Rybołówstwo

W dzisiejszych rozmowach w Brukseli z ramienia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej udział bierze Krzysztof Kozłowski, Podsekretarz Stanu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentuje szef tego resortu Krzysztof Jurgiel. Ministrów wspierają eksperci obu resortów.

Podczas obrad zostanie przedstawiony 6-miesięczny program prac oraz priorytety w dziedzinie rolnictwa i rybołówstwa. Wśród tematów obejmujących rybołówstwo poruszane będą m.in. kwestie dotyczące limitów i licencji połowowych poza wodami unijnymi, czy też sprawy przeflagowywania statków rybackich.

W dziedzinie rybołówstwa ministrowie wymienią poglądy na temat wniosku Komisji dotyczącego zrównoważonego zarządzania zewnętrznymi flotami rybackimi. Wniosek ma zmodernizować zarządzanie upoważnieniami dla unijnych statków do prowadzenia połowów poza wodami Unii i upoważnieniami dla statków państw trzecich do łowienia na wodach Unii.

Polska strona poruszy również problem realokacji niewykorzystanych kwot połowowych, leżącej w gestii Komisji.

Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) przyjmuje ustawodawstwo w szeregu dziedzin związanych z produkcją żywności, rozwojem wsii zarządzaniem rybołówstwem. Gromadzi ministrów ze wszystkich państw członkowskich UE. Większość państw członkowskich deleguje jednego ministra odpowiedzialnego za oba sektory, pozostałe zaś – jednego ministra odpowiedzialnego za rolnictwo oraz jednego ministra odpowiedzialnego za rybołówstwo.

W posiedzeniach uczestniczy też europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich lub europejski komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Rada przyjmuje m.in. ustawodawstwo w sprawie polityki rybołówstwa, rocznych całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC), kwot połowowych dla każdego gatunku, a także przydziału uprawnień do połowów. Jednym z podstawowych wyzwań jest dbanie, by rybołówstwo było bardziej zrównoważone pod względem środowiskowym oraz bardziej opłacalne ekonomicznie, a jednocześnie podejmowanie takich problemów, jak przełowienia i nadmierna zdolność połowowa floty.

rel (MGMiŻŚ, AGRIFISH)

Fot.: Council of the EU

+11 DORSZA JUZ NIE MA
TO MOZE PANOWIE PORUSZĄ TEMAT ZAGŁADY MORZA BAŁTYCKIEGO PRZEŁOWIENIA ZAORANIA ZNISZCZENIA DOPROWADZENIA DO KATASTROFY EKOLOGICZNEJ GDZIE MY MAŁE PRZYSTANIE RYBACKIE JUZ NIE MAMY MOZLIWOSCI PRZETRWANIA MAM NADZIEJE ZE POJECHALI TAM KOMPETĘTNI LUDZIE
15 luty 2016 : 10:19 OKR,EGOWY Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 O Bałtyku cisza
cisza grobowa, odchodzą załogi , nie ma na zusy, prawdziwy koniec rybołówstwa.
15 luty 2016 : 13:45 Bankrut Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 re,, re,
Cytuję Bankrut:
cisza grobowa, odchodzą załogi , nie ma na zusy, prawdziwy koniec rybołówstwa.

Przestaw się na łososia, w Helu wyniki 50 - 100 sztuk
15 luty 2016 : 18:50 przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 ważne zebranie
a Minister GMiŻŚ sam nie uczestniczy tylko wysyła kogoś. Pogratulować.
15 luty 2016 : 14:28 rab Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Hałubek o dorszu
Grzegorz Hałubek, pełnomocnik d/s rybołówstwa ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powiedział w Radiu Słupsk, że za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada Unia Europejska, która zgodziła się na rabunkową gospodarkę na Bałtyku.


- Połowy ryb głównie na mączkę. Wielkie trawlery szwedzkie i duńskie, które nigdy nie powinny tu przypływać, spowodowały w szybkim tempie załamanie biomasy i wymieranie ryb drapieżnych, masowe wymieranie dorszy w Bałtyku.


Grzegorz Hałubek dodaje, że na czas oczekiwania na odbudowę zasobów ryb w Morzu Bałtyckim, polscy rybacy podobnie jak rolnicy powinni dostawać unijne dopłaty do swej nieopłacalnej działalności.


Polska na lata 2014-2020 na rozwój rybołówstwa dostała z Unii Europejskiej około 531 milionów euro, a przy uwzględnieniu wkładu krajowego, będzie na ten cel blisko 710 milionów euro.
15 luty 2016 : 15:24 RS. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 A Wy dalej zapatrzenie w tego Hołobka!!!
Masakra on wam wszystko załatwi....Przypomnijcie sobie kto Was wysłał w morze w 2007roku i przez kogo te batalie sądowe...Oj krótka ta wasza pamięć niestety...Powodzenia...
15 luty 2016 : 19:29 trał Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-4 Przepraszam za literówkę ale jak słyszę Hołubek to ręcę drżą
.
15 luty 2016 : 19:31 trał Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 To dopiero początek jazdy
http://www.portalmorski.pl/morze-inne/ryby-akwakultura/37164-nie-bylo-przelowienia-dorszy-w-2007-roku
15 luty 2016 : 20:33 trał Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter