Porty, logistyka

W Szczecinie podpisano umowę na dofinansowanie pogłębienia torów wodnych do portów w Policach i Stepnicy. Unijne wsparcie wyniesie ponad 24 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie pogłębienia blisko 7 km torów wodnych w Policach i Stepnicy podpisali we wtorek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i dyrektor szczecińskiego Urzędu Morskiego Wojciech Zdanowicz.

"Wzmocnienie nie tylko tych największych portów morskich, ale również tych mniejszych jest dla nas bardzo istotne. W Policach liczymy na dalszy rozwój. W naszej ocenie ten port ma potencjał" – powiedział Geblewicz.

Projekt ma poprawić dostępność portu w Policach dla jednostek pływających, utrzymać jego pozycję gospodarczą i stworzyć warunki do dalszego rozwoju. Dzięki temu ma się poprawić dostępność do Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim. Jak zaznaczył marszałek Geblewicz, projekt jest ściśle związany z modernizacją toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.

Tor podejściowy na Kanale Polickim ma zostać pogłębiony do 10 i pół metra, a jego dno poszerzone będzie do 100 m. Pogłębiony i poszerzony zostanie też Kanał Kiełpiński.

W Stepnicy przebudowa dotyczy toru podejściowego na odcinku 4 i pół km. Zmiany mają pozwolić na obsługę statków o wymiarach 115 m długości, 13 i pół m szerokości i zanurzeniu od 3,8 do 4 m. Jak podkreślono, znaczenie portu wzrosło po wybudowaniu elewatora zbożowego.

"Jest szansa, że ten port się rozwinie. Trzeba podkreślić, że już w tej chwili ma przeładunki około 100 tys. ton. Przy takim niewielkim porcie jest to już wielkie osiągnięcie. Po pogłębieniu toru o pół metra port ma nadzieję zwiększyć te przeładunki dwukrotnie" – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Oba przedsięwzięcia warte są ponad 28 mln zł. Unijne wsparcie obu inwestycji ma wynieść ponad 24 mln zł.

Inwestycja w Policach, która kosztować będzie ponad 22 i pół mln zł, zakończy się w grudniu 2020 roku. Przedsięwzięcie w Stepnicy, której koszt oszacowano na 6,3 mln zł potrwa do grudnia 2019 roku. Do pierwszego z projektów Urząd Marszałkowski dołoży ponad 19 mln zł, drugiego prawie 5,4 mln zł.

autorka: Elżbieta Bielecka

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter