Rybołówstwo

Kilkadziesiąt kutrów wędkarskich zablokowało w piątkowe południe wejścia do portów morskich w Ustce, Łebie, Darłowie i Kołobrzegu. Armatorzy jednostek chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko błędnej polityce rządu prowadzonej w obliczu katastrofy dorsza w Bałtyku. Chcą również, aby rząd zainteresował się problemami firm związanych z wędkarstwem morskim. Porty blokowane były przez dwie godziny. Wędkarze zapowiadają kolejne protesty.

Głośno o problemach wędkarzy zrobiło się już w lutym tego roku, kiedy razem z rybakami protestowali w Warszawie. Wtedy na ręce ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka złożyli postulaty w których chcą, aby państwo uruchomiło doraźną pomoc ze środków budżetowych i unijnych także dla armatorów wędkarskich dotkniętych katastrofą zasobów ryb. Chcą również uruchomienia programu dobrowolnych odejść z zawodu, przeprowadzenia badań ustalających przyczynę degradacji środowiska wód przybrzeżnych i Zatoki Puckiej. W postulatach znajduje się także wniosek o wstrzymanie wszelkich połowów w strefie przybrzeżnej do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy zasobów ryb. Jeden z postulatów mówi również o uruchomieniu programu naprawczego rybołówstwa morskiego. Są to te same postulaty, które przed ministrem gospodarki morskiej Markiem Gróbarczykiem złożyli rybacy.

Armatorzy rybołówstwa wędkarskiego rozpoczęli blokadę portów, bo ich zdaniem minister mimo obietnic do końca marca nie przedstawił żadnych propozycji rozwiązania problemów ani nie zachęcił ich do dalszych rozmów. Ich zdaniem zapowiedzi ministerstwa dotyczące poprawy rybołówstwa morskiego miały charakter tylko i wyłącznie medialny i polityczny.

- Bez względu na to, kto rządzi protestujemy przeciwko polityce prowadzonej przez rząd w stosunku do rybołówstwa wędkarskiego - czytamy w dokumencie podpisanym przez Andrzeja Antosika, prezesa Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego. - Nasz protest, blokada portów to tylko ostrzeżenie rządu, że nasza cierpliwość ma swoje granice. Żądamy rozmów na temat konkretnych propozycji w sprawie rozwiązania naszych problemów.

Po dwugodzinnym proteście jednostki wróciły do portu. Armatorzy zapowiadają kolejne, bardziej dokuczliwe protesty jeżeli nie zostaną rozwiązane problemy środowiska rybackiego z którym są bezpośrednio związani.

Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski

 
+22 Pomyłka w adresie
Protestujący powinni raczej protestować przed biurem europosła z sąsiedniej wiadomości:
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/42181-10-lat-w-komisji-rybolowstwa-parlamentu-europejskiego-z-perspektywy-europosla-jaroslawa-walesy
Wszak chwali się nadzwyczajnymi osiągnięciami, że zacytuje:
"Jego praca została doceniona przez niezależny portal VoteWatch Europe, uznając go za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych Posłów w Parlamencie Europejskim. Największym wyzwaniem i jednocześnie osiągnieciem dla Posła jest praca w komisji Rybołówstwa. Jarosław Wałęsa jest jedynym Posłem z Pomorza, pracującym w tej Komisji. "
oraz
"Przez dekadę pracy w Parlamencie Europejskim, Poseł zrealizował wiele ciekawych projektów legislacyjnych. Może pochwalić się wieloma osiągnięciami, nie tylko dla Pomorza. "

Tatulu, tatulu, chwalą nas!
Wy mnie, a ja Was!
05 kwiecień 2019 : 14:33 EUROPOSEŁ | Zgłoś
-5 Art sponsorowany
Bez komentarza. Nie ma jak artykuł sponsorowany. Wszystko w tej sprawie.
07 kwiecień 2019 : 07:51 Tomek 567 | Zgłoś
-10 Rybacy?
A rybacy co? Dalej modlą się do obrazka Ministra i czekają na cud, czy jakieś drobne ochłapy rzucone żeby siedzieli cicho?
05 kwiecień 2019 : 15:49 Wiślany | Zgłoś
+6 Nie
Rybacy po prostu nie robią z gęby doopy.
05 kwiecień 2019 : 15:56 techniczny007 | Zgłoś
-6 D...
Cytuję techniczny007:
Rybacy po prostu nie robią z gęby doopy.

Oni w nią biorą. Dymają ich wszyscy, z ministrem na czele i cieszą się, bo jeszcze nikt im tak dobrze nie robił. Taka prawda.
05 kwiecień 2019 : 18:53 Wiślany | Zgłoś
+6 po co ci ryba
kiedy z ryby miales tyle co dzis z rekompensat??? ja pierdyle nie dogodzisz nigdy!!! łodki nie sa nic mniej winne przelowienia kazdy wie co robily w trojpolowce nie mowiac o tym ze leba napieprzala co niedziela wyladunki jak nie wolno bylo ludzie nie sa slepi! teraz macie czelnisc skamlec?? hipokryci wstydza sie za was wasi dziadkowie
06 kwiecień 2019 : 19:51 waldi | Zgłoś
+7 Fajno było
Rybałka na wschód od Kołobrzegu dla maluchów ,niestety sie nie opłaca. U nas w Łebie łapiemy na haki ostatnie niedoyebki ledwo przekraczające 35 centymów,których nikt nie chce brac. A jak znajdzie się kupiec za 3 zeta to w niedziele w kościele z radości rzucamy całego piątaka. Niestety trzeba dywersyfikować źródła dochodu,bo rybałka dziś to hobby.
06 kwiecień 2019 : 01:00 były ministrant | Zgłoś
+18 Dysonans
W sąsiedniej wiadomości progenitura byłego (na szczęście!) Mędrca Europy bezczelnie funduje sobie bezpłatną reklamę w ramach kampanii wyborczej. Szanowny Zespół równie szanownego portalu branżowego radośnie wpisuje się w owąż kampanię i ochoczo na wszelki wypadek blokuje możliwość komentowania tamtej wiadomości. Ot, kolejna cegiełka do budowy "Polskiego Palermo"...
A rybołówstwo? A kogóż by to interesowało!? Jest kampania, wszelkie chwyty dozwolone.
Budzi to we mnie wstręt i obrzydzenie :-(
06 kwiecień 2019 : 10:20 Mędrzec | Zgłoś
-7 Taki z Ciebie mędrzec
Cytat:" funduje obie bezpłatną reklamę". Artykuł sponsorowany polega na tym, że za jego opublikowanie się płaci. Taki jest sens słowa "sponsorowany". W ten sposób politycy się reklamują, a media zarabiają (bo też muszą z czegoś żyć - portale nie dostają rekompensat z Unii tak jak rybacy). I te media w nic się przez to nie wpisują, więc Ty też ich w nic nie wpisuj. Ten artykuł ma dokładnie taki sam sens, jak spoty wyborcze w mediach, łącznie z publicznymi, za które płacą komitety wyborcze. Każdy może zamieścić taki artykuł, politycy z innej opcji też. Bo na szczęście mamy demokrację i wolny rynek.
07 kwiecień 2019 : 13:25 Masa | Zgłoś
+14 Wędkarstwo zgnoiła Platforma Obywatelska
To Platforma rządzi w Parlamencie Europejskim, czyli tam gdzie rodzą się unijne fundusze na wędkarstwo. Jednak wędkarski Broniarz kładzie laskę na swoich członków i ich biedę i woli trzymać się z bezpłodnym Wałęsą, którego 10 letnią europejską działalność dla wędkarstwa można było wczoraj zobaczyć przed główkami portów.
06 kwiecień 2019 : 11:21 Logika | Zgłoś
-2 Nie czepiajcie sie portali
a zwłaszcza tego! Dobrze, że chociaz jest ten portal, bo gdzie indziej jest tyle informacji o rybakach? To portal branżowy, ale branza ledwo przendzie i na pewno do niego za bardzo nie dopłaca (co widać po reklamach) wiec trudno sie dziwic, że musza zarabiac m.in. na takich artykułach. Byliby debilami, gdyby nie chcieli zarabiać, tak jak każdy.
07 kwiecień 2019 : 15:21 łodziowy | Zgłoś
-4 Ha ha!
No bezczelny jest normalnie ten portal morski że publikuje artykuły sponsorowane w ten sposób przyczyniając się do polskiego Palermo!!! Mędrzec coś Ty chłopie pił? Wylaczyli komentarze bo pewnie reklamodawca sobie życzył bo nie chciał hejterstwa. I szczerze mówiąc trudno mu się dziwić patrząc na poziom niektórych postów, Zwłaszcza pod artami nt. rybołówstwa.
07 kwiecień 2019 : 15:46 Kuternoga | Zgłoś
-7 Biznes jest biznes
A mnie to w ogóle nie dziwi. Jakby dali taki artykuł za darmo - to co innego, a tak - to normalne w mediach, obojętnie - branżowych czy innych. I nie zgadzam sie, ze tu piszą tylko dobrze o pisie za darmo - to po prostu informowanie o tym co robi ministerstwo itd. (bo jednak robi dużo, a jak nawet tylko mówi, że robi, to też trzeba o tym pisać). Bardzo bym niechciał, zeby portal morski zamienił sie w tvn24 (w tvpis też nie). Póki co, sa tu rózne opinie - i bardzo dobrze.
08 kwiecień 2019 : 06:49 rockefeler | Zgłoś
0 rozgraniczenie
Tutaj są pomieszane tak naprawdę 2 grupy zawodów i trzeb je rozgraniczyć na:

1. Armatorzy statków rybackich i rybacy,
2. Armatorzy statków wędkarskich.

Ci pierwsi nie protestują i jakby politykę UE akceptują z pewnymi wyjątkami ;-).

Druga grupa chce ugrać dotację UE za postój z powodu braku dorsza co za tym idzie potencjalnego klienta wędkarza. Tylko tutaj trzeba sobie zadać pytania
1. Czy oni są rybakami ?!
2. Czy to nie jest czasem ryzyko jakie ponosi się prowadzą biznes ? (to tak jakby producent kożuchów i kurtek zimowych blokował ulicę i żądał od UE i Państwa Polskiego dotacji bo zima była łagodna i nikt nie kupuje jest płaszczy)
19 kwiecień 2019 : 07:57 pIotrese | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter