Prawo, polityka

Marynarze zarabiają zbyt dobrze, dlatego rząd nie zgodzi się na współfinansowanie składek ubezpieczeniowych dla nich.

Minister finansów Mateusz Szczurek zapytany o kwestię powrotu polskiej bandery podczas wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że ta kwestia budzi wątpliwości Rady Ministrów, a ewentualne dofinansowanie składek zostałoby niekorzystnie odebrane przez społeczeństwo.

- Dofinansowanie przez wszystkich podatników składek na ubezpieczenia społeczne jest w Polsce bardzo rzadkie. Dla osób, które zarabiają dużo, a tak trzeba traktować marynarzy, tego rodzaju rozwiązanie byłoby trudno zrozumiałe dla wszystkich pozostałych, którzy musieliby dorzucić się do tego i musieliby sfinansować takie składki. Stąd takie rozwiązanie nie jest rozważane - powiedział Szczurek.

Zdaniem przedstawicieli pracowników polskich armatorów, polskie statki nie zostaną przeflagowane, dopóki rząd nie zgodzi się na pokrycie części składek na ubezpieczenia społeczne marynarzy. Ich zdaniem składka emerytalno-rentowa marynarzy powinna być podzielona na trzy strony: rząd, pracodawcę i pracownika.

Z tego powodu największy polski armator, czyli Polska Żegluga Morska, nie ma ani jednego statku pod narodową banderą. Z uwagi na to polscy armatorzy nie mogą starać się o środki z budżetu Unii Europejskiej, ponieważ mają zarejestrowane statki pod tanimi banderami, w krajach spoza Wspólnoty.

+10 pop56
tylko oficerowie zarabiają dużo a zwykly marynarz grosze musi mieć na wolnym 2 lu 3 miesiące nik jemu nie dolozy na wolnych dniach a na dodatek jest coraz mniej pracy przez filipinczyków którzy pracują za parę dolarów taka prawda
14 październik 2015 : 08:36 zdzislaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 jak o nas dbają
Oj nie wiem gdzie pracujesz ale filipinczycy nie zarabiają mniej amatorzy biorą ich bo nie mają problemów z zalogami. Teraz przy przeliczeniu euro /usd policz sobie. Ach kontrakt ma tyle klauzul uuu a mój jedna strona.. tyko ich rząd dba o nich a nas ma w d... Tylko szuka drogi do wyrwania ciężko zarobionych pieniędzy. Co dużo oficer zarabia a w domu ile jesteś i jaka odpowiedzialność jak nie odłożysz z czego żyć. Każdy może być uczcie się a marynarze jeśli płaczą to do szkoły a nie wachty i do kabiny a niedziela Relax oow od wejścia do zejścia codziennie zapytała choć wachty więc nie płacz marynarzu do szkoły
14 październik 2015 : 11:40 Adamch.off Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 devil
Polska język, trudna język. Pływaj dalej, bo na lądzie to możesz kozy pasać.
14 październik 2015 : 16:00 g3564 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Zgadzam się ze Szczurkiem
Ale to żaden argument, w całej Polsce jest wiele profesji, w których zarabia się najniższą krajową, Ludzie obudźcie się, dlaczego macie być lepsi od nich? Oni opłacają swoje składki. Co to w ogóle jest że ktoś się czuje lepszy od innych. To samo jest z rolnikami itd. Wszyscy wg konstytucji są równi i tak powinni być traktowani przez rząd. A jeszcze podatnicy mieli by do tego dopłacać? Skandal. Mi nikt nie dopłaca gdy płacę za prywatne przedszkole dziecka bo nie miejsca w Państwowych - bo świadomie podjęłam decyzję. Nie chcesz opłacać składek w Polsce? przeprowadź się. Popieram decyzję Szczurka.
15 październik 2015 : 08:23 Rozśmieszona Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Rząd też zarabia dużo.
Więc należy rządowi obniżyć pobory.
14 październik 2015 : 09:40 9vmzz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 dwa ostatnie akapity
czyli tzw przedstawiciele pracowników chcieliby, aby ich praca podlegała innym zasadom niż gro pracujących polaków? dlaczego to niby ten konkretny zawód ma być szczególnie uprzywilejowany? a ostatni akapit to kpina ze zdrowego rozsądku, bo armatorzy taką argumentację pokazują że: a) mają w czterech literach prawa pracowników, b) wiedzą że kasa unijna im przechodzi koło nosa i nic z tym nie zrobią, bo nie chcą płacić składek pracownikom. marynarze powinni w pierwszej kolejności cisnąć pracodawcę żeby traktował ich fair.

jestem inżynierem, niech rząd i mi dorzuci się do składek na ubezpieczenia społeczne!
14 październik 2015 : 10:11 michał kotwa Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 i ty zostaniesz emerytem
Stopa zastąpienia przy przechodzeniu na emeryturę dobrze zarabiającego (płacącego wysokie składki)oficera to nie 60%,jak średnia krajowa,lecz ok.25-30%.Aktualnie rząd dokłada do świadczeń emerytom z niskimi emeryturami,kosztem tych,którzy wypracowali wysokie emerytury.Rewaloryzacja kwotowa jest zróżnicowana, wyższa dla osób z niską emeryturą.Teoretycznie po pewnym czasie wszyscy mogą mieć jednakowe emerytury,przy zróżnicowanych składkach jakie odprowadzali do ZUS w czasie pracy.
14 październik 2015 : 18:52 von zadon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 marynarz
Tak moze troche zarabiaja wiecej ale zeby oplacac takie wysokie skladki to juz nie marynarze sa pozostawieni sami sobie dzis pracujesz jutro mozesz juz nie a na stare lata dziadem zostajesz bo nie masz nawer na chleb
15 październik 2015 : 07:46 malgosia Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter