Porty, logistyka

Państwowe nabrzeże portowe, które ma służyć do przeładunku zbóż, pozwoli polskim rolnikom sprzedawać swoje produkty na rynkach globalnych - powiedział PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

"Państwowe nabrzeże portowe do przeładunku zbóż i innych nasion powstanie w Gdyni, ale również ma być docelowo w zespole portów Szczecin-Świnoujście. Chcemy kupić prywatne nabrzeże - myślę, że uda nam się dogadać z dotychczasowym właścicielem" - poinformował szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak dodał, operatorzy na rynku zbóż - prywatne firmy, pośrednicy, zorganizowani rolnicy czy wielcy dzierżawcy - jeżeli znajdą kupca za granicą, będą mogli przywieźć zboże do magazynu w państwowym nabrzeżu portowym, a państwo zapewni sprawny załadunek na statek, który po nie przypłynie. Podkreślił, że przy załadunku w planowanym nabrzeżu muszą być odpowiednie tzw. moce zasypowe, czyli szybkość załadunku z portowego magazynu na statek. "Jak mnie poinformowano, musi to być zasyp ok. 1,5 tys. ton zboża na godzinę – takie są w tej chwili standardy ładowania zboża na okręty. Wtedy państwo tę swoją infrastrukturę portową każdemu zapewni" - dodał.

"To jest coś historycznego, to jest rzeczywiście skok na głęboką wodę, dosłownie i w przenośni. Polscy rolnicy mogą myśleć już nie tylko w kategoriach powiatu, województwa, części Polski, ale myśleć w kategoriach obrotu globalnego. Cieszyłbym się, gdyby to robili zorganizowani rolnicy" – powiedział.

Ardanowski poinformował, że toczy się dyskusja na temat własności gruntu w Gdyni, na którym ma powstać państwowe nabrzeże portowe. "On należy do Skarbu Państwa, będąc w zarządzie Portu w Gdyni. Podjęliśmy rozmowy z ministrem gospodarki morskiej, teraz to trochę komplikuje nowe ministerstwo, które przejmuje cały zasób Skarbu Państwa. Myślę, że jeszcze kilka miesięcy potrwa to uzgadnianie szczegółów transakcji" - powiedział i dodał, że resort ma już pieniądze przygotowane na zakup.

"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie tym, który to zakupi - szacujemy, że może to kosztować kilkadziesiąt milionów złotych – trwają negocjacje" - powiedział i wskazał, że przy realizacji inwestycji będzie trzeba także przebudować system załadunku zbóż na okręty.

Autor: Radosław Jankiewicz

+4 :/
Wiemy który "okręt" wg p. ministra będzie ładowany jak pierwszy .Pewnie ORP Ślązak :D. Oj fachowcy fachowcy...
05 grudzień 2019 : 09:56 : Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 To jest nie możliwe!
" ...musi to być zasyp ok. 1,5 tys. ton zboża na godzinę ..." przez jedyną lufę armatnią ORP Ślązak?
05 grudzień 2019 : 11:37 x Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 zsyp zboża
TAT, TAK, TAK! ta lufa potrafi bo to nasza lufa - NARODOWA! pozostale lufki sa tak cienkie, że zboże będzie można zsypywać najwyżej po jednym ziarenku.
05 grudzień 2019 : 19:26 marek 111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 państwowe.....
"Państwowe nabrzeże portowe do przeładunku zbóż i innych nasion powstanie w Gdyni".
"Państwowe", kiedyś już było... wszyscy pamiętamy. Ale mogło być gorzej, mogło być "Narodowe". Oczyma wyobrażni widzę już rolnika podjeżdżającego traktorem z przyczepą.
05 grudzień 2019 : 20:49 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Rolnik
Znowu łapówki, znajomość a to zboże takie,a to srakie i tak dalej
07 grudzień 2019 : 09:26 Jacek a Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter