Rybołówstwo

W ostatnią sobotę, 25 czerwca, odbyła się Morska Pielgrzymka Rybaków.

To już tradycja, że w ostatnie dni czerwca, w odpust świętych apostołów Piotra i Pawła, na Zatokę Pucką wypływają dziesiątki udekorowanych łodzi i kutrów.

Morska Pielgrzymka Rybaków rusza po porannej mszy w kościele w Kuźnicy. Łodzie mniej więcej w połowie drogi są witane przez łodzie rybaków z Pucka. Pielgrzymi po krótkiej modlitwie na morzu płyną do portu rybackiego, u stóp puckiej fary, gdzie odprawiana jest msza święta.

Tradycja pielgrzymek morskich sięga 1217 roku. Wówczas Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii – świętych apostołów Piotra i Pawła. Dla mieszkańców Półwyspu Helskiego droga wodna była najkrótszym i najszybszym sposobem na dostanie się do leżącego po drugiej stronie zatoki Pucka. Po wybudowaniu linii kolejowej nr 213 Reda – Hel w 1922 roku, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął zanikać.

Do reaktywowania tej tradycji doszło w 1981 roku. Inicjatorem był Aleksander Celarek – znakomity żeglarz, szkutnik i żaglomistrz, który jest także inicjatorem regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami. Inspiracją dla Celeraka była odbywająca się w Brazylii rybacka pielgrzymka Amazonką.
W pierwszej powojennej pielgrzymce rybaków z Kuźnicy do Pucka wzięło udział 50 jednostek – łodzi i kutrów rybackich.

(LEW)

Fot.: Sławomir Lewandowski
 

+4 Proboszcz
Nie zapominajmy o proboszczu kuznickim gerardzie markowskim ktorych teraz z olkiem celarkiem podjeli trud organizacji
27 czerwiec 2016 : 15:00 Pamietliwy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Dotacje
Ciekawe, Czy modlono się o dofinansowanie ze środków PORYB14-20 dla nas, rybaków, bo miały być już w czerwcu na koncie. Chyba tak oboecywała warszawa? a tu jak zwykle nic tylko gruszki ze starego PO2007-2013 dla organizacji.
28 czerwiec 2016 : 18:53 Uszczypliwy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter