Rybołówstwo

Szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, dotarł już na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie eksponowany w holu Wydziału, wzbogacając zbiór szkieletów dużych ssaków oraz inne cenne prezentacje i wystawy. Jest to obecnie jedyny tego typu eksponat w Polsce. Prace nad jego mocowaniem potrwają około dwóch miesięcy.

Szkielet płetwala zwyczajnego (Balaenoptera physalus), zwanego potocznie finwalem pochodzi z Muzeum Morza w Stralsundzie. Niemiecka placówka wypożyczyła go Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres 10 lat z możliwością przedłużenia. Obecnie jest to jedyny tego typu eksponat w Polsce.

Transport dotarł na Wydział Biologii UG 16 lutego 2016 roku. Pierwszym etapem montażu eksponatu będzie ułożenie szkieletu na wyznaczonej przestrzeni oraz pomiar kości. Docelowo okaz ma zostać przymocowany do sufitu budynku na stalowej konstrukcji, która została już wykonana. Prace powinny się skończyć pod koniec kwietnia. Konstrukcja do podwieszenia szkieletu została zaprojektowana i wykonana m.in. dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Płetwal zwyczajny to gatunek walenia z rodziny płetwalowatych (Balaenopteridae), występujących we wszystkich oceanach. Jest drugim co do wielkości zwierzęciem na Ziemi (po płetwalu błękitnym), a jego głowa stanowi prawie 1/4 długości ciała. Długość samców dochodzi do 21 metrów, a samic do 26 metrów. Masa ciała wynosi ok. 70 ton (nawet 100 ton). Finwale żyją samotnie, w parach lub małych stadach (6-8 osobników).

- Jestem przekonany, że szkielet zrobi ogromne wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych, co - mamy nadzieję - przełoży się na zrozumienie potrzeby ochrony tych ssaków. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy na ekspozycję stałą, a w maju - na oglądanie gotowego, podwieszonego szkieletu wieloryba - mówi prof. UG, dr hab. Piotr Rutkowski z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody.

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego to na mapie Polski i uczelni wyższych w Polsce miejsce szczególne. W hol głównym znajduje się imponująca zielona wyspa, a na ścianach wiszą wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów oraz kilkaset okazów wypchanych ptaków, ssaków i gadów. Na terenie wydziału znajduje się również wyjątkowe muzeum inkluzji w bursztynie. Od stycznia 2016 roku można oglądać największe akwarium biotopu jeziora Malawi w Polsce, które jest jednym z największych akwariów siedliskowych w Polsce. 

rel (Uniwersytet Gdański)

Video: Gdańsk.pl

0 Jaki to ma związek z rybołówstwem
?????????????????????????????????????????????????? ?????????
17 luty 2016 : 20:20 Krzychu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 No właśnie!
Kiedy postoje?
18 luty 2016 : 12:32 Ryb Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter