Porty, logistyka

Miasto podjęło decyzję o zajęciu konta Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA 13 grudnia. Spór dotyczący zasadności poboru podatku od 2005 roku, między miastem a spółkami portowymi, w tym z ZMPG SA, ciągnie się od trzech lat.

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął już sprawę terminalu kontenerowego DCT Gdańsk SA, negując uzasadnienie postanowienia miasta o nałożeniu podatku na tę spółkę. Na placu boju pozostał więc zarząd portu, w imieniu Skarbu Państwa dzierżawiący DCT tereny terminalu. Spółki portowe otrzymały z gminy nakaz zapłacenia podatku w 2010 roku, gdy mijał 5-letni okres ważności jej roszczeń.

Aby uprawdopodobnić swoje żądania finansowe, miasto zleciło prof. Leonardowi Etelowi z Uniwersytetu w Białymstoku ekspertyzę prawną. Do dziś nie ujawniono, ile kosztowało urząd miasta to opracowanie wskazujące na zasadność domagania się przez gminę podatku od firm portowych.

Janusz Kasprowicz, rzecznik prasowy ZMPG SA, poinformował, że 23 grudnia br. zarząd portu zaskarżył decyzję podatkową miasta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nie chce on komentować sprawy do czasu rozstrzygnięcia jej przez sąd.

Jacek Sieński

+2 gdańska
PO bez litości próbuje łatać dziury w budżecie miasta.
30 grudzień 2013 : 10:53 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter