Porty, logistyka

Wizyty w Porcie Gdynia okrętów ze Standing NATO Maritime Group One czyli ze Stałego Zespołu Sił Morskich NATO to już codzienność, wynikająca z faktu, iż gdyński port jest portem podwójnego przeznaczenia, który służy zarówno działalności handlowej, jak i do przyjmowania jednostek państw NATO.

I tak 19 kwietnia br. wpłynęły do Portu Gdynia z roboczą wizytą okręty Standing NATO Maritime Group One z różnych państw, w tym niszczyciel, cztery fregaty i tankowiec.

Okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek i prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu. Marynarze z Turcji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz Stanów Zjednoczonych spędzą w Porcie Gdynia święta Wielkanocne.

W skład zespołu wchodzą następujące okręty: amerykański niszczyciel USS Gravely, będący jednocześnie jednostką flagową zespołu, polska fregata ORP Gen. K. Pułaski, hiszpańska fregata ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka fregata TCG Gokova, brytyjska fregata HMS Westminster i niemiecki tankowiec FGS Rhoen. Warto nadmienić, iż zarówno FGS Rhoen jak i HMS Westminster cumowały już w Porcie Gdynia – niemiecki tankowiec we wrześniu 2017 roku, natomiast brytyjska fregata w grudniu 2018 roku.

W dniach 20-21 kwietnia br. wybrane jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania według poniższego harmonogramu:

USS Gravely – sobota 20 kwietnia w godzinach 13.00-15.00 – przy nabrzeżu Francuskim;

TCG Gokova – niedziele 21 kwietnia w godzinach 11.00-14.00 – przy nabrzeżu Francuskim;

HMS Westminster – sobota 20 kwietnia w godzinach 11.00-14.00 – przy nabrzeżu Bułgarskim.

Na bieżąco okręty NATO cumujące w Porcie Gdynia można obserwować z mola Pilotowego przy Kapitanacie Portu Gdynia.

rel (Port Gdynia SA)

1 1 1 1

Newsletter