Prawo, polityka

W dniach 7-8 września br. podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski złożył wizytę w Seulu. Podczas pobytu wiceminister przeprowadził rozmowy dwustronne z wiceministrem obrony Republiki Korei Hwang Inmoo, a także wziął udział w spotkaniu wiceministrów obrony w formacie Grupa Wyszehradzka (V4) - Republika Korei.

Podczas spotkania z wiceministrem obrony Republiki Korei omówiono perspektywy rozwoju współpracy obronnej, stanowiącej istotny element dialogu strategicznego między obydwoma państwami. Poruszono m.in. zagadnienia bezpieczeństwa regionalnego oraz współpracy w sferze przemysłu obronnego. Strona koreańska potwierdziła wolę objęcia roli państwa ramowego w trakcie MSPO w Kielcach w 2017 r.

Podczas rozmów w formacie V4 - Republika Korei przedyskutowano zagadnienia dotyczące sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, sytuacji bezpieczeństwie w Europie po szczycie NATO w Warszawie, a także możliwości współpracy przemysłów obronnych, w tym możliwości eksportu polskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Korei Południowej.

Spotkanie stanowiło też okazję do omówienia perspektyw współpracy w ramach samej Grupy Wyszehradzkiej, w której Polska sprawuje od lipca br. roczne przewodnictwo. Uzgodniono, że prace w ramach V4 wspierać będą realizacje decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie. Wskazano w tym kontekście na wspólne zaangażowanie w ćwiczenia Sojuszu na terenie Państw Bałtyckich, wzmocnienie roli dowództwa korpusu w Szczecinie oraz współpracę wokół mającego powstać w Polsce Wielonarodowego Dowództwa Dywizji.

W dniu 8 września br. podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski wziął udział w wielostronnym dialogu obronnym Seul Defence Dialogue, w ramach którego omówiono kwestie wzmocnienia środków budowy zaufania oraz możliwości intensyfikacji współpracy obronnej.

rel (MON) 

1 1 1 1

Newsletter