Offshore

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą 890 tys. ton rur do budowy trzeciej i czwartej nitki gazociągu Nord Stream - podała w piątek agencja dpa, powołując się na informacje przekazane przez Salzgitter.

Obie firmy należą do wspólnego przedsiębiorstwa Europipe, które w latach 2008-2011 uczestniczyło w budowie pierwszej i drugiej nitki magistrali łączącej złoża gazu w Rosji z Niemcami. Wówczas niemieckie firmy wyprodukowały 1,5 mln ton rur.

Europipe dostarczy obecnie na potrzeby drugiego projektu Nord Stream 1100 km rur. Oprócz Europipe w realizacji projektu będą uczestniczyć firmy rosyjskie: United Metallurgical Company oraz ChTPZ.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Przeciwnicy tego projektu wskazują, że może on zwiększyć zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz sprawić, że Ukraina straci znaczenie jako kraj tranzytowy. Natomiast zwolennicy Nord Stream 2 argumentują, że nowy rurociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw surowca, a ewentualne zakazanie przez Komisję Europejską jego układania - czego domagają się niektóre kraje UE, w tym Polska - określają jako ingerencję w gospodarkę wolnorynkową.

lep/ mc/

Fot.: Nord Stream AG

+1 Rozmawiać ze Szwecją i Finlandią
to dwa kluczowe kraje mogą zablokować Nord Stream 2 Jeżeli Szecja nie wyda zgody żadnego rurociągu nie będzie gdyż nasze strefy wyłączności gospodarczej sąsiadują na Bałtyku ze sobą Polska jest przeciwna gdyby Szwecja wydała taką zgodę było by po zawodach nie rozmawiać z Niemcami tylko ze Szwecją i Finlandią .W ostatnim czasie Rosja przepuszcza emigrantów do Finlandii a samoloty rosyjskie naruszają terytorium Szwecji i w tym bym upatrywał szansy na zablokowanie rurociągu.
14 marzec 2016 : 09:30 taka prawda Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter