Porty, logistyka

Gaz-System uzyskał 140 mln zł unijnego dofinansowania na budowę kolejnego gazociągu, który jest częścią Korytarza Północnego - poinformowł w czwartek operator. Magistrala ma być gotowa w 2020 r.

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle, będzie finansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana przez Gaz-Sytem oraz Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy. Planowany koszt całej inwestycji wynosi ok. 265 mln zł. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku; ma się zakończyć w 2020.

W czerwcu 2017 r. Gaz-System uzyskał wszystkie konieczne pozwolenia na rozpoczęcie inwestycji.

Gazociąg o długości 43,4 km i średnicy 1 metra zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle. Nowy gazociąg zostanie połączony z planowanymi do budowy gazociągami: Tworóg – Tworzeń oraz Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle.

Jak podkreślił operator, nowa magistrala wraz z powiązanymi z nim projektami stanowić będzie istotny element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe. Korytarz ten ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI) w 2013 roku i podtrzymała go w dwóch kolejnych listach publikowanych w latach 2015 i 2017. Korzyścią z realizacji tego projektu będzie zwiększenie zdolności przesyłowych w regionie, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu w kraju. Natomiast istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy.

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Marek Michałowski

drag/ maro/

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter