicy mówią, że winna jest Bruksela
Prawnicy mówią, że winna jest Bruksela, to ona zatem powinna płacić wszystkim rybakom na Bałtyku. polecam kontakty z prawnikami a nie komuchami z komisji sejmowych, którzy walą kapitał polityczny na rybackiej biedzie.
11 grudzień 2019 : 15:58 Prawo i Życie Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Buce pazerne
Jestescie pazerne swinie nie widzicie ich problemu boicie sie tyko abyscie nie dostali jednego grosza mniej nie interesuja was ich dramaty boicie sie tylko aby przypadkiem im nie pomogli kosztem waszego 1% wy nie jestesci ludzmi morza ktorzy pomagaja sobie wzajemnie takie sa tradycje jestescie od tych doplat zepsutymi pazernymi swiniami
12 grudzień 2019 : 13:46 Rybak kołobrzeg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 lekcja historii w szkołach
odwalić takie blokady aby książki historii za kilka lat pisały jak Polskich ludzi morza ministerek wraz z rządem Polskim chcieli zniszczyć
11 grudzień 2019 : 15:17 rybak kołobrzeg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Historia Głupoty
Wędkarze dostaną Nobla za głupotę, Bruksela zrobiła z nich trupów gospodarczych a oni w odwecie zablokowali polskie porty, muj ty borze jedyny....! To są prawdziwi wolnomyśliciele - myślą, ale wolno.
11 grudzień 2019 : 16:42 Jacięniemogę Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ...
Tragedia jak się coś takiego czyta. Gramatyka, ortografia !!! Natychmiast z powrotem do szkoły. To za formę, nie za treść.
12 grudzień 2019 : 19:09 Stefan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Jacht sportowo-rekreacyjny
Sama nazwa wskazuje jakie przeznaczenie ma taka jednostka. Przecież można łowić inne ryby a jak się podoba wędkowanie to turystów na zachody słońca wozić.!
11 grudzień 2019 : 15:20 West Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 jacht komercyjny
Jacht komercyjny, jak już. Najpierw się dowiedz, a później pisz. Niewiedzą nie ma się co chwalić
11 grudzień 2019 : 16:45 Mix Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 zamydlanie
my dostajemy cos ale to wszystko to i tak h..j dają nam żebyśmy z głodu nie pozdychali, może musi rzeczywiście coś grubego odj...ć aby zaczeli nas traktować poważnie. a nie przyjeżdża nielot i obiecuje znów jakieś grosze a my mu dziękujemy
11 grudzień 2019 : 15:23 rybak kołobrzeg Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Pomoc publiczna na skasowanie floty wędkarskiej jest niemożliwa
Każda pomoc publiczna z budżetu krajowego ponadto wymaga zgody Unii Europejskiej

"Komisja nie musi zatwierdzać każdej decyzji o udzieleniu pomocy – ze względu na jej powszechność byłoby to niemożliwe. Musi jednak zatwierdzić każdy środek pomocowy opracowany w danym państwie wspólnoty. Komisja musi zbadać, przede wszystkim, szczegółowe zasady przyznawania pomocy, m.in., do kogo będzie ona skierowana. Dopiero decyzja komisji, że przyjęty przez dane państwo program jest zgodny z rynkiem wewnętrznym, pozwoli na jego wykorzystanie w praktyce i udzielenia wsparcia przedsiębiorcom."

[link usunięty]
11 grudzień 2019 : 15:54 Czarna Dupa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 P R Z E P I Ę K N E MMMMM.....
1. ELLEN BACH
Fishing Vessel NIEMIEC !!!
AIS Data
Course Speed Current draught
142.0° 3.4 kn 6.1 m
GT Built IMO number
764 1999 9211676
DWT Size MMSI
- 50 x 10 m 211410690
Last report
1 min (Dec 11, 2019 16:02 UTC)

2. LINGBANK
Fishing Vessel DUN !!!!
AIS Data
Course Speed Current draught
296.3° 3.9 kn 7 m
GT Built IMO number
1300 2019 9816804
DWT Size MMSI
1700 49 x 13 m 219025976
Last report
16 mins (Dec 11, 2019 15:45 UTC)


3.F/V GLOMSKAR
Fishing Vessel SZWED !!!!
AIS Data
Course Speed Current draught
251.0° 3.6 kn 4.8 m
GT Built IMO number
307 1967 6725004
DWT Size MMSI
- 36 x 7 m 265759000
Last report
0 min (Dec 11, 2019 16:04 UTC)

4. A POLAK !!!!
Ś P I !!! Ś P I !!! Ś P I !!! Ś P I !!!
11 grudzień 2019 : 16:09 kOCHAM tAKĄ rYBAŁKĘ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 CIEKAWE CZY ROBIĄ USŁUGI
WYNAJĄŁBYM ICH CHĘTNIE DO PRZETRAŁOWANIA MOJEGO 8 - HEKTAROWEGO POLA BO MÓJ JOHN DEERE NIE DAJE JUŻ RADY GRUBEROWAĆ ŚCIERNISKA :-)
11 grudzień 2019 : 16:14 POPROSZĘ O TAKĄ USŁU Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zapis komisji sejmowej
Czerwone komuchy z opozycji nie wiedzą, że Bruksela zarządza Bałtykiem

[link usunięty]
11 grudzień 2019 : 18:13 Leninizm Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 powiedział Giżanowski.
...rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy.... - powiedział Giżanowski.
11 grudzień 2019 : 18:34 Andriu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 zobaczymy w poniedziałek
zobaczymy co Giżanowski powie przedstawicielom Unii na spotkaniu komitetu sterującego
11 grudzień 2019 : 19:48 Wenda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter