Prawo, polityka

W ubiegły wtorek, posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego europejskich portów. Armatorzy ostro krytykują przepisy, uważające je za zbyt niestabilne.

Istnieją duże luki w tekście, który stanowi część rozporządzenia dotyczącego usług portowych, a w sprawie, którego głosowali członkowie parlamentu - krytykowali przed głosowaniem członkowie Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA).

ECSA od lat mówi o braku przejrzystości przepisów w portach europejskich, które należałoby rozwiązać poprzez wprowadzenie spełniającego oczekiwania środowiska rozporządzenia UE. Jednak tak się nie stało - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący ECSA, Patrick Verhoeven.

- Armatorzy nadal spotykają się z praktykami ograniczającymi konkurencję i przeszkodami prawnymi na wielu rynkach usług portowych - zauważa Verhoeven. - W projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzono jeszcze dodatkowe ograniczenia w tym zakresie - dodaje przewodniczący ECSA.

Niemiecka polityk, Gesine Meissner, po wtorkowym głosowaniu powiedziała, że projekt Port Package III jest zobowiązaniem do większej przejrzystości finansowej dla portów i odpowiednim narzędziem do stworzenia równych warunków funkcjonowania europejskich portów. Jej zdaniem PE znalazł finalnie kompromis, który pozwali rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską i który będzie wspierany przez głównych graczy tego sektora.

promy24.com

1 1 1 1

Newsletter