Prawo, polityka

W Międzynarodowym Trybunale ds. Prawa Morza w Hamburgu odbyło się 6 listopada br. pierwsze posiedzenie w sprawie, którą Holandia wytoczyła Rosji w związku z zatrzymaniem statku Greenpeace Arctic Sunrise. Jednostka pływa pod holenderską banderą.

- Rząd holenderski niezmiernie mocno argumentował swoje stanowisko, w którym Holandia wyraźnie staje po stronie przestrzegania prawa w ogóle, a szczególnie prawa do pokojowego protestu. Greenpeace z ogromnym uznaniem przyjął decyzję Holandii o podjęciu niezbędnych kroków w celu uwolnienia statku i naszej arktycznej trzydziestki. Jesteśmy przekonani, że trybunał przy podejmowaniu ostatecznej decyzji weźmie pod uwagę fundamentalne prawa naszych zatrzymanych. Sam fakt ich aresztowania jest naruszeniem tych praw przez władze rosyjskie - powiedział po posiedzeniu ekspert prawny Greenpeace International, Jasper Teulings.

Joris Thijssen, dyrektor kampanijny holenderskiego Greenpeace powiedział, że Rosja nie jest formalnie zobligowana do uczestnictwa w posiedzeniach, ale Greenpeace oczekuje, że uszanuje zapisy Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, której jest stroną, a tym samym uzna wyrok trybunału.

Kilka dni temu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapewnił, że sprawa dotycząca aktywistów Greenpeace zostanie rozpatrzona sprawiedliwie, w ścisłej zgodzie z rosyjskim prawem.

Międzynarodowy Trybunał ds. Prawa Morza jest niezależnym organem sądowym z siedzibą w Hamburgu, ustanowionym dla rozstrzygania przede wszystkim spornych kwestii związanych z interpretacją i przestrzeganiem Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Aktywiści Greenpeace 18 września br. na Morzu Peczorskim próbowali wejść na platformę wiertniczą Gazpromu w celu przeprowadzenia akcji protestu przeciwko wydobywaniu ropy w Arktyce. Zostali oni, wraz ze statkiem Arctic Sunrise, na którego pokładzie przebywali, zatrzymani przed rosyjskich żołnierzy straży granicznej. Ekologom postawiono zarzut chuligaństwa.
Strona rosyjska nie wzięła udziału w dzisiejszym posiedzeniu. Swoje racje zaprezentowali jedynie przedstawiciele rządu Holandii. Kraj ten do 7 listopada przedstawi również pisemną odpowiedź na zadane przez trybunał pytania. Wstępne stanowisko trybunału w tej sprawie poznamy 22 listopada.

 

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter