Offshore

Rosnieft i Gazprom, najwięksi rosyjscy producenci ropy i gazu, podpisali umowę o współpracy przy eksploatacji zasobów węglowodorów ze złóż podmorskich. Spółki wspólnie chcą rozwijać m.in. kompetencje w zakresie ochrony środowiska. Umowa podpisana została podczas międzynarodowego forum inwestycyjnego w Soczi w obecności premiera Dimitrija Miedwiediewa.

Obie spółki zadeklarowały współpracę przy opracowywaniu najbardziej efektywnych rozwiązań przy eksploatacji węglowodorów na rosyjskim szelfie.

Jednym z kluczowych obszarów współpracy jest rozwijanie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska przy eksploatacji złóż ropy i gazu. Celem spółek jest stworzenie wspólnego systemu monitorowania prac poszukiwawczych pod kątem środowiska. Planowane jest również stworzenie programu badawczego w celu opracowania nowych technologii wydobycia węglowodorów.

Obie spółki zamierzają również wspólnie przygotować i wdrożyć efektywne mechanizmy zapobiegania wypadkom przy prowadzeniu prac poszukiwawczy i wydobywczych, które obejmować będą także powołanie wspólnych centrów reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych.

Zarówno Rosnieft jak i Gazprom są kluczowymi graczami na rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów na rosyjskim szelfie kontynentalnym. Gazprom w ostatnich tygodniach stał się obiektem protestu ze strony Greenpeace. Ekolodzy domagali się wstrzymania przygotowań do wydobycia ropy i gazu w Arktyce ze względu na niewystarczające normy bezpieczeństwa i wiązące się z tym ryzyko katastrofy ekologicznej.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter