Prawo, polityka

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracy na morzu - poinformowała prezydencka kancelaria. Nowe przepisy zawierają regulacje dotyczące porzucenia i repatriacji marynarzy.

Nowe rozwiązania dostosowują warunki pracy marynarzy do standardów stosowanych wobec pracowników na lądzie oraz wprowadzają do ustawy poprawki z 2014 r. do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają odpowiednią ochronę marynarzom m.in. w przypadku choroby, uszkodzenia ciała lub śmierci. Nowe przepisy mają poprawić warunki pracy i życia marynarzy.

Według autorów przepisów, chodzi "o zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej marynarzowi na wypadek porzucenia oraz uszkodzenia ciała, choroby albo śmierci”.

Zgodnie z nowymi regulacjami armator będzie zobowiązany do posiadania ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza, a także uszkodzenia ciała, jego choroby albo śmierci. Statek z kolei będzie musiał mieć certyfikat potwierdzający zabezpieczenie. Rozwiązanie pozwoli marynarzowi lub osobie upoważnionej dochodzić roszczeń bezpośrednio od udzielającego zabezpieczenia.

W ustawie określono także zasady inspekcji statków niepodlegających obowiązkowi posiadania certyfikatu MLC (chodzi o statki o pojemności brutto poniżej 500 jednostek).

Za naruszenia przepisów przewidziano kary od 5 do 10 tys. zł. Będą one wymierzane m.in. za żeglugę statkiem nieposiadającym odpowiednich dokumentów, potwierdzających spełnianie wymagań dotyczących warunków pracy i życia na morzu.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Jacek Ensztein

wkr/

0 Śmiecu warte
Niech PAD przeliczy to na franki i zobaczy, że o wiele wyższe kary stosowane są na polskich drogach. Kiedyś, za komuny, obce tankowce przypływały na polskie wody, aby wyrzucić zaolejone wody, ponieważ kara wynosiła 5tys zl, a oficjalne zdanie w porcie 50tys. PAD chyba nie wie co to jest certyfikat MLC.......
26 listopad 2017 : 15:36 Józek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter