Prawo, polityka

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z siedzibą w Gdańsku. Taką możliwość zapowiedział Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego.

Utworzenie resortu gospodarki morskiej Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało w swoim programie wyborczym. Ministerstwo Gospodarki Morskiej będzie w Warszawie - mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk.

- Absolutnie trzeba traktować wypowiedź Jarosława Sellina jako żart, który sobie zrobił. Wszyscy dobrze wiemy, że ministerstwa nie robi się ani w Szczecinie, ani w Gdańsku, tylko w Warszawie - tłumaczył Gróbarczyk.

Ryszard Kwidziński, były wiceprezes Holdingu Stoczniowego pamięta, że kiedyś Ministerstwo Żeglugi miało swoją siedzibę w Trójmieście.

- W Gdyni bodajże to było, byłem wtedy stosunkowo młodym człowiekiem, chyba studentem - dodawał Kwidziński.

Były poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Litwiński twierdzi, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powinno być w Szczecinie, ponieważ to właśnie tu są polscy armatorzy.

- Nie widzę żadnych, dokładnie żadnych powodów, aby stało się odwrotnie i stało się to w Trójmieście - podkreślał Litwiński.

Jarosław Sellin sam przyznał w wywiadzie, że ulokowanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej w Trójmieście może być trudne do przeforsowania. 

+3 ministerstwo
Jak najbardziej potrzebne. A gdzie bedzie? To chyba najmniej wazne. Uwazam jednak ze powinno byc w Warszawie. Jedyny warunek nie wpuszczac marsjan iich kumpli za prog dosc balaganu narobili.
30 październik 2015 : 13:19 retuk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 ministerstwo gospodarki morskiej
Będzie nowe ministerstwo będzie trochę więcej stołków dla swoich. Chłopaki już się kłócą gdzie ma być siedziba tego ministerstwa. Poprzedni minister gospodarki morskiej jak mu tam było chyba Wiechecki nieźle na tym wyszedł. Pytanie czy gospodarka morska też wyszła na tym nieźle?
30 październik 2015 : 13:44 bar Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Czas na Szczecin
W Szczecinie są najwięksi polscy armatorzy, w Świnoujściu będzie strategiczna inwestycja- Gazoport. Warto wspierać Szczecin i tu utworzyć Ministerstwo. Tak aby panowała równowaga pomiędzy dwoma ośrodkami- Szczecinem i Trójmiastem.
Poprzednia władza wszystko pakowała do Gdańska. Czas na Szczecin:)
Umacniajmy polskość ziem zachodnich!
30 październik 2015 : 14:06 szczecinianin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 ministerstwo
Chyba sobie jaja robicie. Ministerstwo może być tylko w stolicy. W Gdańsku czy Szczecinie mogą być końcówki czyli urzędy morskie. Litwiński nie kojarzy czym zajmuje się ministerstwo od morskiej gospodarki. To że w Szczecinie jest państwowe przedsiębiorstwo PŻM nie ma nic do tego. Porty, dostęp do portów od strony morza, infrastruktura, szkolnictwo morskie, inspekcje, dokumenty marynarskie, bezpieczeństwo itd itd.
30 październik 2015 : 18:01 szpak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Ministerstwa poza stolicą, to dobry pomysł!
Są kraje w Europie, gdzie siedziby niektórych ministerstw mieszczą się poza stolicą. Ma to na celu generowanie miejsc pracy, zmniejszanie kosztów (poza stolicą są niższe płace, koszty usług itp), promowanie regionó związanych z daną dziedziną (np Ministerstwo Gospodarki Morskiej w Gdyni lub w Szczecinie). Nawet dostęp do specjalistów w danej dziedzinie może być większy poza stolicą (uczelnie morskie, urzędy morskie i związane z nimi środowisko).
02 listopad 2015 : 12:10 Wiesiu Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Gdańsk zawsze był sekowany
wszelkie polityczne decyzje są dla Szczecina/Świnoujścia tak było z gazoportem lepsza ekonomicznie lokalizacja została zablokowana przez Kaczyńskiego. Tak samo będzie teraz jak politycy mają coś dać nie dostanie tego Gdańsk, to jest pewne.
31 październik 2015 : 00:47 Duda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Trójmiasto było zawsze FAWORYZOWANE
Wiekszość polityków post-solidarnościowych wywodzi się lub ma powiązania z Trójmiastem. W związku z tym ten rejon był zawsze faworyzowany.
Jedyny przypadek, gdzie podjęto decyzję korzystną dla woj zachodniopomorskiego to Gazoport. Decyzja słuszna, wszystko przemawiało za Świnoujściem. A i tak wielka konsternacja w Gdańsku, bo przecież im się wszystko należy;)
Proste przykłady- przeprawa Police/ Święta lub tunel/most w Świnoujściu. Potrzebne inwestycje, bardzo dalekie od realizacji. Analogiczne projekty w rejonie trójmiasta szybko realizowane w wyniku decyzji politycznych.
02 listopad 2015 : 12:05 Rozsądny Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter