Inne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje na koniec dramatycznego dla WTI tygodnia, gdy jej cena spadła w poniedziałek poniżej zera - po raz pierwszy w historii rynków paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 17,45 USD, po zwyżce ceny o 5,70 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 22,28 USD za baryłkę, wyżej o 4,45 proc.

Uwaga inwestorów kieruje się na cięcia dostaw ropy.

W USA operatorzy naftowi zaczęli już zamykać stare wiertnie ropy i wstrzymywać nowe wiercenia, co może wpłynąć na zmniejszenie dostaw amerykańskiej ropy o 20 proc.

Kuwejt i Algieria podały z kolei, że zmniejszą dostawy swojej ropy wcześniej, niż jest to wymagane w ramach umowy krajów OPEC+, które porozumiały się, aby od maja zmniejszyć wydobycie ropy o 10 mln b/d.

Analitycy oceniają, że ogromna nadwyżka ropy, jaka jest obecnie na globalnych rynkach, nie zostanie szybko "zneutralizowana", a to oznacza, że ropa West Texas Intermediate i globalny benchmark - Brent są nadal zagrożone dalszymi spadkami notowań.

Rafinerie na świecie, które już teraz mają nadmiar ropy, poszukują tankowców do magazynowania benzyny i paliw do silników odrzutowych, a amerykańscy operatorzy naftociągów rozważają wszelkie możliwości, aby zwolnić miejsce w rurociągach do przechowania większej ilości ropy.

Na razie na rynkach brak wyraźnych sygnałów, kiedy globalny popyt na paliwa może zostać odbudowany, a analitycy oceniają, że branżę naftową czeka dłuższy kryzys, który wymusi konieczność zmian w nadchodzących latach.

Ropa WTI na V na NYMEX w N.Jorku staniała w poniedziałek do minus 40,32 USD za baryłkę - takiego poziomu nie notowano jeszcze nigdy w historii.

Analitycy oceniają, że cena WTI pozostanie w krótkiej perspektywie w przedziale 15-20 USD za baryłkę.

W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX staniała o 30 proc., a Brent na ICE zniżkowała o 21 proc.

aj/ ana/

0 Wszystko stoi na głowie
Wszystko stoi na głowie, nie ma co nad tym dywagować. Kompletnie inaczej było, ale czy zmiany są ogólnie na plus czy na minus, to już nie nam oceniać, tylko zobaczy się w przyszłości. Ceny ropy rosną, a u nas tego nie widać. Może jak sie skończą obostrzenia, to paliwa wrócą do normalnej ceny. projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetr z-szczecin/
24 kwiecień 2020 : 18:21 bejbe Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: