Porty, logistyka

W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż maszyny TBM, która wydrąży tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Maszyna ma rozpocząć pracę na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Cały tunel będzie miał 1780 metrów długości i połączy wyspy Uznam oraz Wolin. Maszyna TBM (Tunnel Boring Machine) wydrąży pod Świną 1484 metry nowej drogi. Będzie wiercić 11 metrów pod ziemią, przy czym głębokość Świny to ok. 13 metrów.

Gigantyczna maszyna powstała w Chinach – poinformowały służby prasowe świnoujskiego magistratu. W październiku rozłożona na części przypłynęła do Świnoujścia; tam została rozładowana i przewieziona na plac budowy obok komory startowej na wyspie Uznam. Obecnie specjalny dźwig, który zostanie ustawiony przy szybie startowym, każdą z części maszyny opuści do wnętrza szybu. Długość maszyny będzie sięgać 105 metrów, a średnica to ponad 13,4 metra.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, maszyna zacznie drążenie tunelu na przełomie lutego i marca – szacuje magistrat.

Rozpoczęcie drążenia to dla nas szczególnie ważna chwila – mówi zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. - Kiedy TBM już wystartuje, to będzie centymetr po centymetrze drążyła tunel z wyspy Uznam na wyspę Wolin. I na ten moment mieszkańcy Świnoujścia czekają już bardzo niecierpliwie – dodaje.

Maszyna TBM maksymalnie jest w stanie wydrążyć sześć centymetrów tunelu w ciągu minuty. Drążąc będzie jednocześnie układała betonowe pierścienie obudowy składające się z segmentów. Szacuje się, że na dobę ułoży średnio 5-6 takich pierścieni, czyli przygotuje ok. 10-12 metrów tunelu – wynika z informacji magistratu.

Segmenty, z których składane są pierścienie obudowy, powstają w zakładzie wybudowanym na wyspie Uznam. Po tej stronie Świny trwa budowa zakładu oczyszczania, w którym tzw. brudna płuczka wiertnicza będzie oddzielana o urobku.

Ponadto, prowadzone są prace przy rampie dojazdowej do komory startowej na wyspie Uznam. Przebudowywane są także sieci wodno-kanalizacyjnej na zachód i wschód od ul. Karsiborskiej. Trwają również roboty ziemne dla zbiornika retencyjnego oraz roboty drogowe pod drogę DK 93 i drogę dojazdową.

Przygotowujemy układ drogowy do połączenia z docelowym układem miejskim – mówi kierownik budowy z firmy PORR Sławomir Skaba. - Tunel to nie tylko bardzo ważna część drążona, ale też dojazdy do tunelu. Po stronie wyspy Uznam, w tzw. części wannowej, wykonaliśmy w całości ściany szczelinowe; jesteśmy w trakcie robót ziemnych i wykopów pod płytę denną – dodaje Skraba.

Nie mniej intensywnie jest na placu budowy po drugiej stronie Świny, czyli na wyspie Wolin – podał magistrat. Tam maszyna TBM zakończy drążenie. Obecnie wykonywane są ściany szczelinowe dla komory odbiorczej TBM, tunelu odkrywkowego oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu. Prace mają zakończyć się w ostatnim kwartale 2022 r.

Kacper Reszczyński - PAP

+15 Czekamy na opinię najlepszego specjalisty w Polandii, w Jewropie a może i na całym globie.
A co na to wściekły piesek na opozycyjnej smyczy czyli Pan Rafał Z., guru okrętownictwa, geniusz shippingu i portowy super-expert ? Pewnie powie, że tunel jest za późno, za mały, za drogi, korupcyjny, nie tam gdzie trzeba, a tak w ogóle to jest totalnie do dupy bo przecież reżimowe pisiory nic normalnego nie potrafią zrobić :).
27 listopad 2020 : 12:31 pijany sztauer Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Chwal się swoim pisiorze.
A co takiego PiS ma współnego z budową tunelu pod Świną ? Jest to inwestycja miejska, w 85% finansowana przez tak opluwaną przez PiS Unię Europejską, a w pozostałej części przez miasto i co ciekawe, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz był członkiem SLD, a wcześniej PZPR. Więc nie chwal się tym, co nie twoje.
28 listopad 2020 : 03:17 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+11 Wystarczy tylko zacytowac media
Media antypisowskie, jak money.pl sprzed roku:

Budowę tunelu pod Świną PiS obiecywał jeszcze w poprzedniej kampanii, w 2015 r. W poniedziałek, czyli tydzień przed następnymi wyborami rząd uczynił krok w stronę realizacji tej inwestycji. Inwestycja zyskała właśnie zgodę na realizację. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co daje wykonawcy możliwość niezwłocznego przystąpienia do prac budowlanych.
28 listopad 2020 : 08:43 Media Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Państwo PiS - Co innego widzisz, co innego słyszysz
Zgoda, nie jest tym samym co budowa. PiS sam sobie wydał zgodę na budowę promów, a poza uroczyście położoną stępką nic nie wybudował. PiS, ustami Macierewicza, wydał również sam sobie zgodę na budowę 3 okrętów podwodnych, które miały być budowane w Szczecinie i gdzie te okręty ?! Gdzie odbudowa PMW i powrót polskich statków pod polską banderę ? A koszty sztandarowej inwestycji PiS, przekop Mierzei Wiślanej, skoczyły w górę o ponad 100% i to nie koniec wzrostu kosztów. Gdy tymczasem koszty budowy tunelu pozostają bez zmian. A dlaczego ?! Bo to nie jest inwestycja pisowskich nieudaczników.
28 listopad 2020 : 12:06 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Jesli w Szczecinie zamiast spawac
Jesli w Szczecinie zamiast spawac kadluby klei sie je tasma klejaca, to kto w ogole wierzy, ze tam moze powstac prom. Pisiory zlecily budowe rzecznych lodolamaczy, to caly swiat sie przekonal co eksperci ze Szczecina robia, pan Rafal wszystkich przekonal, ze Szczecinianie to idioci - kleja kadluby na papier. Nie ma i nie bedzie promu, ale nie dlatego, ze rzad jest jaki jest. Ludzie w Szczecinie musieliby zaczac budowac statki, a oni juz tego nie potrafia. Bylo minelo, teraz to co najwyzej kadlub wyspawaja dla kogos. A co do budowy samych statkow, to w Polsce prawie wszystkie statki budowane teraz na gotowa (w Remontowej np) to zamowienie pisowskie. Co do przekopu mierzei, to klamstwo rozpowszechnianie, koszty nie skoczyly o 100%, ten portal tez odpowiada za szerzenie takich klamstw. Tam dodano nowe inwestycje jak nowy most w Nowakowie, czy rozbudowa portu w Elblagu. Sam koszt przekopu skoczyl bodajze o 26%. Trzeba miec wiele zlej woli, zeby tak klamac.
28 listopad 2020 : 14:26 Gawron Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 widzę problemy z logicznym rozumowaniem....
Wyciągasz błędne wnioski z faktów. Otóż w Szczecinie, jednak cały czas coś się buduje. Czepiasz się tej taśmy klejąceej. Przyjmij do wiadomości, że to nie wina wykonawców, ale ministerstwa i MSR Gryfia, które dla medialnej chucpy, chciały akurat tego dnia "sprzedać ciemnemu ludowi " sukces polegający na pokazaniu (niech się lud cieszy jaki skutecznie działa minister i PISuarkowe służby) gotowego kadłuba lodołamacza. Problem w tym, że rufa trzymała się jedynie na spoinach szczepnych, więc po partacku "uzupełniono" styk taśmą. Zmanipulowano PRS i Armatora, żeby podpisali stosowne papiery (już samo to podlega pod paragraf o fałszowaniu dokumentów) potwierdzające wykonanie prac. Pretensje należy więc kierować do Ministra, który za wszelką ceną chciał pokazać jak to "skutecznie odbudował przemysł okrętowy".
29 listopad 2020 : 10:09 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 A PRS nic nie widział...
Jeśli PRS podpisał że wszystko gotowe a tak nie było, to wina jest po stronie PRS. Sorry, ale to ich robota nadzorować budowę. Dwa: w wielu miejscach na świecie, żeby nie odwoływać wizyty ministra mogą się zdarzyć takie rzeczy. zdejmą te taśmy i skończą po wizycie. Wielka mi sprawa. Jednakże w Szczecinie wybrano drogę, żeby oświadczyć światu, że stoczniowcy szczecińscy to idioci i zamiast spawać, kleją kadłub na papier. Taki był przekaz. Trzeba być idiota, żeby kleić stalowe elementy taśma papierowa. I nie robił tego minister. Co do budowania statków, w Szczecinie nic się na gotowo nie buduje. Może Biedronki i Lidle, ale nie statki.
29 listopad 2020 : 10:53 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 znowu głupi wniosek
Przecież wyraźnie wynika z sekwencji zdarzeń, że to nie "stoczniowcy" zawinili, ale ludzie. którzy realizowali zapotrzebowanie ministerstwa na cyrk medialny. Nie było potrzeby odwoływania wizyty ministra, bo i tak przyjechał "na składanie wiązanki pod tablicą" (jak co roku). Potrzebował dodatkowych punktów propagandowych i dlatego do tego doszło. Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że mała, prywatna firemka będąca podwykonawcą "oszukała" pana ministra .... To właśnie nacisk urzędników ministerstwa, spowodował, że i PRS i Armator i MSR Gryfia itd w dół, wszyscy się podłożyli żeby był "sukces". Tylko słoneczko, nie zrozumiało tej "genialnej strategi min. Gróbarczyka" i poświeciło tak, że taśma się odkleiła ...
30 listopad 2020 : 16:32 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Ty chyba nigdy w stoczni nie byles
Jak sekcja idzie do malowania a jest nieskonczona, to zakleja sie karwedzie tasma, zeby potem tego nie szlifowac. po pomalowaniu zdejmuje sie papier i spawa. A potem punktowo maluje. To znana praktyka w stoczni. Jak mial przyjechac minister, to chcieli pokazac pomalowany kadlub, a ze kilka spoin nie bylo skonczone, to nie bylo. W normalnym kraju nikt by na to nie patrzal, skonczy sie jak minister pojedzie. Ale w naszym nieszczesliwym kraju nie jest normalnie. Tu kazdy duren ekspertem od wszystkiego, z rzadu trzeba szydzic i kpic, nawet jak sie stara - no to mamy jak mamy. W swiat poszlo, ze w Szczecinie sa jacys idioci, ktorzy uwazaja, ze kadlub mozna posklejac papierowa tasma i bedzie OK. A co do PRS, przepraszam, ale ja nie przyjmuje do wiadomosci, ze ulegli naciskom. Po prostu. Jesli inspektor podpisal gotowosc do wodowania, a kadlub nie byl skonczony to prokuratura powinna sie tym zainteresowac.
30 listopad 2020 : 20:52 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ty jak widzę, tkwisz w tym Szefernakerowym stylu.
Ty mnie stoczni uczyć nie będziesz., bo ponad 40 lat życia zawodowego, to właśnie przemysł okrętowy (a wliczając studia, to jeszcze dłużej). Słusznie piszesz (ba nawet ilustrujesz to własnym przykładem), że każdy dureń jest ekspertem od wszystkiego. Co do PRS, teraz nikt się nie przyzna (a dokumenty, jak "tymczasowe" poszły do kosza), a ziobrowa prokuratura, palcem w bucie nie kiwnie. Ministerstwo organizując ten cyrk, złamało wszystkie zasady, więc pisanie o tym jak powinno być, mija się w tym przypadku z celem. Przyjmij wreszcie do wiadomości, że to minister chciał za wszelką cenę ogłosić sukces i dla tego celu nagięto procedury. Opozycja, co jest jej świętym prawem, wykorzystała bezwzględnie głupotę rządzących. Ot i wszystko.
01 grudzień 2020 : 09:53 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Z tego co widze
Z tego co widze, to o certyfikacie PRS mowil tylko pan ekspert zastepca wojta Zahorski. PRS potem dementowalo sprawe. A Zahorski jak kazdy wie wlasne łajno by zjadł, żeby tylko dowalić pisiorom. Widze też, ze MSR Gryfia wyjaśniła dokładnie to co napisałem powyżej, że zaklejono niegotowe spawy. Ze tak sie robi. Musisz miec gnx bardzo duzo w sobie zlej woli, zeby tego nie dostrzegać. Ponadto prawda jest taka ze ten lodolamacz plywa. Został wybudowany z pisowskiego zamówienia i jest. Coś czego nie ma tak ogólnie w Szczecinie, bo w Szczecinie to sie juz nic nie buduje. Kadluby sie spawa, spolki i spółeczki spawalnicze.
30 listopad 2020 : 21:07 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Tunel
To pytanko do ciebie,dlaczego dopiero za kadencji tej znienawidzonej przez was partii sprawa tunelu faktycznie została wdrozona,dlaczego wasza umiłowana PO nie wybudowała go,a przecież miała siedem lat czasu na chociażby podjęcie czegokolwiek w tej sprawie.
28 listopad 2020 : 08:45 Jan S. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 To pytanko do ciebie !
Awaria Czajki w Warszawie, to nie była wina PiS-u, lecz Trzaskowskiego, bo to on jest Prezydentem Warszawy. Ale budowa tunelu pod Świną przez Prezydenta Żmurkiewicza, to już zasługa PiS. Niech PiS sie pochwali tym, co wybudował przez 5 lat swoich rządów. Pochwal się jakąś wielką pisowską inwestycją ? Bo PO ma czym się pochwalić, bo to nie tylko blisko 1500 kilometrów autostrad, czy stadiony na Euro 2012, ale też budowa gazoportu w Świnoujściu.
28 listopad 2020 : 12:57 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Co ty czlowieku masz z logika?
Oczywiscie, ze jest zasluga PiS w jakims stopniu - sam Zmurkiewicz to mowi, to czemu ty mowisz ze nie jest? Prezydent Zmurkiewicz widzial z bliska zaangazowanie konkretnych osob i dlatego im dziekowal. Co do stadionow euro - daj spokoj, toz to nikomu nie potrzebne gnioty. Autostrady budowano bez placenia wykonawcom, takich spraw jest mnostwo. Gdy w innych krajach przy okazji takich projektow powstawaly wielkie firmy w Polsce nic nie powstalo, bo to wlasnie konsorcja zachodnie budowaly te autostrady. A te ktore sa prywatne, Kulczyka sa najdrozsze w Europie. Zreszta PiS dalej buduje tak samo jak wczesniej budowano. Gazoport w Swinoujsciu, za wikipedia: " Decyzję o budowie gazoportu podjął rząd Kazimierza Marcinkiewicza w 2006 r" A Czajka to jeden wielki szwindel.
28 listopad 2020 : 13:31 Gawron Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Czajka
Jesli Zmurkiewicz tak wybuduje ten tunel jak liberaly rurociagi Czajki, to ja bym nie wjezdzal do niego za zadne skarby. Jakosc Czajki jest tragiczna i odpowiada za to ten, ktory inwestowal i nadzorowal budowe czyli samorzad. Tu bedzie tak samo. Nawet jesli PiS pomaga w inwestycjach to na poziomie lokalnym musza tych inwestycji pilnowac samorzadowcy. I to ich zadanie przypilnowac, zeby byla odpowiednia jakosc. W Warszawie jest jeden wielki bubel z jakimis rurami plastikowymi zalanymi lekkim betonem i to peka, bedzie pekac caly czas. Bubel i tyle.
28 listopad 2020 : 13:34 Gawron Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 ?
Co PiSiory mają wspólnego z tym tunelem ?
03 grudzień 2020 : 11:15 ANONIM Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 I jeszcze cos o budynku PAZIM
I jeszcze cos o budynku PAZIM napisze. Ze straty, ze wszystko upada itd. Tak na marginesie pan Rafal Z jest teraz tez zastepca wojta gminy Dobra, ktora to nie ma dostepu do morza. Ale ma granice z Niemcami. Jak widac na panstwowym jedzie.
27 listopad 2020 : 12:56 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-12 cieniutko z wiedzy o społeczeństwie
skoro jest zastępcą wójta, to na samorządowym, a nie na państwowym .... doczytaj sobie o tym jak wygląda struktura władzy w Polsce, PISuarku.
28 listopad 2020 : 11:06 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 no cieniutko panie gnx
Samorzady prosze pana, to czesc administracji panstwowej, zajmuja sie sprawami lokalnymi. Pan Rafal ekspert od wszystkiego pod warunkiem, ze moze walic w pisiorow jest oplacany Z PIENIEDZY PODATNIKA, zarowno na pozycji doradcy marszalka jak i zastepcy wojta. Taki z niego ekspert. Sprawdzalem, ze on sie tam zajmuje brudna woda w kranach. Wielki spec od gospodarki morskiej. Mozna zreszta sprawe odwrocic, jesli on jest samorzadowcem, to po co zajmuje sie sprawami panstwowymi? A tak wlasnie jest, na kazdym kroku komentuje wladze panstwowe. POkrako.
28 listopad 2020 : 11:19 Samorzady Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 zauważam, że nie odróżniasz
marszałka sejmiku od wojewody i administracji państwowej (podlegającej pod stosownych ministrów) od samorządowej (działającej samodzielnie ale w granicach określonych stosownym prawem). No i dobrze, twój problem. Co do Zahorskiego, to go wcale nie bronię, bo dla mnie to żaden ekspert (co pisałem już wielokrotnie na tym forum), a zwykły funkcjonariusz partyjny zatrudniony przez Sejmik na stanowisku "experta" (widać PO, tak samo jak i PIS) ma bardzo "krótką ławkę", że takich ludzi kreuje na ekspertów.
29 listopad 2020 : 10:17 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Zamek
Twój komentarz jest trochę chwiejny, to UE finansuje w 85 % budowę tunelu, a miasto Świnoujście w 15 %, brak jest jakiegokolwiek udziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podaj zasługę pisu, którą tutaj gloryfikujesz. Żmurkiewicz był zawsze kojarzony z inną opcją. Finansowanie z UE wynika z tego że jest to inwestycja transgraniczna. Turystom niemieckim łatwiej będzie odwiedzać kurorty zachodniopomorskie.
27 listopad 2020 : 15:32 Kaszub Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Znalezione w sieci
(GDDKA jest inwestorem zastepczym)
A tu z sieci:
– Uważam, że nie byłoby tego historycznego wydarzenia, gdyby nie osobiste zaangażowanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale także wicemarszałka Sejmu RP Joachima Brudzińskiego, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra tego resortu Jerzego Szmita, dyrektora CUPT Przemysława Gorgola, wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego oraz jego poprzednika – śp. Piotra Jani. Sprawę tunelu popierał również europoseł Bogusław Liberadzki. Zaangażowani byli też urzędnicy w Świnoujściu i mieszkańcy miasta – podkreślał Żmurkiewicz.
27 listopad 2020 : 18:29 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-14 ...osobiste ZAANGAŻOWANIE...
tych prominentów a szczególnie vicepremiera (obecnie już premiera) Morawieckiego, jego wroga, ministra/prokuratora Z oraz Prezesa Tysiąclecia K na dzień dzisiejszy stawia tą ambitną inwestycję pod znakiem zapytania.
27 listopad 2020 : 20:35 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 znowu jesteś w błędzie ..
mylisz kurtuazję (Żmurkiewicz jest dobrze wychowany, w odróżnieniu od Kaczyńskiego) z realiami.
28 listopad 2020 : 11:13 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Zaangażowani
Morawiecki i Brudziński byli również osobiście zaangażowani w kładzenie stępki promu dla PŻB. Może wiesz gdzie te wybudowane przez nich promy ?
28 listopad 2020 : 13:02 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+13 Tak naprawde
Tak naprawde to pan Rafal Z rozpropagowal na caly swiat, ze ludzie w Szczecinie zamiast spawac kadluby kleja je tasma papierowa. To tylko szkodzi wizerunkowi Szczecinian. Kazdy rozumie, ze oni zakleili te spawy tam na czas malowania, zeby potem ich nie szlifowac, ale w swiat poszlo, ze oni kleja papierem kadlub, zamiast spawac. Taka wersje przedstawil pan Rafal. I taka wersje rozpropagowano w swiecie. Taki ekspert, ze szkodzi wlasnej branzy.
27 listopad 2020 : 15:34 Robert2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Wstrętne PiSiory!
Cytuję Robert2:
(GDDKA jest inwestorem zastepczym)
A tu z sieci:
– Uważam, że nie byłoby tego historycznego wydarzenia, gdyby nie osobiste zaangażowanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale także wicemarszałka Sejmu RP Joachima Brudzińskiego, wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka, wiceministra tego resortu Jerzego Szmita, dyrektora CUPT Przemysława Gorgola, wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego oraz jego poprzednika – śp. Piotra Jani. Sprawę tunelu popierał również europoseł Bogusław Liberadzki. Zaangażowani byli też urzędnicy w Świnoujściu i mieszkańcy miasta – podkreślał Żmurkiewicz.To podłość! Te PiSiory to tylko potrafią szczuć, kopać dołki pod innymi! My nie chcemy w europejskim Świnoujściu PiSowskiego podkopu! Przecież, gdyby taki podkop był potrzebny, to Niemcy dawno by go zrobili. to bzdura, wydawanie publicznych pieniędzy.
Prezesa JK pod europejski sąd!
28 listopad 2020 : 07:21 Kreska białego Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 PiS precz!
Dość niszczenia naszej wspólnej europejskiej przyrody przez nieudaczników z PiSu!
Dość prowadzenia prac nieuzgodnionych z naszymi przyjaciółmi z Niemiec i Rosji!
28 listopad 2020 : 12:49 Sprzeciw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-13 Rosyjski przyjaciel z Nowogrodzkiej
Masz przyjaciół w Rosji ? To tak jak Orban, wielki przyjaciel Putina i Kaczyńskiego. A cel, rozwalenie UE jednoczy. Wspólna sprawa - Moskwa, Budapeszt, Warszawa
28 listopad 2020 : 13:22 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Unia
Co do Unii,to otwórz oczy,ona sama jest w stanie rozkładu,te tysiące imigrantów zrobią to szybciutko.Porozmawiaj,jak masz znajomych w Szwecji ,co tam się dzieje,ten kraj to najlepszy przykład ,co głupota polityków potrafi uczynić.
29 listopad 2020 : 08:38 Jan S. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Koszty tunelu będą rujnować miasto
Niestety, mimo, że dla części miejscowych jest to potrzebna inwestycja, to wobec braku dofinansowania przez rząd zniszczy miasto finansowo. Już teraz urzędnicy oszczędzają na wszystkim co się da, a będzie gorzej. Chore ambicje burmistrza, żeby wpisać się na karty historii miasta jako cudotwórca, spowodują, że mieszkańcy bedą mieszkać w coraz gorszych warunkach. Miasto niby takie bogate, ale wszystko robi sie dla turystów, mieszkańcom nic, nawet chodniki do dziś krzywe i nieremontowane od lat!
01 grudzień 2020 : 09:35 mieszkanka Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 pociesz się
Jak będzie tunel gotowy, to odpadnie konieczność utrzymywania przepraw promowych w dzisiejszym zakresie, a więc znajdzie się trochę kasy na chodniki. PS. Byłem w zeszłym roku w Świnoujściu i jak na mój gust większość chodników jest w lepszym stanie niż chodniki w Szczecinie (wiem, że to raczej marna pociecha).
01 grudzień 2020 : 17:50 gxc Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter