Porty, logistyka

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach podpisano dziś umowę o współpracy między Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym SA, zarządcą lotniska, a Euroterminalem Sławków. Zgodnie z nią, obydwie instytucje połączą siły w celu promowania zalet terenów, na których się znajdują, dla transportu intermodalnego.

Jak zaznaczono w preambule dokumentu, strony dążyć będą do poszukiwania rozwiązań przyczyniających się do rozwoju, zwiększenia konkurencyjności i dostępności transportu kolejowego oraz transportu lotniczego, co ma zapewnić rozwój transportu intermodalnego.

- Przede wszystkim myślimy o idei śląskiego węzła transportowego. Zwłaszcza, że tylko intermodalność daje szanse na szeroki rozwój logistyki - tłumaczył Artur Tomasik.

- Chcemy kreować wizję transportu intermodalnego w województwie śląskim, które ma naturalne predyspozycje do jego szerokiego zastosowania - dodał.

Także przedstawiciele Euroterminalu Sławków podkreślali, że bliskość lotniska, autostrad i licznych dróg szybkiego ruchu, dróg wodnych oraz możliwość transportu towarów szerokim torem na wschód, stwarza szanse na budowę kompletnego węzła intermodalnego.

- Różne bywają losy takich dokumentów. Wierzę jednak, że ta umowa będzie jedną z najgorętszych w naszych firmach i że na jej podstawie wyrośnie wiele nowych wspólnych działań - podkreślił Rafał Klabuhn, prezes zarządu Euroterminalu Sławków.

- Będziemy chcieli znaleźć kilka kolejnych podmiotów z branży transportu i logistyki, które będą gotowe przyłączyć się do naszej współpracy i razem z nami budować wspólną ofertę - zadeklarował Artur Tomasik. - Takie połączenie sił pozwoli nam zaistnieć w odpowiednim wymiarze na Międzynarodowych Targach Logistyki w Monachium w 2015 roku.

Współpraca GTL SA i Euroterminalu Sławków ma mieć przede wszystkim wymiar promocyjno-marketingowy. Obie strony zadeklarowały, między innymi, wolę wspólnego promowania swoich produktów w czasie branżowych wydarzeń w kraju i za granicą.

Kooperacja obu stron będzie też istotna ze względu na perspektywę budżetową Unii Europejskiej na lata 2014-2020, która rezerwuje środki przede wszystkim na rozwój transportu intermodalnego. Dlatego podmiotom operującym w różnych dziedzinach transportu będzie łatwiej sięgać po dotacje niż gdyby robiły to w pojedynkę.

Umowę podpisali: Artur Tomasik, prezes zarządu GTL SA, Rafał Klabuhn, prezes zarządu Euroterminalu Sławków oraz Małgorzata Zapiór, członek zarządu Euroterminala Sławków.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter