Rybołówstwo
Po południu ORP Lech, okręt Marynarki Wojennej penetrujący wrak zatopionego kutra CHY-8, odnalazł ciało czwartego, z dotychczas uznawanych za zaginionych, rybaków. Zwłoki wyłowili wojskowi płetwonurkowie.

- Potwierdzam - mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej. - Ciało znaleźli nasi nurkowie i następnie przekazali na kuter rybacki, który przetransportował zwłoki na ląd, gdzie czekał prokurator.

CHY-8 wypłynął na połów z przystani rybackiej w Chłopach (gm. Mielno). Na jego pokładzie było czterech rybaków, w tym trzech z powiatu sławieńskiego. Ciała szypra i dwóch załogantów wyłowiono w ubiegły czwartek z dna morza. Prokurator badający sprawę katastrofy zlecił sekcje zwłok, które przeprowadzono w poniedziałek i we wtorek. Wstępnie poinformowano, że rybacy (w dwóch przypadkach) utonęli, a wyniki trzeciej sekcji zwłok nie są jeszcze podane.

Wczoraj, gdy zamykaliśmy to wydanie "Dziennika Bałtyckiego", ORP Lech jeszcze prowadził badania wraku kutra, który znajduje się około 4 mil morskich od brzegu na wysokości Chłopów. Wykonaną dokumentację przekaże Urzędowi Morskiemu w Słupsku. Przyczyna tragedii nie jest znana. Wiadomo, że doszło do niej w trakcie załamania się pogody.

Tomasz Turczyn
0 SPRZEDAŻ 1/3 KUTRA RYBACKIEGO 17 m.
Komentarz usunięty z powodu złamania regulaminu.
28 lipiec 2010 : 11:30 Rybak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
A może byśmy się ta zrzucili na pomoc rodzinom ofiar. Proponuję aby organizacja na której terenie działania wydarzył się wypadek to zorganizowała
28 lipiec 2010 : 13:43 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dobry pomysł Tak powinnyśmy działać
Apel kolegi w sprawie udzielenia wsparcia rodzinom tragicznie zmarłym rybakom z CHY 8 jest dobrym świadectwem na naszą rybacką solidarność w przeżywaniu cierpienia z rodzinami bliskimi tragicznie zmarłych rybaków .Proponuję aby któraś z organizacji lub wszystkie założyły konto w banku z przeznaczeniem na pomoc rodzinom ofiar zatonięcia kutra Chy 8
28 lipiec 2010 : 22:29 ryb ost Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter