Offshore

Operator gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie podpisał kontrakt ze szwajcarską spółką Allseas Group SA na ułożenie kolejnego podmorskiego odcinka. 

Allseas Group SA podejmie prace w 2018 i 2019 roku przy pomocy swoich statków do układania kabli podmorskich, w tym największego statku na świecie Pioneering Spirit. Do prac zatrudniono także jednostkę Solitaire oraz Audacia

List intencyjny został zawarty w grudniu ubiegłego roku pomiędzy operatorem projektu Nord Stream AG i Allseas. 

Pioneering Spirit określany jest często jako największy statek na świecie, przeznaczony m.in. do instalacji i demontażu platform wydobywczych. Potrafi unieść 48 000 ton, ma 382 metry długości i 124 metry szerokości. 

Czytaj także: Największy statek świata wyposażony w silniki Hoyer

Z koleiSolitaire to jednostka, która pracowała już przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream w rosyjskiej strefie Zatoki Fińskiej. Łącznie ułożył 227 z 375 kilometrów gazociągu.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego moc przesyłowa wynosić będzie 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Zgodnie z założeniami, gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. Projektowi sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. 

Czytaj także: OSW: KE chce opóźnić realizację Nord Stream 2

Czytaj także: Duńczycy są przeciwni Nord Stream 2

Akcjonariuszami Nord Stream 2 są: rosyjski Gazprom, austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

AL

Fot.: Allseas Group SA

Audacia
Solitaire
AudaciaSolitaire
1 1 1 1

Newsletter