Prawo, polityka

W Jasionce k. Rzeszowa drugiego dnia Kongresu 590 odbył się panel poświęcony żegludze śródlądowej pt. Kiedy i gdzie popłyniemy – nowe motory rozwoju żeglugi śródlądowej.

Gospodarzem panelu był Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W panelu udział wzięli przedstawiciele biznesu, nauki oraz zarządów morskich portów.

Wiceminister Grzegorz Witkowski podsumował dwuletnie działania ministerstwa na rzecz żeglugi śródlądowej. - Inwestycja budowy stopnia wodnego w Malczycach trwała ponad dwadzieścia lat. Pod koniec przyszłego roku inwestycja będzie ukończona. Wiceminister podkreślił również wielką pracę jaką wykonały zarządy portów w kierunku przywrócenia żeglowności Wisły i Odry. - Rozpoczynamy prace nad studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Wiślanej Drogi Wodnej.

Głos w dyskusji zabierali Łukasz Greinke – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Paweł Mortas z Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle, Andrzej Klimek – wiceprezes OT Logistics SA, dr Dorota Dybkowska-Stefek z Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, dr Bogusz Wiśnicki z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Zbigniew Antonowicz – prezes stowarzyszenia „Odrą w Świat”.

Prezes Paweł Mortas z Grupy Azoty ZAK wskazał na rozpoczynającą się współpracę z firmą OT Logistics SA w zakresie transportu nawozów do Polic.

Panel podzielony był na dwie części. W pierwszej paneliści oceniali obecny stan żeglugi, zaś w drugiej części wypowiadali się o planach inwestycyjnych na Odrze i Wiśle.

rel (MGMiŻŚ)

1 1 1 1

Newsletter