Inne

Niewybuch z II wojny światowej odnaleziony podczas prac budowlanych na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma zostać usunięty w niedzielę rano przez saperów z 5 pułku inżynieryjnego. Konieczna będzie ewakuacja kilkuset mieszkańców miasta.

Niebezpieczny obiekt to bomba lotnicza ważąca 250 kg, zawierająca ok. 130 kg ładunku wybuchowego. Została znaleziona 6 sierpnia przy ul. Władysława IV, na miejskiej wyspie Łasztownia.

Promień działania odłamków bomby wynosi do 1,2 tys. m – wyjaśnił we wtorek podczas konferencji prasowej zastępca dyrektora wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Mirosław Pieczykolan.

Dodał, że ze strefy bezpośredniego zagrożenia zostaną ewakuowani wszyscy mieszkańcy i przebywające tam osoby. Nikt nie będzie również mógł przebywać w drugiej strefie, w promieniu 1,2 tys. m od miejsca znalezienia niewybuchu.

"Zostaną ewakuowani mieszkańcy z ulic: Kłodnej, Rybaki, Środkowej, Osiek, Wielkiej Odrzańskiej, Małej Odrzańskiej i Panieńskiej" – powiedział Pieczykolan. Ewakuacja ma się rozpocząć ok. godz. 5 rano. Na ul. Panieńskiej i Wendy mają zostać podstawione autobusy, które przewiozą mieszkańców do miejsca zbiórki – Szczecińskiego Domu Sportu przy ul. Wąskiej 16.

Gdy saperzy z 5 pułku inżynieryjnego podniosą bombę, przewiozą ją na poligon w Drawsku Pomorskim, aby tam ją zneutralizować.

W mieście pojawią się utrudnienia w ruchu – zamykane będą ulice w pobliżu Łasztowni (pełna informacja na ten temat ma wkrótce zostać przekazana do publicznej wiadomości). Zmienionymi trasami będzie też kursować komunikacja miejska. Jak powiedział Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, jedyny dojazd do centrum miasta z prawobrzeża będzie zapewniony przez ul. Granitową i Floriana Krygiera autobusem linii 61.

"Linie pospieszne A, B i C, a także autobusy 807, które kursują za tramwaj, zostaną skierowane na trasy zastępcze" – powiedział Wołoszczuk.

Także w centrum miasta zostaną zmienione trasy pojazdów komunikacji miejskiej.

Do każdego z mieszkań, których lokatorzy mają być ewakuowani, ma dotrzeć patrol straży miejskiej, który będzie rozdawać ulotki i informować o szczegółach ewakuacji. Przewidywana jest także ewakuacja samej Łasztowni, w tym przystani i obsługi wesołego miasteczka.

Akcja według planu ma się zakończyć ok. godz. 9 – będzie to uzależnione od przebiegu ewakuacji.

W okolicach portu i Starego Miasta znajdowane są nadal niewybuchy z II wojny światowej, szczególnie z nalotów alianckich, które miały zniszczyć strategiczne obiekty III Rzeszy. Najwięcej zniszczeń w Szczecinie zostało dokonanych w sierpniu 1944 r.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ aj/

1 1 1 1

Źródło: