Rybołówstwo

Łeba będzie kolejnym portem rybackim na polskim wybrzeżu, gdzie będzie można zdawać świeżą rybę. Za 7 mln zł budowane jest tam właśnie Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb. Dzięki temu rybacy nie będą musieli wozić ryby do portów w Ustce lub Władysławowie. Powstaną również nowe miejsca pracy i nowoczesne zaplecze dla rybaków. Inwestycja ma być zakończona jeszcze w tym roku.

Obecnie w Łebie zarejestrowanych jest 38 kutrów rybackich. Pracuje na nich ponad 100 rybaków. Nowe przepisy, które nakazują zdawanie ryby w Lokalnych Centrach Pierwszej Sprzedaży Ryb powodowały, że każdy kuter, który miał na pokładzie więcej niż 300 kilo ryby, musiał odstawiać swój połów do Ustki albo Władysławowa. To generowało dodatkowe koszty. Traciły na tym również firmy, które zajmowały się w Łebie i okolicy przetwórstwem ryb. Musiały sprowadzać towar z innych portów rybackich. Teraz sytuacja się zmieni.

- Od lat zabiegaliśmy o dodatkowe miejsce dla rybaków w Łebie - mówi Ludwik Greczko ze Zrzeszenia Rybaków Morskich w Gdyni, które jest głównym inwestorem. - Teraz dzięki nowym wymogom unijnym udało się nam pozyskać pełne dofinansowanie inwestycji. Skorzysta na tym zarówno środowisko rybackie z Łeby, jak i samo miasto.

Obiekt będzie składał się z głównego budynku do przechowywania i sortowania ryby oraz miejsca do jej zdawania. Będzie można tu przechować nawet 30 ton ryby. Będzie również zaplecze weterynaryjne i socjalne dla rybaków. Dodatkowo, pojawi się 20 boksów na sprzęt rybacki. W nowym centrum pracę ma znaleźć 10 pracowników. Dla rybaków ważne jest również to, że w obiekcie pojawi się wytwornica lodu, której do tej pory nie było w łebskim porcie.

Przedstawiciele Związku Rybaków Morskich twierdzą, że na inwestycji skorzystają także przetwórcy ryb, którzy dzięki komunikacji z kierownikiem centrum będą wiedzieli, kiedy kutry schodzą z morza i mają na pokładzie świeżą rybę. Również rybacy zyskają, przy sortowaniu i układaniu ryb, na wyższej cenie.

Co ciekawe, Łeba to nie jedyne miejsce na wybrzeżu, gdzie powstanie Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb. Organizacja Rybaków Łodziowych i Producentów Rybnych z Mielna, we współpracy z Urzędem Morskim w Słupsku i Urzędem Gminy Mielno realizuje budowę centrum pierwszej sprzedaży ryb, na przystani morskiej w Chłopach. 25 stycznia 2013 roku w Mielnie podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji. Całkowity koszt to 2,2 mln zł, a pieniądze pochodzą z UE w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013. W ramach projektu powstanie centrum, droga wewnętrzna, plac manewrowy oraz zostaną zakupione: samochód chłodnia, wózki widłowe oraz pojemniki do przechowywania ryb. Zakończenie prac planowane jest do końca 2013 roku.

Tekst i fot. Hubert Bierndgarski 

+1 centra
koszmar , w obecnej chwili rybolowstwo polskie pada a tu takie miliony wpakowane w centra
18 luty 2013 : 13:41 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 CENTRA
CO ZA BREDNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18 luty 2013 : 21:02 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 A na końcu sprawę załatwi prokurator
[link usunięty]
18 luty 2013 : 23:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter