Rybołówstwo

O projekcie polskiego programu operacyjnego "Rybactwo i morze" dyskutowali wczoraj w Gdyni politycy, naukowcy i ekolodzy. Fundusze europejskie na najbliższe siedem lat mają się przyczynić do rozwoju i wzmocnienia rybołówstwa w Polsce. Kiedy pierwsze środki trafią na Pomorze?

W spotkaniu Polskiego Bałtyckiego Okrągłego Stołu ds. Rybołówstwa udział wziął m.in. europoseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Wałęsa. Uczestnicy dyskusji w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni liczą na to, iż wsparcie, przekazane przez Unię Europejską w perspektywie finansowania na lata 2014-2020, przyczyni się do rozwoju tej gałęzi gospodarki w naszym kraju.

- Nowa Wspólna Polityka Rybołówstwa zakłada odbudowę stad ryb do stabilnych poziomów - podkreśla Jarosław Wałęsa. - Pozwoli to rybakom na prowadzenie w przyszłości opłacalnej ekonomicznie działalności.

Nie jest dziś jeszcze znana dokładna kwota, jaką UE przeznaczy dla Polski w ramach nowego programu operacyjnego "Rybactwo i morze".

Nad kwestią tą ciągle trwają dyskusje. Pieniądze pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020, który według złożonej propozycji, wynosić ma dla krajów całej wspólnoty około 6,5 mld euro (ponad 26 mld zł). Zdecydowana większość tych środków - 4,38 mld euro, spożytkowana ma zostać na rozwój zrównoważonego rybactwa i akwakultury. Poważne fundusze, prawie pół mln euro, UE wydać chce jednak na kontrolę legalności połowów i wdrażanie nowych przepisów. Pod tym względem sytuacja jest skomplikowana o tyle, że znacznego zwiększenia tych środków żądają przedstawiciele organizacji ekologicznych, popierani przez niektórych eurodeputowanych.

Mimo osiągniętego pod koniec ubiegłego roku kompromisu pomiędzy Komisją Europejską a Radą Europy w sprawie zapisów dokumentu europosłowie zaczęli się ostatnio domagać m.in. daleko idącego i kosztownego rozszerzenia nadzoru nad połowami morskimi. Temat stał się elementem kampanii wyborczej przy okazji zaplanowanych na maj wyborów. Sprawia to, iż wdrożenie polskiego programu operacyjnego "Rybactwo i morze" na lata 2014- 2020 będzie opóźnione w stosunku do pierwotnych planów i pierwsze fundusze z tego programu dostępne będą najwcześniej w przyszłym roku.

Polscy rybacy mogą się spodziewać m.in. finansowania złomowania kutrów i rekompensat przestojowych dla rybołówstwa morskiego, które zostały przywrócone warunkowo, jednak nie w kwocie wyższej niż 20 proc. środków z programu. Środki większe niż w ubiegłych latach uzyskać będzie można natomiast na akwakulturę i hodowlę ryb, czyli alternatywy dla tradycyjnego rybołówstwa.

Szymon Szadurski 

 

+4 O rybakach bez rybaków
Dyskutowali politycy, naukowcy i ekolodzy , i to tam pójdą pieniądze
26 marzec 2014 : 13:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 ekofundusze
fundusze rybackie nie dla rybaków, jak zwykle kupa innych nacji sie napasie pod nazwą funduszy rybackich ciekawe co zrobią jak wszyscy rybacy padną od głodowych cen ryb i ich braku, co? pójdą panowie ekolodzy,naukowcy,politycy na kuroniówkę? a może przesiądą się na inną grupę ciężko pracujących ludzi i ją zdoją?
26 marzec 2014 : 15:06 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 dorsz
i wszystko jasne gdzie sie rozchodza pieniadze dla rybakow zus w gore paliwo w gore a dorsz ni e dosc ze malo to cena spada to jest polityka wykonczenia rybolowstwa
26 marzec 2014 : 19:16 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Rybacy
Rybacy w rybołóstwie to zbędne ogniwo. Cos jak metka łososiowa, łosoś nie jest jej potrzebny:)
26 marzec 2014 : 15:07 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 przybrzeżni od Łeby do Unieścia
Spotkanie w sprawie postoju 2014 w Darłowie godz.11.00 29.03.2014 tam gdzie ostatnio .Wszyscy chętni obecność obowiązkowa. Pozdrawiam łodziowy.
26 marzec 2014 : 16:55 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Dojazd
Nie tam gdzie ostatnio,tylko w Darłówku zachodnim,w świetlicy rybackiej koło statku ratowniczego .Kierować się na port morski(tablica przed rozdzielnią gazu po prawej stronie).Dalej do końca drogi,panowie bogaci jadą prosto ignorując zakaz,ci którzy nie mają zamiaru zasilić finansowo Straży Miejskiej skręcają przed zakazem w lewo i po ok.150m po prawej stronie jest Lokalne Centrum,gdzie można zostawić samochód i spokojnie iść na spotkanie.
26 marzec 2014 : 21:37 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+6 O rybaków trzeba dbać jak złoto
bez nich Unia nie da kasy na rybołówstwo do rozkradzenia.
26 marzec 2014 : 18:26 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kamery na kutry
Nareszcie w domu będzie wiadomo co robicie ;-)
30 marzec 2014 : 19:55 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter