Inne

W samo południe symboliczne wiązanki rzucone na taflę wody uczciły pamięć ludzi morza, którzy nigdy nie wrócili do domów. To tradycja, która rozpoczyna coroczne Święto Morza w Gdyni.

Przed nami Święto Morza - kluczowe wydarzenia czekają nas już w ten weekend, na czele z efektowną Żeglarską Paradą Świętojańską. Zanim jednak radosna część świętowania, ludzie morza najpierw oddają cześć i pamięć tym, którzy nie wrócili z morza i odeszli na przysłowiową "wieczną wachtę”.

Dla tych, którzy nie wrócili do portu

To symboliczne złożenie wieńców na morzu. W piątkowe południe przedstawiciele różnych organizacji i instytucji wypłynęli na pokładzie jednostki Kontroler-20 należącej do Urzędu Morskiego w Gdyni na redę gdyńskiego portu.

Tam, tuż obok czekającego już na miejscu Daru Młodzieży modlitwą prowadzoną przez o. Edwarda Pracza, duszpasterza Ludzi Morza oraz minutą ciszy uczczono pamięć o wszystkich zmarłych na morzu - podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, a także podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. Miasto podczas złożenia wieńców reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska.

Gości i uczestników uroczystości powitał kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski następującymi słowami:

Pomni wiekowych morskich tradycji naszych przodków, spotkaliśmy się dzisiaj na pokładzie jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni celem uczczenia pamięci tych, którzy złożyli swe życie w obronie morskich granic lub poświęcili je dla rozwoju silnej i morskiej Polski. Symboliczny wieniec składamy do morza dla Tych, co z niego nie powrócili lub jemu oddali całe swe życie pracując na lądzie…

- marynarzy polskiej floty wojennej i handlowej
- pracowników administracji morskiej, pracowników portowych, wykładowców szkół morskich
- rybaków, żeglarzy, nurków
- twórców polskiej gospodarki morskiej.

W tym roku obchodzimy 100lecie powołania do życia Polskiej Administracji Morskiej, nasza piękna historia rozpoczęła się 2 kwietnia 1920 roku w Urzędzie Marynarki Handlowej w Wejherowie. W tym uroczystym dniu, szczególnie wspominamy wszystkich pracowników administracji morskiej, których już z nami nie ma.

Pokłony Tym, co odeszli na wieczną wachtę!

Rozpoczynamy Święto Morza

Wydarzenie jest częścią corocznych obchodów Święta Morza w Gdyni. Święto Morza to tradycyjnie ostatni pełny weekend czerwca. Pierwszy raz obchodzone było w Gdyni w 1932 roku, gdy wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, razem z ówczesnym prezydentem RP, Ignacym Mościckim.

Co roku w czerwcu ponawiano imprezę. W trakcie wojny tradycję podtrzymywano na pokładach polskich okrętów. Po wojnie Święto Morza zmieniło swój charakter, wpisując się w rzeczywistość PRL. Obchody w przedwojennym stylu udało się wskrzesić dopiero w 2013 roku.

rel (Miasto Gdynia)

Fot.: Miasto Gdynia 

Tym, którzy nie powrócili z morza
Tym, którzy nie powrócili z morza
Tym, którzy nie powrócili z morza
Tym, którzy nie powrócili z morzaTym, którzy nie powrócili z morzaTym, którzy nie powrócili z morza
1 1 1 1

Newsletter