Porty, logistyka

Prezydent Szczecina może obniżyć stawkę za wieczyste użytkowanie gruntów w portach morskich - pisze wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli w liście do posła PO Arkadiusza Litwińskiego.

Piotr Krzystek nie zamierza jednak zmieniać kwoty podatku, bo jak tłumaczy "mógłby obniżyć stawkę, jeśli port pełniłby funkcję ważną dla obronności kraju, ale tak nie jest".

- Opieramy się o opinie prawne w tej materii, a to nie są przypadkowe opinie. Opieramy się też o orzeczenie sądu, które w uzasadnieniu dość wyraźnie wskazywało na pewne warunki, które muszą być spełnione, żeby zastosować niższą stawkę - mówił Krzystek w czwartkowych "Rozmowach pod krawatem". - Na dziś nie ma podstaw do zmiany stawki. Umówiliśmy się z Zarządem Morskich Portów Szczecin Świnoujście na to, że złożą stosowny wniosek, my go rozpatrzymy i spotkamy się znowu w sądzie, żeby ostatecznie rozstrzygnąć tę kwestię.

Od kilku lat stawka dla firm portowych z Trójmiasta wynosi 0,3 proc. Dla spółek ze Szczecina i Świnoujścia - 10 razy tyle. To dlatego, że prezydenci Gdańska i Gdyni uznali tereny portowe jako ważne dla obronności kraju.

Do nowelizacji rozporządzenia, które miało ujednolicić podatki doprowadziła posłanka Platformy Obywatelskiej Renata Zaremba. To nie rozwiązało sporu, bo Krzystek uważa, że konieczna jest zmiana ustawy.

Natalia Skawińska

+7 POlityczne bagno
Poseł PO Litwiński i inni ludzie z PO zalatwiają tylko interesy swoich znajomych i rodzin. To może obniżyć podatek dla ubogich ludzi w Szczecinie
a nie dla czerwonych szczecińskich oligarchów z PO i SLD.
Prezes NIK to polityk PO a jego opinia ma pomóc firmom jego kolegów
partyjnych.
Bo przecież jest oczywiste , że obniżka podatku dla firm oznacza
podwyżkę dla szczecinian , aby zrównoważyć budżet.
27 wrzesień 2013 : 06:54 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Sdd
To nie można terenów portowych w Szczecinie uznać za ważne dla obronności kraju? i obniżyć podatek?
28 wrzesień 2013 : 11:13 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter