Porty, logistyka

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prezydenci Szczecina i Świnoujścia wprowadzili niższe opłaty portowe. Zezwolił na to minister.

Na poniedziałkowej sesji rady miasta Klub Platformy Obywatelskiej złoży wniosek popierający stanowisko Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście w sprawie niższych opłat portowych. Podobne stanowisko trafiło do prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza.

- Weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego można już bezpiecznie zmniejszyć stawki z 3 procent na 0,3 procent - informuje posłanka PO, Renata Zaremba. - Do tej pory prezydent Krzystek zasłaniał się wyrokami sądowymi, które odnosiły się jednak do starych przepisów. Dalsze powoływanie się prezydenta na te wyroki będzie manipulowaniem opinią publiczną, nieuzasadnione i naciągane.

Zarząd portów w swoim piśmie do prezydenta Krzystka wnosi o zmianę wysokości stawki procentowej powołując się na wspomniane, najnowsze rozporządzenie.

- Liczymy na to, że nasz wniosek uzyska poparcie radnych ze wszystkich klubów, bo chodzi tu o dobro szczecińskich firm - mówi Grażyna Zielińska, wiceprzewodnicząca klubu.

- Obniżenie stawki zwiększy od razu atrakcyjność tych nieruchomości i przyciągnie nowych inwestorów, co przyniesie zyski dla Szczecina i stworzy możliwość tworzenia nowych miejsc pracy - dodaje radna Judyta Lemm.

Przewodniczący klubu PO, Tomasz Grodzki dodaje, że dotąd niemal wszyscy radni byli za zmniejszeniem stawki, a jedynie prezydent upierał się przy stawce 3-procentowej. - Zasłaniał się argumentami wyssanymi z palca - mówi.

Posłanka Zaremba przypomina, że w sierpniu ubiegłego roku złożyła w sejmie swój projekt ustawy dotyczącej portu. Przeszedł już pierwsze czytanie i został skierowany do podkomisji.

- Jestem po prostu przezorna - tłumaczy i dodaje, że również do sejmu trafił projekt PiS, ale ten wymaga wielu istotnych poprawek. - Gdyby go przyjąć, od razu odezwaliby się przedstawiciele innych, branż, górnicy, hutnicy i inni pytając, dlaczego oni nie mają podobnych warunków.

Mówi też, że do najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów pozytywnie odniósł się już NIK, nie ma więc żadnych podstaw, aby stawek w Szczecinie nie zmniejszyć.

- Wszyscy są za, nie widzę więc najmniejszych powodów, aby prezydent Szczecina nadal bał się to uczynić.

Marek Rudnicki

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter