Porty, logistyka

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył we wtorek najdłuższy most na świecie, łączący Chiny kontynentalne z wyspiarskimi Makau i Hongkongiem. Most ma długość 55 km. Honkgkong, Makau i Zhuhai to trzy główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach, określanej jako największa metropolia świata.   

"Ogłaszam oficjalnie otwarcie mostu Hongkong-Zhuhai-Makau" - powiedział chiński prezydent podczas ceremonii otwarcia mostu w mieście Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach kontynentalnych.

Na gigantyczną konstrukcję składają się estakady, trzy podwieszane mosty i jeden podmorski tunel o długości 6 km, do którego wjazd znajduje się na sztucznej wyspie. Idea wybudowania mostu łączącego Hongkong, Makau i Zhuhai zrodziła się już w 1983 roku, ale dopiero teraz została zrealizowana. Po stronie kontynentalnej prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku, natomiast budowa od strony Hongkongu rozpoczęła się dwa lata później.

Każda z dwóch jezdni mostu ma trzy pasy. Po otwarciu przeprawy trasę z Hongkongu do Zhuhai będzie można pokonać samochodem w 30 minut. Do tej pory zajmowało to do 3 godzin.

Koszty budowy mostu to około 15,9 mld dol.

PAP

Fot., rys.: Wikimedia Commons, materiały PR różnych firm.

0 41 czy 55?
Zamieszona grafika planik, pokazuje wyraźnie, że cała konstrukcja ma ok. 41 km a nie 55 jak w tekście. Z czego 6 km to tunel, czyli mosty i estakady to ok. 35 km. Ktoś to potrafi wyjaśnić?
28 październik 2018 : 06:42 Maćko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter