Rybołówstwo
Prawie miliard euro wsparcia dostanie rybołówstwo i rybactwo w latach 2007-2013. Pieniądze będą przeznaczone na m.in. na restrukturyzację floty i stworzenie miejsc pracy dla tych, którzy zrezygnują z rybołówstwa.

fot. arch.

Wydatkowanie tych pieniędzy na umożliwić projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju rybołówstwa, którym w środę zajmował się Sejm.

Według projektowanej ustawy, przewidziane jest wsparcie dla inwestycji na statkach rybackich, w portach czy w miejscach wyładunku ryb. Projekt zakłada także wypłatę premii za trwałe zawieszenie działalności połowowej.

W nowych przepisach po raz pierwszy zostaną wydzielone środki, które mają wspierać inicjatywy na terenach rybackich. Chodzi m.in. o tworzenie miejsc pracy dla ludzi, którzy zrezygnują z pracy w rybołówstwie i branży rybnej. Na ten cel przeznaczone będzie blisko 313 mln euro. W rybołówstwie, rybactwie i przetwórstwie ryb pracuje obecnie ok. 30 tys. ludzi.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke odpowiadając w środę na pytania posłów wyjaśnił, że wykorzystanie środków w ramach sektorowego programu operacyjnego rybołówstwo wyniesie ok. 95 proc. Program ten zostanie zakończony w połowie 2009 r.

Dodał, że do końca czerwca można jeszcze ubiegać się o unijne pieniądze na chów i przetwórstwo ryb. Na te dwa działania jest do wydania jeszcze 23 mln zł.

Plocke przyznał, że realizacja programu dla rybołówstwa na lata 2007-2013 jest opóźniona. Komisja Europejska zatwierdziła polski program dla rybołówstwa dopiero w październiku 2008 r. Wiceminister zapewnił, że cała pula środków (978 mln euro) została przesunięta na kolejne lata.

Podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy PiS zgłosiło do niej poprawki, dlatego projekt został ponownie skierowany do prac w komisji rolnictwa.

PAP
 
0 Unia płaci Unia wymaga ?
Nie widac wsród rybaków wielu aby rozumieli na co te dotacje są. Oby nie zostały wydane na wspieranie kułsownictwa lub "lokalnych grup wsparcia małych interesów"?
02 kwiecień 2009 : 09:51 sceptyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zdjecie
Zobaczcie na zdjecie powyżej. W tle jakis koks szuka swojego "PTAKA" hehehehe
02 kwiecień 2009 : 10:21 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kolega skóry ma problem.
Towarzyski, inteligentny, ale przede wszystkim pozytywnie nastawiony do współpracy – taki miał być według pracownika SB TW o ps. "Lek". W archiwach IPN odnalazła się niedawno jego charakterystyka. Dotarliśmy do niej. Informacje, które zawiera, dotyczące m.in. wieku, wykształcenia, przebiegu kariery zawodowej, zgadzają się z życiorysem b. rektora UG Andrzeja Ceynowy, który procesuje się z "Wprost" o nazwanie go agentem. – Nigdy nie współpracowałem z SB - stwierdza kategorycznie w rozmowie z nami profesor. [link usunięty] ,0,1,prof-ceynowa-nie-bylem-ja mesem-bondem-sb,wiadomosc.html
02 kwiecień 2009 : 21:06 kopenhaga Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Pan Minister planuje przeznaczyć na jednego załoganta za cały, czteromiesięczny, tegoroczny postój, wydać 4000zł
03 kwiecień 2009 : 22:47 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rządy paranoików w rybołówstwie
Może jest ktoś mądry według jakiego klucza zwolnić jednego czy dwóch najemnych pracowników -rybaków czyli nie płacić za niego Zusu , i rekompensat ? W projekcie w propozycji dotyczących rekompensat dla rybaków zamustrowanych na jednostce oferuje się wypłacenie rekompensat wyłącznie dla minimum stanu załogi przewidzianej w karcie bezpieczeństwa .Mam poważny dylemat według jakiego klucza dokonać podziału załogi na dobrych którym się należy i tych złych niedobrych których trzeba pozbawić prawa do rekompensat ? Niech wytłumaczą to rodzinom rybackich że nie dostaną bo nie głosowali na Platformę lub z innych powodów .Proponuję o zaangażowania pana marszałka Niesiołowskiego lub innego guru do rozstrzygnięcia poważnego problemu który tworzy ich partyjny kolega
04 kwiecień 2009 : 10:59 armator Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Kasa tylko jaka ???
Nie jest tak źle !!! Ktoś pisząc o 4.000 zł na pracownika najemnego nie mówi do końca prawdy. Projekt zakłada wypłatę 15.000 zł brutto za okres 120 dni i nie mniej niż 4.000 zł. Tylko w dobrej gesti armatora leży wypłacenie pracownikowi należnej mu kwoty. Aspektów do wypłat jest wiele, a twierdzenie, że "cały rok stoję" jest bezzasadne. Tak na marginesie: Do roboty !!!
04 kwiecień 2009 : 12:44 księgowy bez głowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Chętnie bym dał w ryj Plockemu za tą chamską propagandę,pieniądze z unii przyznano już dwa lata temu a ten cham jeszcze do dziś nie może ich uruchomić!
04 kwiecień 2009 : 18:35 rocky balboa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 LOFOTY- DOPLATY DO DORSZ PRZEZ PANSTWO
Söndag 5 april 2009
hem | kultur & nöje
sverige | världen | i fokus | redaktion rapport i SVT Play
Senaste nyttVärlden: Nyheter
Fiskare skänker bort norsk torsk
Rapport
Publicerad 3 april 2009 - 16:21
Uppdaterad 3 april 2009 - 17:11

Flera stora kustfiskebåtar som tagit upp fångst i fälten kring ön Röst i norska Lofotenområdet har den senaste veckan erbjudit sig att skänka bort torsk för att slippa kasta bort den, rapporterar den norska facktidningen Fiskaren.

Det har inte på många år varit så rik tillgång på stor torsk i området. Men sådan torsk kan i stort sett bara användas för insaltning, och marknaden för salt fisk har tynat bort och dött ut fullständigt i vinter, skriver fiskeritidningen.

Fång ster på 10-15 ton har i stället bokförts som skadad fisk, vilket ger en ersättning på bara 3,66 kronor per kilo - 40 procent under lägstapris.

Tidningen säger sig kunna namnge flera båtar som hanterat problemet på detta sätt och har talat med inköpare som bekräftar det.

Förtvivlade fiskare
Besättningarna är förtvivlade, berättar inköparna.
Det är i första hand större båtar utan leveransavtal som råkar ut för problemet.

Willy Godtliebsen, ansvarig för omsättning vid Norges råfisklag, är upprörd över förfarandet.

För det första är det oprofessionellt, för det andra olagligt med den här typen av säljerbjudanden. De undergräver hela prissystemet.
05 kwiecień 2009 : 14:19 meduza Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 jak placic zalogom
kto wie jak wyplacac te pieniadze zalogom zeby bylo jak najwiecej zalogom a najmniej do ZUS. i US a jednoczesnie nie podpasc w/w firmom moze ktos ma dobrego pomysla chetnie skorzystam
06 kwiecień 2009 : 07:39 sp-ka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0
Po spełnieniu postoju 120dni, wywal wszystkich na zbity ryj.
Będziesz miał dla siebie po 1500zł z łebka
06 kwiecień 2009 : 08:23 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter