Prawo, polityka

Na procesie w Moskwie obywatela Norwegii Frode Berga, oskarżonego o szpiegostwo, prokurator oświadczyła we wtorek, że Berg zbierał informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych i współpracował z norweskim wywiadem. Berg nie przyznał się do winy.

Według oskarżenia informacje o okrętach Norweg otrzymywał od pracownika rosyjskich zakładów obronnych, który działał pod kontrolą Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Jak przekazali adwokaci oskarżonego, Berg nie przyznaje się do winy i do zarzucanego mu przestępstwa. Potwierdził jedynie fakt współpracy z norweskim wywiadem wojskowym. Powiedział, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników tych służb, pełniąc rolę kuriera, ale nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.

Jeden z obrońców Norwega Piotr Anaszkin powiedział, że jego klient cieszy się, że proces się rozpoczął i że "to wszystko wkrótce się skończy".

Na rozprawie we wtorek swoje stanowisko przedstawiła strona oskarżenia, która zgłosiła 15 świadków. Pojawią się oni na kolejnej rozprawie w środę. Ponadto sąd zadecydował o przedłużeniu aresztu wobec Berga aż do 22 września. Norweg pozostanie w moskiewskim areszcie Lefortowo.

63-letni Berg, emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej, został zatrzymany w grudniu 2017 roku, jak twierdzą śledczy – w trakcie otrzymywania dokumentów rosyjskiej marynarki wojennej. Przed procesem media rosyjskie twierdziły, że przekazujący mu te dokumenty obywatel Rosji został zatrzymany pod zarzutem zdrady stanu.

Norwegowi grozi do 20 lat więzienia, choć media rosyjskie relacjonują, iż według norweskiej prasy Berg może zostać wymieniony i wkrótce powrócić do ojczyzny.

Tymczasem proces w Moskwie będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami, ponieważ materiały sprawy mają status tajnych.

Z Moskwy Anna Wróbel

+1 Ciekawość
Myślałem , że tylko ruskie szpiegują . . . człowiek się całe życie uczy . . . no, no .
03 kwiecień 2019 : 09:01 ja cuś Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Okrety atomowe
A co tu szpiegowac? 10 lat temu bylo ich ok 30 szt teraz troche mniej lub wiecej,wieksza polowa nadaje sie do remontu lub zlomowania!!
04 kwiecień 2019 : 09:14 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Kolejarz
Ty kolejarz aleś durny,matka porządna ojciec porządny a syn kolejarz
04 kwiecień 2019 : 10:28 Ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 cd
Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi, pieniacze zawsze o sobie rozumuja dobrze [cus] !!
04 kwiecień 2019 : 12:51 Stary Kolejarz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter