Inne

Ilość lodu w Arktyce w lipcu br. była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę szef rosyjskiego ośrodka Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.

Można powiedzieć, że lipiec był rekordowy (...). W Arktyce odnotowano absolutne minimum pokrywy lodowej w historii prowadzenia obserwacji - powiedział naukowiec.

Zauważył, że zjawisko to sprawiło, że miesiąc wcześniej niż zwykle otwarta została całkowicie Północna Droga Morska, łącząca atlantyckie Morze Barentsa z Morzem Beringa na Oceanie Spokojnym; poza Rosją szlak ten nazywany jest Przejściem Północno-Wschodnim.

Gidromietcentr informował już, że średnie miesięczne temperatury w Arktyce podniosły się do rekordowych poziomów z lipca 2016 roku. W kanadyjskiej części Arktyki średnia temperatura sięgała 4-6 stopni powyżej normy, a w rosyjskiej Arktyce - przekroczyła normy w niektórych rejonach o 5 stopni.

Z Moskwy Anna Wróbel

0 Wyngiel jest ważny, a nawet najważniejszy.
A kogo to w Polsce obchodzi ?! Jak to powiedział AndŻej, mamy wyngla jeszcze na 200 lat i to się liczy, nie jakiś tam lód w Arktyce.
05 sierpień 2020 : 12:18 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-3 Jato---jak na lato...
chyba wegla?
05 sierpień 2020 : 12:24 wacwac Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Chybotliwy Andżej.
Dla jednych węgiel, dla innych wyngiel, dla jednych prezydent, dla innych Andżej. A chyba to się łódka na wodzie.
05 sierpień 2020 : 15:47 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: