Offshore

We wtorek, koncern Shell zgłosił do Federalnego Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (BSEE) gotowość rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej na Morzu Czukockim.

Jak informuje The Guardian, rzecznik firmy oświadczył, że lodołamacz Fennica jest na Morzu Czukockim, trwają już odwierty, a koncern czeka na pozwolenie, aby rozpocząć prace głębiej.

Lodołamacz Fennica musiał w lipcu wrócić do USA, po tym jak jego kadłub uległ uszkodzeniu na mieliźnie w pobliżu Dutch Harbor.

Czytaj też: Grupa aktywistów zatrzymała na kilka godzin lodołamacz czarterowany przez Shella

Platforma wiertnicza Polar Pioneer rozpoczęła odwierty w lipcu, zaś prace na platformie Noble Discoverer są niemożliwe, ponieważ przepisy USA zabraniają odwiertów na dwóch urządzeniach w tym samym czasie, gdyż mogłoby to zaburzyć funkcjonowanie przebywającej w pobliżu populacji morsów.

Wiercenie jest mocno krytykowane przez organizacje ekologiczne, które twierdzą, że działalność przemysłowa zaszkodzi niedźwiedziom polarnym, morsom, fokom oraz wielorybom, które i tak zmagają się już z globalnym ociepleniem i kurczącym się latem lodem morskim. W ostatnich latach działania proekologiczne w szeroko pojętym sektorze morskim zostały mocno nasilone na całym świecie, czego przykładem może być chociażby wprowadzona w tym roku na Morzu Północnym i Bałtyku dyrektywa siarkowa, bezpośrednio dotykająca operatorów promowych.

Amerykańska straż przybrzeżna wysłała pięć statków w obszar prac, które mają kontrolować, czy Shell spełnia swoje zobowiązania w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Wśród stacjonujących tam jednostek jest m. in. statek Weasche, który na co dzień działa na misjach związanych ze zwalczaniem handlu narkotykami w regionie Karaibów i Zatoki Meksykańskiej.

Straż przybrzeżna ustanowiła również bazę śmigłowców w Deadhorse (Alaska), z dwoma śmigłowcami Jayhawk.

W 2012 roku, kiedy po raz ostatni Shell wydobywał ropę naftową w Arktyce, helikoptery straży przybrzeżnej uratowały 18 pracowników Shell z platformy wiertniczej Kulluk, kiedy sztorm zerwał liny holownicze i platforma osiadła w okolicy wyspy Sitkalidak.

Shell planuje zakończenie programu wydobycia ropy naftowej w październiku br.

promy24.com

+1 Krwawa ropa.
Obłudne Holenderskie świnie, potomkowie handlarzy czarnym towarem. Precz, z Arktyki.
13 sierpień 2015 : 05:42 Arek123 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 do Arek 123
Spadnij na ziemie.
...a ile spala Twoja fura? A moze jest na powietrze...
Latasz czasem samolotem? Nawet do lekarstw potrzebna jest ropa !!!
13 sierpień 2015 : 08:51 dziadek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter