Offshore

Rząd specjalną uchwałą wskaże Gdynię jako miejsce, w którym powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu - poinformował pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Wg niego terminal miałby kosztować ok. 500 mln zł.

Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Gryglas, projekt jest już na etapie komitetu stałego Rady Ministrów. Wyjaśnił, że uchwała przesądzi, iż terminal ma powstać w porcie w Gdyni, a będzie służyć do tego, by przeciąć ciągle obecne w administracji dyskusje na temat jego lokalizacji. Uchwała będzie dla organów administracji wiążąca.

Gryglas ocenił, że terminal będzie kosztował ok. 500 mln zł i powinien być gotowy w 2024 r., tak my mógł obsłużyć pierwsze prace budowlane na morzu, prowadzone przez inwestorów morskich farm wiatrowych. W uchwale Rada Ministrów powinna wskazać również całą ścieżkę finansowania prac - dodał.

Jego zdaniem, naturalnym inwestorem wydaje się port w Gdyni, ale nie jest to przesądzone. Jak ocenił, port w Gdyni nie będzie w stanie unieść tej inwestycji i prawdopodobnie „nie obejdzie się bez pomocy budżetu państwa”, ale - jak podkreślił pełnomocnik - zlokalizowany w Polsce terminal jest niezbędny do tego, by udział krajowych przedsiębiorstw w programie budowy farm wiatrowych na morzu wyniósł co najmniej 50 proc.

Według zamierzeń rządu, w 2030 r. w polskiej części Bałtyku powinny pracować farmy wiatrowe o mocy rzędu 8 GW. 

+5 Zdrajca
Myślałem, że jest do spraw łączności z Nowoczesną.
25 sierpień 2020 : 10:10 TuTam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Sami fachowcy.
Gryglas to zwykły pisowski aparatczyk, wszystko wie, na wszystkim się zna, tak jak Gróbarczyk. Do czasu.
25 sierpień 2020 : 15:07 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Ziemniaki z PiS.
A co z ST3 Offshore w Szczecinie ? Czy PiS już tę firmę zaorał i posadził ziemniaki ?
25 sierpień 2020 : 14:42 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Pomożecie ?
Wydaje mu się, że jest jak Kwiatkowski.
29 sierpień 2020 : 15:27 Edek G. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: