Rybołówstwo

Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Rybołówstwa w Norwegii wyraziło zgodę na realizację pierwszej na świecie zautomatyzowanej i otwartej konstrukcji farmy rybnej, wspieranej przez Ocean Farming AS i Kongsberg Maritime AS.

Obiekt położony poza Trondheim w Norwegii został zaprojektowany w celu odejścia od tradycji, dzięki lokalizacji z dala od brzegu, na większych głębokościach oraz pełnej automatyzacji (do obsługi wymagana będzie załoga składająca się z zaledwie trzech lub czterech osób). Zanurzona, i zakotwiczona konstrukcja unosić się będzie na otwartych wodach na głębokości od 100 do 300 metrów, gdzie warunki biologiczne są lepsze dla tej formy gospodarki.

Jak informuje w komunikacie Kongsberg Maritime AS, będzie to pierwszy na świecie projekt łączący inżynierię morską, cybernetykę morską i biologię morską poprzez podejście typu "big data", łączący wszystkie dostępne podwodne czujniki/sensory i w ten sposób oferujący system wspomagania decyzji dla operatorów kontrolujących i monitorujących żywienie łososi i całe środowisko morskie.

Projekt zakłada rozwój i testowanie zupełnie nowego typu farmy z większą zdolnością utrzymania pracy w trudnych warunkach pogodowych, który może być testowany, sprzedawany i stosowany na całym świecie. Uważa się, że przyczyni się on do nowego, przełomowego standardu i zrównoważonego wzrostu dla norweskiego sektora akwakultury. 

AL

0 Ogónopolski protest przeciwko połowm paszowym na Bałtyku
Ponad 400 rybaków łodziowych i przybrzeżnych z całego polskiego wybrzeża pojawi się 6 kwietnia w Ustce na specjalnie zorganizowanej pikiecie.

Rybacy będą protestowali przeciwko połowom paszowym na Bałtyku. Zdaniem organizatorów trzeba jasno mówić o katastrofie ekologicznej na Bałtyku.

- Jeżeli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań dotyczących ochrony ryb w Bałtyku, to za kilka lat nie będzie już co chronić – mówi Stanisław Godek, rybak i armator z Ustki oraz organizator środowego protestu. – Jest to nasze poparcie dla rządu, który w najbliższym czasie rozpocznie w Parlamencie Unii Europejskiej rozmowy na temat przełowienia Bałtyku i sposobu jego ochrony.

Pikieta rozpocznie się o godzinie 10:30 w zachodniej części usteckiego portu morskiego w Ustce. Ma potrwać około 2 godzin. Rybacy zapowiadają, że nie będzie żadnych blokad portu ani wychodzenia kutrami w morze.

Możliwe, że podobna akcja odbędzie się dzień później w Tolkmicku, gdzie rybacy mają się spotkać z Markiem Gróbarczykiem, ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
05 kwiecień 2016 : 14:09 INFO Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zgłada Bałtyku
Wszyscy tu pisza o zagładzie Bałtyku i o połowach paszowych, a ja mam inny problem. Nie chce łapac paszy, chce łapac fladre i dorsza ale fladra sie skonczyła i limit dorsza na ten rok tez mi sie skonczył. U mnie nie ma paszy i nie ma zagłady ale wystapił brak limitu. Ktos ma podobne problemy?
05 kwiecień 2016 : 14:35 Ketchup i buraczki Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 bolesław
Jak byś nie łapał bolka tylko dużego dorsza za dobre kasę to by Ci limit starczył do końca roku
05 kwiecień 2016 : 15:53 łudkaa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Naukowcy i Zieloni przeciw połowom paszowym
Spostrzeżenia rybaków potwierdzają naukowcy. Prof. Wawrzyniec Wawrzyniak z Zachodniopomors kiego Uniwersytetu Technologiczneg o w Szczecinie, autor ekspertyzy dla Kancelarii Sejmu, przebadał 340 dorszy pochodzących z różnych łowisk. Wnioski? Brak pokarmu, spowodowany połowami paszowymi, doprowadził do „wychudzenia dorsza”. – Równowagę na Bałtyku może zapewnić czasowy zakaz połowów paszowych – nie ma wątpliwości pan profesor. W podobnym tonie wypowiadają się ekolodzy. – Od lat alarmujemy, że łowiska na Bałtyku są przetrzebione – mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska, koordynatorka kampanii „Morza i Oceany”. – Niestety, w dalszym ciągu prowadzona jest tam gospodarka rabunkowa. Zgadzam się z rybakami, że dorsze są coraz mniejsze, chudsze. Połowy paszowe są symbolicznym gwoździem do trumny.
05 kwiecień 2016 : 14:47 Dorsch Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Norweskie farmy łososiowe wykończyły Bałtyk
co teraz wykończą?
05 kwiecień 2016 : 14:57 El Ninjio Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 organizatorzy-oni dbają o rybołówostwo
Łodź Rybacka Dł:10,04m Szer:3,00m Materiał:LTS GT 4,52 Nośność 2,60 KW 70 Klasa łodzi (bKM) ryby L Siła wiatru: 6B Stan Morza:4B Żegluga przybrzeżna 20 mil Licencja połowowa specjalne pozwolenie połowowe: dorsz,gładzica, gatunki nielimitowane sprzedam wraz ze sprzętem połowowym (haki,nety) i wyposażeniem tel:503520923 tel:668585126.. . | więcej >

Ogłoszeniodawc a : Stanisław Godek

tel.: 668585126

e-mail : [mail usunięty]
05 kwiecień 2016 : 17:36 możecie minusować Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Już esbecja znalazła haka na Godka
ale coś słabo, nie ma nic lepszego? słabo z wami
05 kwiecień 2016 : 18:00 Ustka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 hodowla morska w 6 milach
To zobacz osiołku pod jakim artykułem piszesz komentarze. Admin portalmorski.pl sam odpowiedział na proste pytanie . Dlaczego cześć rybaków chce zamknąć wszystkim aż 6 mil polskiego wybrzeża. Po przeczytaniu artykułu już wiem że wam chodzi o pieniądze za postoje a waszym podpowiadaczą chodzi o skłócenie środowiska aby w akcie łaski Minister mógł zezwolić hodowcą w tej wyłączonej zonie prowadzić hodowle . I tym sposobem i wilk syty i owca cała a ci co chcą pracować w morzu mają się skasować. Ot i dobra zmiana w zarządzaniu największym limitem pelagicznym na Bałtyku
05 kwiecień 2016 : 21:12 szklana kula Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter