Porty, logistyka

Rozwój hubu komunikacyjnego w Murmańsku pozwoli uzyskać maksymalne korzyści z rekonstrukcji kolei transsyberyjskiej, lepiej wykorzystać potencjał Morza Północnego i korytarza transportowego północ-południe - powiedział dyrektor generalny Transgazindastri Aleksandr Mass.

Jak informuje portal RŻDpartner.ru, zdaniem Massy ze względu na położenie geograficzne Murmańsk może być głównym węzłem komunikacyjnym w tym rejonie. Przemawia za tym m.in. głębokowodne podejście do portu, dobre warunki nawigacyjne dla statków oceanicznych (niezamarzanie basenów portowych, co jest problemem portów rosyjskich na Bałtyku - przyp. autor) oraz otwarcie na rynki europejskie i amerykańskie.

„Ponadto z Murmańska jest blisko do potencjalnych złóż ropy naftowej i gazu w szelfie Arktyki, co łącznie stwarza unikalne przewagi konkurencyjne” – powiedział dyrektor Mass.

Z tych względów rozwój hubu Murmańsk należy do najbardziej bezpośrednich i strategicznych interesów Rosji, stwierdził.

Według niego, realizacja tego projektu pozwoli znacznie wzmocnić niezależność transportu i bezpieczeństwa państwa, zwiększyć eksport i tranzyt Rosji oraz rozszerzyć możliwości krajowych producentów.

 

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter