Prawo, polityka

Rekordowy przemyt papierosów z Malezji udaremnili funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej i policjanci CBŚP. Zabezpieczyli 26 milionów papierosów w trzech kontenerach, które przypłynęły statkiem z Malezji. 

Funkcjonariusze przy realizacji sprawy współpracowali ściśle z brytyjską służbą celno-skarbową (HMRC). Wprowadzenie tej ilości papierosów naraziłoby Skarb Państwa i budżet Unii Europejskiej na ponad straty około 28,5 miliona złotych. Zatrzymany został organizator procederu, który po zarzutach został aresztowany przez sąd na 3 miesiące. Funkcjonariusze ustalili, że przemycone w 3 kontenerach papierosy, dostarczone zostały do portu w Gdańsku na pokładzie statku płynącego z Malezji. Z dokumentów wynikało, że w kontenerach znajdują się szklane, puste butelki. Ich importerem była polska firma z woj. dolnośląskiego.

Funkcjonariusze pracowali nad tą sprawą kilka tygodni, co pozwoliło na ustalenie tożsamości organizatora procederu. Wartość celną zabezpieczonego towaru oszacowano na 2 mln złotych. Straty Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej mogły przekroczyć 28,5 mln złotych, z czego sama akcyza to ponad 21,5 mln, cło to ponad milion. Uszczuplenie z tytułu podatku VAT - ponad 5,7 mln złotych. 

rel (Izba Celna w Gdyni, mł. asp. Marcin Daczko)

1 1 1 1

Newsletter