Rybołówstwo

Marine Stewardship Council (MSC) przypomina, że zaktualizowane standardy w zakresie zrównoważonego rybołówstwa obowiązują od 1 kwietnia 2015 r.

Wersja 2.0 Standardów Certyfikacji Rybołówstwa MSC odzwierciedla najbardziej aktualne rozumienie zarządzania i praktyki w zakresie zrównoważonego rybołówstwa. Prace nad aktualizacją standardów trwały dwa lata. W tym czasie ponad rok poświęcono procesowi otwartych konsultacji z udziałem ekspertów przemysłu rybnego, naukowców, organizacji pozarządowych oraz szerokiego grona partnerów MSC. Dzięki temu najnowsze standardy opierają się na fachowej wiedzy ponad siedemdziesięciu interesariuszy z całego świata.

Zaktualizowane standardy podnoszą poprzeczkę w wielu istotnych kwestiach, takich jak ograniczanie przyłowu, wrażliwe ekosystemy morskie oraz praca przymusowa. Dzięki dostosowywaniu standardów do najnowszych praktyk w zakresie certyfikacji, wszyscy interesariusze mają pewność, że rybołówstwo certyfikowane zgodnie ze standardem MSC korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa zasobów ryb i źródeł utrzymania dla przyszłych pokoleń.

Proces wdrożenia nowych standardów 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy jednostki certyfikujące zapoznały się i wdrożyły uaktualnione standardy. Od 1 kwietnia 2015 r. każda organizacja rybacka przystępująca do oceny wg. Standardów MSC podlega weryfikacji pod kątem znowelizowanych standardów. Organizacje, które wcześniej uzyskały certyfikat będą zobowiązane wdrożyć nowe standardy przy pierwszej ponownej ocenie po 1 października 2017 r.

10 głównych aktualizacji zawartych w wersji 2.0 Wymogów Certyfikacji Rybołówstwa MSC:

- Szczególna troska poświęcona ochronie wrażliwych ekosystemów morskich (Vulnerable Marine Ecosystems; VME);

- Rybołówstwo z certyfikatem MSC nie będzie już narażone na ryzyko generowania skumulowanego negatywnego wpływu wobec gatunków zagrożonych przyłowem;

- Organizacje rybackie z certyfikatem MSC będą zobowiązane regularnie dokonywać przeglądu alternatywnych rozwiązań zmierzających do obniżenia śmiertelności w połowach gatunków niebędących ich celem;

- Zaostrzone standardy zapewniać będą, iż w ramach rybołówstwa certyfikowanego MSC nie będzie miało miejsce odcinanie płetw rekinom;

- Po sześciu latach uzgodnień z interesariuszami wprowadzony zostaje całkowicie nowy standard dotyczący oceny połowów łososia;

- Dostępna jest nowa metoda oceny siedlisk, oparta na analizie ryzyka i możliwa do zastosowania w sytuacjach ograniczonej dostępności danych;

- Opracowano zaktualizowane wymogi dotyczące audytu nadzoru i ponownej oceny, których celem jest minimalizacja kosztów oceny dla klientów z sektora rybackiego;

- Powołano niezależne Kolegium Recenzji Naukowej, którego zadaniem jest zapewnienie bardziej wystandaryzowanego oraz efektywnego procesu recenzji fachowej;

- Dodatkowe wymagania gwarantujące wyższą efektywność w zakresie identyfikowalności produktów rybnych i owoców morza w łańcuchu dostaw;

- Firmy pociągnięte do odpowiedzialności za łamanie praw pracowniczych w zakresie pracy przymusowej nie będą uprawnione do certyfikacji MSC.

Nowe wymogi certyfikacji sprawiają, że standardy pozostają spójne z najlepszymi międzynarodowymi praktykami w dziedzinie nauki i zarządzania. Aktualizacja Standardów Rybołówstwa gwarantuje również zgodność z wytycznymi znakowania ekologicznego FAO oraz kodeksu standardów ISEAL.

Więcej szczegółów na temat standardów dla rybołówstwa zostanie zaprezentowane na międzynarodowym seminarium, które odbędzie się w dniu 28 maja 2015 roku w Gdańsku, podczas 13. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa i Produktów Rybnych Polfish. Na seminarium zaprasza MSC Polska, udział jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja. Więcej informacji na stronie www.msc.org/pl

O Marine Stewardship Council

Marine Stewardship Council (MSC) jest międzynarodową organizacją non-profit powołaną na rzecz wspierania przekształcenia rynku rybnego i owoców morza w kierunku zrównoważonego rozwoju. MSC zarządza jedynym programem certyfikacji i znakowania dla połowów dziko żyjących ryb i owoców morza zgodnym z Kodeksem Dobrych Praktyk ISEAL w zakresie Standardów Społecznych i Przyrodniczych oraz „Wytycznymi dotyczącymi znakowania ryb i produktów rybnych pochodzących z połowów morskich” Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych.  Wytyczne te oparte są na Kodeksie Odpowiedzialnego Rybołówstwa FAO, zgodnie, z którym wiarygodne programy certyfikacji i znakowania powinny obejmować:

- Niezależną, obiektywną ocenę rybołówstwa, opartą na dowodach naukowych;

- Transparentny proces obejmujący również konsultacje z interesariuszami oraz obiektywne procedury;

- Standardy oparte na zrównoważonym stanie gatunków będących celem połowów, ekosystemów oraz praktykach w dziedzinie zarządzania.

MSC prowadzi regionalne i lokalne biura w Londonie, Seattle, Tokio, Sydney, Hadze, Pekinie, Berlinie, Cape Town, Kopenhadze, Halifax, Paryżu, Madrycie, Sztokholmie, Santiago, Sao Paulo, Singapurze i Reykjaviku oraz Warszawie.

W sumie, ponad 340 organizacji rybackich włączonych jest w program certyfikacji MSC, w tym 240 posiada już certyfikat, zaś 100 jest w trakcie oceny. Łączny roczny połów osiągany przez rybołówstwo posiadające certyfikat lub w procesie pełnej oceny zbliża się do rekordowej wysokości dziesięciu milionów ton ryb i owoców morza. Stanowi to ponad 10 procent światowych połowów dziko żyjących ryb i owoców morza. Rybołówstwo z certyfikatem MSC wyładowuje ponad siedem milionów ton ryb i owoców morza rocznie – a więc niemal 8 procent światowych połowów dziko żyjących gatunków. Na całym świecie ponad 25 tysięcy produktów z ryb i owoców morza, pochodzących ze zrównoważonego rybołówstwa i zapewniających możliwość identyfikowalności składników, oznaczonych jest błękitnym logo MSC.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie

rel (Marine Stewardship Council)

 
+14 Nowe standardy rybołówstwa MSC obowiązują od 1 kwietnia 2015 r.
Nowe standardy rybołówstwa MSC przysporzą nam ryb w sieciach i na łowisku, tylko rece zacierać z radości. HIPOKRYCI poszukujący łatwego zarobku u ciemnych ludzi.
01 kwiecień 2015 : 10:36 Ciernik Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 płetwy rekinów
Oświadczamy, że na Bałtyku nie będziemy obcinać płetw rekinom i się udało dostaliśmy certyfikat MSC
01 kwiecień 2015 : 11:15 bałt Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Certyfikowana pustynia ekologiczna na Bałtyku
to chyba prima aprilis?
01 kwiecień 2015 : 13:11 April Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 NOWE STANDARDY NA MORZU BAŁTYCKIM
CENA DORSZA W SKUPIE PRAWIE 5ZŁ BEZCZELNE PAŃSTWO
01 kwiecień 2015 : 14:22 KUKIZ Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 Napiszcie jeszcze...
ile zgarnęliście za wydanie swego certyfikatu ?
01 kwiecień 2015 : 16:22 certyfikowany Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Certyfikacja bałtyckiego dorsza do prokuratury
nie dlatego, żeby zaraz mieć nadzieję, że obecna prokuratura coś rozwiąże ale już widzę te tytuły w gazetach- "Polscy rybacy podali do Prokuratury Generalnej firmę żerującą na unijnych funduszach"
01 kwiecień 2015 : 17:04 Prima Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 szyper
pod przykrywką certyfikatu ,dorsz zmieni nazwe na m. bałtyckim na 'dorsz krawatowy.
01 kwiecień 2015 : 18:22 kutrowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-25 Tak trzymać
Dzięki certyfikacji może uda się wreszcie zlikwidować sieci stawne , które są główną przyczyną wzrostu śmiertelności populacji morświna bałtyckiego i wielu chronionych gatunków ptactwa wodnego. Brawo tak trzymać . Bez tego wydawanie wielu milionów na ich ochronę nie ma sensu.
01 kwiecień 2015 : 20:43 Świadomy komsument Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 re
Cytuję Świadomy komsument:
Dzięki certyfikacji może uda się wreszcie zlikwidować sieci stawne , które są główną przyczyną wzrostu śmiertelności populacji morświna bałtyckiego i wielu chronionych gatunków ptactwa wodnego. Brawo tak trzymać . Bez tego wydawanie wielu milionów na ich ochronę nie ma sensu.

idiotów w Polsce mamy pod dostatkiem
02 kwiecień 2015 : 06:05 rybak przybrzeżny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 ty komsument!!!!
Ty konsument widziałeś kiedyś dorsza z trału a dorsza z netów??? poza tym popytaj się rybaków ilu z nich w ogóle widziało morświna w Bałtyku no fakt mój ojciec widział w latach 70-tych więc naprawde jest co chronić. Siatki zawsze były i będą stawiane!!!!
01 kwiecień 2015 : 21:55 Bolo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tak z netów niewielu chce kupować .....
Wiesz gdzie jest problem A UDAJESZ ŻE WSZYSCY SĄ AŻ TAK GŁUPAWI i gotowi uwierzyć w twoje brednie .Napisz o dorszu 6- 8 dniowym wyciąganym z netów których to próbowano sprzedawać przeróżnym odbiorcom ......
05 kwiecień 2015 : 15:17 zyga Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-15 Można zweryfikować
Proponuję obserwatorów w okresie jesień , zima , wiosna na jednostkach łowiących w strefie przybrzeżnej sieciami stawnymi . Wyjdzie ile morduje się ptactwa.
02 kwiecień 2015 : 07:05 Ornitolog Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 ***** ptaki i do gara
W krajach basenu Morza Śródziemnego, kojarzonych często z plażą i zabytkami - masowo giną ptaki. Co roku podczas wędrówki może tam ginąć nawet 250 mln osobników - poinformował Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP).

[link usunięty]
02 kwiecień 2015 : 15:38 Marta Gessler Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Przecież są
Cytuję Ornitolog:
Proponuję obserwatorów w okresie jesień , zima , wiosna na jednostkach łowiących w strefie przybrzeżnej sieciami stawnymi . Wyjdzie ile morduje się ptactwa.


Tej zimy byli obserwatorzy z MIRu na takich łodziach,w tym okresie. I wyszło ile naprawdę łapie się ptaków, kiedy notuje się każdy rejs, a nie tylko wybrane "rekordowe wyniki".
03 kwiecień 2015 : 06:49 REW Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Resortowe badania
Ręka rękę myje ! Kto to uzna za wiarygodne ?
03 kwiecień 2015 : 10:12 Kormoran Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ładnie tak?
Cytuję Kormoran:
Ręka rękę myje ! Kto to uzna za wiarygodne ?

Zarzucasz naukowcom, być może kolegom, nierzetelność? Bardzo, bardzo nieładnie, chyba, że masz dowody, a nie tylko jakieś chore insynuacje...
03 kwiecień 2015 : 11:23 REW Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Naukowcy już dawno wiedzieli, że Bałtyk ginie, nic z tym nie zrobili
[link usunięty]

strona 11
04 kwiecień 2015 : 10:09 rzeźnik z MIRu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Ptaki
Znamy te raporty. Próbki losowe. Czyli omijanie danych.
05 kwiecień 2015 : 15:25 uhla Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 ??
Cytuję uhla:
Znamy te raporty. Próbki losowe. Czyli omijanie danych.

O ile mnie pamięć nie myli (trochę czasu od studiów minęło ;), to losowość próby w naukach przyrodniczych jest podstawowym parametrem każdych badań. Chyba, że jesteś z jakiejś innej szkoły, gdzie próby dobiera się świadomie do udowodnienia z góry założonego celu.
05 kwiecień 2015 : 18:21 REW Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+15 Ornitolodzy mitomani
Te ornitolog, zejdź na ziemię i przepłyń się w rejs i sam zobaczysz. Cała wiedza ornitologów to kilka mitów opartych na paru fotkach zrobionych jakimś rekordowym połowom (zdarza się raz na parę lat), albo na tym co wygrzebali w śmietnikach. Ci co pływają, a nie grzeją du.. z biurkiem i piszą farmazony, wiedzą ile ptaków naprawdę łapie się na wodzie.
03 kwiecień 2015 : 07:04 PomorzakZachodni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-16 NETY a ...
Są nety u brzegów to jest przyłów ptaków. Nie oszukujmy się koledzy.
03 kwiecień 2015 : 10:15 Pucan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+14 I co z tego?
Cytuję Pucan:
Są nety u brzegów to jest przyłów ptaków. Nie oszukujmy się koledzy.

Oczywiście i nikt rozsądny tego nie neguje, tylko czy jest to śmiertelność istotna dla stanu populacji tych ptaków?
Foki też się przyławiają, ale dla populacji foki szarej to zjawisko jest w ogóle nieistotne, co potwierdzają wszyscy poważni naukowcy zajmujący się fokami (nie ma tu oczywiście na myśli szarlatanów w Helu, choć są tam też jednostki rozsądne, ale mówić i tak muszą jednym głosem...)
03 kwiecień 2015 : 11:26 REW Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 płucn i rew ...
Masz racje. Tylko jak uwierzyć rybakom w ich dane jeśli doprowadzili zasoby ryb do takiego stanu. Tez liczyli i podawali liczby i zaklinali sie ze złowiliście tyle ile zapisali.
Swoją droga jaki jest przylow fok?. Wiesz ile ich wpada? Nie znalazłem takich danych w internecie.
05 kwiecień 2015 : 15:34 Hak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter