Rybołówstwo

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek wieloletni plan zarządzania rybołówstwem na Bałtyku. Dzięki niemu ma się poprawić sytuacja z ławicami śledzi, dorszy i szprotów, z których poławiają polscy rybacy.

To pierwszy plan w ramach nowej unijnej polityki rybołówstwa, który bierze pod uwagę interakcje między gatunkami. Do tej pory, aby chronić ławice przed nadmiernym poławianiem, co mogło doprowadzić do ich wyginięcia, UE zarządzała pojedynczymi gatunkami.

Takie podejście nie brało jednak pod uwagę, że dorsze polują na śledzie i szproty, a te drugie żywią się ikrą dorsza. W praktyce oznacza to, że wielkość ławic dorszy wpływa na wielkość ławic śledzi i szprotów i odwrotnie. Nowe prawo - jak podkreślił PE - ma zapewnić zbilansowaną i zrównoważona eksploatację zasobów oraz zapewnić stabilne możliwości połowów oraz utrzymanie dla rybaków.

"Po miesiącach trudnych negocjacji z Radą i Komisją Europejską, mamy plan który respektuje i wzmacnia założenia rozporządzeń bazowych. Plan ten zapewni, że działalność rybacka na Bałtyku będzie prowadzona w sposób zrównoważony, rozsądny oraz opłacalny gospodarczo, w sposób, który nie będzie nadwyrężał środowiska naturalnego" - powiedział cytowany w komunikacie PE Jarosław Wałęsa (PO), który odpowiadał za przygotowanie sprawozdania w tej sprawie.

Dorsz, śledź i szprot są gatunkami intensywnie poławianymi w Morzu Bałtyckim. Opinia naukowa wydana przez Międzynarodową Radę Badań Morza wskazuje, że obecne wskaźniki eksploatacji w przypadku niektórych z tych stad nie są zgodne z dążeniem do osiągnięcia maksymalnego podtrzymywalnego połowu. Plan zarządzania ławicami dorszy w Morzu Bałtyckim jest stosowany od 2007 roku, ale ławice śledzi i szprotów nie były nim jeszcze objęte.

Podstawową zasadą nowego planu zarządzania biorącego pod uwagę zależności międzygatunkowe jest ustanowienie przedziałów, zgodnie z którymi Rada może ustalić limity połowowe i kwoty połowów. "Powinny być one ustawione w sposób, który zapewni zrównoważone korzystanie z zasobów oraz zapewni wystarczającą elastyczność, w celu progresywnego rozwiązywania problemów, które mogą pojawić się w sektorze rybołówstwa w kolejnych latach" - zaznaczył PE.

Zarządzanie ma się opierać na najbardziej aktualnych danych dostarczanych przez naukowców w sprawie stanu zasobów rybnych, interakcji pomiędzy gatunkami, a także wszelkich innych aspektów związanych z ekosystemem i rybołówstwem.

Według nowych regulacji państwa członkowskie będą ograniczone w ustalaniu corocznych kwot połowowych przedziałami, poza które nie będzie można im wyjść. Jak podkreślił PE, są one określone w taki sposób, by zapewnić zrównoważony rozwój rybołówstwa, zostawiając jednocześnie wystarczającą elastyczność dla rozwiązywania z roku na rok problemów dotyczących danych gatunków.

Nowe przepisy mają też zapewnić wykonywanie kluczowych założeń Wspólnej Polityki Rybołówstwa, takich jak zobowiązanie do wyładunku (aby rybacy nie odrzucali wyłowionych już ryb, które uznają za gorsze) oraz zarządzania regionalnego (chodzi o większą rolę w podejmowaniu decyzji przez państwa członkowskie wokół danego morza).

Rozporządzenie dotyczące planu ma wejść w życie piątego dnia po opublikowaniu go w Dzienniku Urzędowym UE.

W październiku ubiegłego roku unijni ministrowie odpowiedzialni za rybołówstwo zmniejszyli limit połowowy na 2016 rok we wschodniej ławicy dorsza o 20 proc. Pogorszenie się jakości ryb we wschodniej ławicy dorsza, głównie spadek liczby dużych osobników i dorosłych ryb, to poważny problem dla polskich rybaków. Naukowcy nie mają wystarczających danych, by stwierdzić, dlaczego ryby nie chcą rosnąć. Wskazali jednak, że konieczne jest cięcie kwot, by dać szanse ławicy na odbudowę.

stk/ ap/ je/

 
+12 Usuwanie komentarzy więcej znaczy niż sam komentarz
Róbta tak dalej.
23 czerwiec 2016 : 13:25 MS Ronne Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Gadka szmatka
Polowa roku juz minela a ladnych konkretow co do pomoc rybakom a tyle obiecanek
23 czerwiec 2016 : 16:15 Xx Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 szyper
Po jaki grzyb te pier........nie.Zrobic postojowe dac rybakom godziwe postojowe i wszyscy beda zadowoleni. WSZYSTKIM POŁAWIAJĄCYM ŻEBY NIE BYŁO PROBLEMÓW.Oczywiście z zaznaczeniem ile komu ,żeby nie było jakiś niedomówień ze armator ma dylemat DAC CZY NIE DAC.
23 czerwiec 2016 : 19:06 kutrowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-24 nieroby i pijawki
No tak, nic nie robić i brać kase to wy potraficie aż za dobrze. Do roboty lenie śmierdzące.
24 czerwiec 2016 : 09:25 janjelen Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+17 Tragedia w Londynie
właśnie angielskie ślimaki dowiedziały się, że nie są już rybami, istny horror...
24 czerwiec 2016 : 12:00 US Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 I cały misterny plan poszedł w p...u
Zobaczymy kasę i złomowanie jak świnia niebo w deszczowy dzień.Zacznie sie renegocjacja budżetu unijnego , dodając jeszcze naszych urzędasów po dobrej zmianie to średnio licząc może za 3 lata.
24 czerwiec 2016 : 12:37 łeba Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Trzeba nagłośnić
Należy teraz nagłośnić to co Unia zrobiła z Bałtykiem wtedy urzędasy z UE w zębach kasę przyniosą, dziś mało kto wie co się dzieje na morzu. Siedzenie cicho i wspieranie kłamstwa oznaczać będzie same kłopoty.
24 czerwiec 2016 : 13:01 Śprot Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Brawo Anglicy
Byle cymbał unijny nie będzie wam narzucał co macie robić a lobbista paszowy Johanson nie będzie dyktował ile macie łapać ryby i jakiej jeszcze raz brawo
24 czerwiec 2016 : 12:45 dorsz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Czarna du-a
I co wieśniaki trzeba będzie się zabrać za robotę a tu limity dzięki paru głupką minimalne. Oj będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Minusowanie prawdy nie odczaruje .
24 czerwiec 2016 : 15:34 K Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Johanson i jego świta musi ***** w gacie
myśleli że można kraść wiecznie
24 czerwiec 2016 : 16:50 Wła Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Fajny artyku
pół godziny bełkotu i ani słowa konkretu że kwoty idą o 50% w dół.
25 czerwiec 2016 : 07:24 Łeb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 unijny cymbał
Panowie rybacy wy jesteście porąbani kasę za złomowanie, potem modernizacje przestoje ,centra , samochody , sklepy itp brało się fajnie i unia była głupia ale fajnie się ją doiło dzisiaj jak żeście wytępili bałtyk to winni urzędnicy ale zastanówcie się trochę i opamiętaj kto tak naprawdę wyłapał te ryby wy czy urzędnicy w brukseli przecież nikt wam pistoletu do głowy nie przystawił i nie wyganiał w morze
27 czerwiec 2016 : 17:40 zestresowany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter