Inne

11 maja 1924 roku w Tczewie powstał Polski Związek Żeglarski. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie: Pierwszy Polski Klub Morski z Gdańska, Klub Żeglarski z Chojnic i sekcje żeglarskie Akademickiego Związku Sportowego oraz Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.

Pierwszym prezesem został wybrany Józef Klejnot-Turski, działacz żeglarski z Tczewa i Gdyni, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca szkoły morskiej w Tczewie i założyciel pierwszego w Wolnym Mieście Gdańsku Polskiego Klubu Morskiego oraz wydawca czasopisma „Żeglarz Polski”.

W ubiegłym roku, w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego, społeczność żeglarska odnowiła grób Józefa Klejnota–Turskiego na cmentarzu w Bydgoszczy. Nową, granitową płytę zaprojektowała kapitan Grażyna Kryspin.

Cały ubiegły rok upłynął pod znakiem obchodów jubileuszu 95-lecia – odbyło się wiele wydarzeń edukacyjnych, upamiętniających historię i tradycję polskiego żeglarstwa, wiele jubileuszowych regat, a pamiątkowymi medalami 95-lecia PZŻ odznaczono wielu zasłużonych działaczy.

96. rocznica przypada w zupełnie innych okolicznościach determinowanych wybuchem pandemii koronawirusa COViD-19. Jesteśmy pełni wiary w to, że pandemia nie pokona polskiego żeglarstwa, tak jak nie złamała go II Wojna Światowa i lata komunizmu. Wspominając piękne lata rozwoju, przywołując w pamięci największe sukcesy, z optymizmem patrzymy w przyszłość.

rel (Polski Związek Żeglarski)

0 pamięć
Gratulacje i przy okazji już nieobecni niechaj na "wiecznej wachcie" żeglują pod komendą śp kpt(gen) Zaruskiego!
12 maj 2020 : 07:17 Jan Krakus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1