Porty, logistyka

Około 750 mln zł kosztowała budowa 168-km gazociągu Lwówek-Odolanów, oddanego do użytku przez Gaz-System. To kolejny krok w dążeniu do suwerenności energetycznej Polski - mówił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gazociąg położony na terenie 19 gmin Wielkopolski i Dolnego Śląska docelowo ma być częścią europejskiego systemu przesyłowego łączącego Norwegię z Chorwacją. "Zakończenie budowy jednego z najdłuższych elementów międzynarodowego korytarza gazowego Północ-Południe, to kolejny istotny krok w dążeniu do osiągnięcia suwerenności energetycznej Polski" - powiedział w piątek Naimski podczas uroczystości zakończenia budowy i uruchomienia gazociągu. Jak mówił, spółka Gaz-System jest narzędziem polskiego państwa niezbędnym do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. "Gazociąg Lwówek-Odolanów odgrywa w tej strategii bardzo ważną rolę" - wskazał.

"Działania Gaz - Systemu w zakresie rozbudowy krajowej sieci przesyłowej sprawiają, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju staje się rzeczywistością. Baltic Pipe, Terminal LNG w Świnoujściu i planowany terminal LNG typu FSRU w Zatoce Gdańskiej, to filary konsekwentnie realizowanej polityki energetycznej polskiego rządu - dodał Naimski. "Patrzymy na tę inwestycję jako na część sieci bezpieczeństwa i cieszy, że zyskuje to również wsparcie Komisji Europejskiej" - podkreślił z kolei minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Inwestycja kosztowała blisko 750 mln zł; połowa pieniędzy pochodziła z Unii Europejskiej.

Kwieciński zaznaczył, że to nie tylko priorytet pod kątem bezpieczeństwa i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił, przekonaliśmy również Komisję Europejską i inne kraje w Europie, że inwestycje w sieci przesyłowe należy kontynuować. Dodał, że zasięg planowanej inwestycji pozwala wpisać ją w projekt Międzymorza. "Gazociąg jest istotnym elementem Korytarza Gazowego Północ-Południe, który docelowo połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki z terminalem gazowym na chorwackiej wyspie Krk. Inwestycje przyczyniające się o transformacji polskiej energetyki na tak wielką skalę, realizujemy z unijnym dofinansowaniem. Gazociąg Lwówek-Odolanów otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ok. 370 mln zł - dodał minister.

Prezes Gaz - System Tomasz Stępień podkreślił, że inwestycja przyczynia się do stworzenia w regionie konkurencyjnego rynku gazu. "Spółka realizuje jedno z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w kraju - projekt Baltic Pipe, polegający na wybudowaniu dwukierunkowego gazociągu morskiego łączącego Polskę i Danię oraz rozbudowie lokalnej sieci przesyłowej. "Powstał pierwszy gazociąg systemowy, który rozprowadzi gaz ziemny dostarczony z Szelfu Norweskiego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe - dodał Tomasz Stępień.

Prezes powiedział, że gazociąg tłoczy gaz zaraz po otwarciu, bez okresu przejściowego, a zbudowano go wraz z linią światłowodową. Podkreślił, że zastosowanie podczas budowy metody tzw. przewiertu sterowanego przejścia gazociągiem pod przeszkodą, zapewniło przeprowadzenie inwestycji przy optymalnym zabezpieczeniu środowiska naturalnego.

Inwestycja zrealizowana przez Gaz-System polegała na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia 8,4 MPa wraz z linią światłowodową, zlokalizowanego na terenie 19 gmin województwa wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Projekt był realizowany w podziale na dwa etapy inwestycyjne:

• ETAP I: Lwówek - Krobia o długości ok. 113 km, obejmujący połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia.
• ETAP II: gazociąg Krobia - Odolanów o długości ok. 54 km, obejmujący połączenie węzłów Krobia i Odolanów.

Na etapie I budowy wykonano jeden z najtrudniejszych przewiertów HDD o długości ok. 1022 m pod Kanałem Wonieść. Przewiert ten składał się z dwóch równoległych otworów wiertniczych: jednego otworu dla instalacji gazociągu DN 1000 mm i jednego otworu dla zainstalowania stalowej rury osłonowej DN 200 mm dla kabli światłowodowych. Zastosowanie metody przewiertu sterowanego przejścia gazociągiem pod przeszkodą zapewniło przeprowadzenie inwestycji przy optymalnym zabezpieczeniu środowiska naturalnego. Łącznie na trasie gazociągu wykonano 120 przejść bezwykopowych.

autor: Piotr Gozdowski

1 1 1 1

Źródło: