Offshore

Tankowce z irańską ropą naftową już w wkrótce mogą dostarczać znaczące ilości ropy dla klientów w Europie. Zdaniem Irańczyków surowiec dotrze do Europy w przeciągu najbliższego miesiąca. Niewykluczone, że irańska ropa pojawi się także w rafinerach PKN Orlen. Spółka rozpoczęła bliższą kooperacje z krajami Bliskiego Wschodu, podpisując umowę z Saudi Aramco.

Po zniesieniu zachodnich sankcji nałożonych na Iran, w podróż po Europie udał się prezydent Iranu Hasan Rouhani, który zabiegał o inwestycje w Iranie i kusił perspektywą dostaw irańskiej ropy do odbiorców w Europie. Nasrollah Sardashti, prezes irańskiego koncernu National Iranian Tanker Co.(NITC) - zapowiedział w środę, że irańska ropa może być słana do Europy już wkrótce. - Spodziewamy się, że pierwsze irańskie tankowce rozpoczną swój rejs do portów europejskich w czerwcu 2016 roku - uważa Sardashti.

Austriacka firma energetyczna OMV w ubiegłym tygodniu podpisała memorandum o porozumieniu z Iranem, co jest pierwszym krokiem w kierunku wznowienia operacji w bogatym w ropę Iranie. W tym tygodniu, Teheran poinformował o zawarciu umowy na dostawy ok . 65 tys. baryłek ropy dziennie, z jedną z włoskich firm.

Przed nałożonymi w 2012 roku sankcjami, Iran eksportował około 700 tys. baryłek ropy dziennie, do swoich klientów w Europie.

Czy irańska ropa trafi do PKN Orlen?

Niewykluczone, że irańska ropa trafi także do polskiego koncernu. W miniony weekend w Teheranie przebywała polska delegacja z wiceministrem energii, Michałem Kurtyką na czele. W skład delegacji wchodzili m.in. przedstawiciele PKN Orlen, Lotosu oraz PGNiG. PKN Orlen na początku tego roku informował, że przyjął pierwsze dostawy ropa naftowej z Iraku, a także, że odbiera już ropę z Arabii Saudyjskiej. Pod koniec zeszłego tygodnia PKN Orlen podpisał pierwszą w swojej historii długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej od Arabii Saudyjskiej.

Z informacji portalu BiznesAlert.pl wynika, że płocki koncern podjął już pierwsze kroki zmierzające do zbadania, czy ropa z Iranu będzie odpowiednia dla instalacji rafineryjnych PKN Orlen. Nie należy się jednak spodziewać, że tankowce irańskie dotrą do Polski już w czerwcu.

BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik

0 Między młotem a kowadłem...
Kupić od Rosjan czy od szejków z Bliskiego Wschodu. Jedni i drudzy tak bardzo kochają prawa człowieka...
13 maj 2016 : 11:00 Kazek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter